Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '16

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
402
 

Uygulamada Ceza Avukatlığı

Uygulamada Ceza Avukatlığı
 

Ceza Avukatı


Hukukumuzda her ne kadar avukatlık dalları arası resmi olarak branşlaşma olmasa da ceza hukuku alanında uzmanlaşmış kişilere ceza avukatı denir. Her avukat, ceza davalarına girebilmekle birlikte ceza davanız için bu konuda uzmanlaşmış, bilgili, tecrübeli bir avukatla çalışmak herkesin isteyeceği bir durumdur. Ayrıca ceza hukuku, kendi içerisinde oldukça geniş bir hukuk dalıdır. Bu nedenle de ceza alanında uzman olan avukatlar, genellikle diğer hukuk dalları ile pek ilgilenmemektedir.


Ceza avukatlığı, her hukuk eğitimi alan kişinin öncelikli hayallerinden bir tanesidir. Ancak uygulamada ceza avukatlığı, diğer hukuk davaları avukatlarına göre daha fazla mesai, emek ve çaba sarf edilen avukatlık uzmanlık alanıdır. Bununla birlikte birçok zorluğu da içerisinde barındırmaktadır. Uygulamada ceza avukatlığı ise şu şekilde gerçekleşmektedir;

1-Öncelikle ceza avukatının karşısında özgürlük sınavı veren, suç işleyen ya da işlemeye meyilli ya da başına kötü bir olay gelmiş bir müvekkil bulunmaktadır. Bu nedenle de kimi zaman onun psikolojik durumu ve problemli hali ceza avukatına da yansıyabilmektedir. Ayrıca ceza avukatı bu sıkıntılı süreci başarılı ile yönetmeye çalışmasına rağmen müvekkilin halleri kimi zaman buna engel olmaktadır.

2-Davanın kendisine verilmesi ile birlikte ceza avukatı tüm dosyayı incelemektedir. Ancak genel olarak insanlar ceza davası henüz açılmadan karakol evresinde bir avukata danışmak yerine davanın karar duruşmasına yakın bir avukattan yardım almaktadırlar. Bu durumda da ceza avukatı, en başından duruma müdahale etmek yerine son dakikada tüm dosyayı inceleyip müvekkili için dosyayı başarıyla sonuçlandırmaya çalışmaktadır. Ancak genellikle de dosya için zaten en başından düşünülen karar verilerek söz konusu dosya Yargıtay’a temyiz aşamasına gitmekte ve müvekkil mağduriyet yaşayabilmektedir.

3-Devlet kimi zaman da yasal olarak gerekli şartları taşıyanlara zorunlu müdafii yani devlet tarafından ücreti ödenen ceza avukatı atamaktadır. CMK avukatı denen bu kişilerin ücreti devlet tarafından ödense de, ücret piyasaya nazaran olabildiğince az miktarda olduğundan söz konusu avukatlar tarafından para getirmeyen bir alan olarak görülmekte ve müvekkil için yeterli savunma yapılmayabilmektedir. Tabi CMK yapan tüm avukat meslektaşlarımızı da aynı kefeye koymamak gerekir.

4-CMK avukatları genellikle mesleğinin ilk yıllarındaki avukatlar ya da bu yolla ek gelir elde etme düşüncesi içerisinde olan avukatlardır. Bu da davanızla ilgili söz konusu avukatın daha önce bir tecrübesi ya da bilgisi olup olmadığı durumu karışık olmasından dolayı davanızı başarıyla sonuçlandıramamasına neden olabilir. Yine bu durumu da CMK yapan avukatların tamamı için söyleyemeyiz. Ancak şu gerçektir ki özgürlük en önemli şeydir ve riske atılmaya değmez.

5-Ceza avukatları, dosyada başarılı olmama durumlarında müvekkillerinin özgürlüğünün engellenmesi durumu ile karşılaşacaklarından dosyada diğer dallara oranla daha fazla çaba sarf etmektedirler.

6-Ceza avukatlarının sıklıkla karşılaştığı durumlardan bir tanesi de tutuklu kişilerin dosyalarıdır. Genellikle sabaha karşı ifadeler alınabilmekte, sorgulamalar gece gündüz sürebilmekte, duruşmalar da bir gün dahi sürebilmektedir. Bu da karakol, cezaevi ve adliye döngüsünde zaman ve saat mesaisi olmaksızın işlemlerin yapılmasını gerektirir.

7-Ayrıca ceza avukatı tutuklu, görüşemeyen sanık yakınlarının görüşmelerinin gerçekleşmesine ve bayramlarda cezaevlerine gitme durumuna yardımcı olmaktadır. Bu da gerçek hayatta ceza avukatlığının özveri ve fedakârlık istediğini gösteren bir durumdur.

8-Ceza avukatları; heyet, hâkim, başkan, Cumhuriyet Savcısı ya da ilgili Ceza Mahkemesi’ne laf kalabalığı yapmadan, doğru noktalara temas ederek, tanıkların ifadelerini, dosyadaki delilleri müvekkilin lehine sözlü olarak kullanabilmeli, dosyanın seyrini değiştirebilmelidir. Zira müvekkiller de en çok mahkeme karşında avukatın tavrına ve savunmasına dikkat etmektedir. Bu açıdan bir ceza avukatı pratik zekâlı, kurnaz ve hitabet sanatı kuvvetli ve merhametine gem vurmasını bilen bir kişi olması gerektiği ortadadır.

9-Ceza avukatları, suç ve yasal olmayan işlem yapan kişi ya da kurumlarla sıklıkla iletişim halinde olduklarından kimi zaman kendileri ya da aileleri tehdit edilme durumu yaşayabilmektedir. Bir anda müvekkilini koruyacağım ve mağduriyetini gidereceğim derken kendisi ya da ailesi mağdur bir konuma gelebilmektedir.

10-Bunlarla birlikte ceza avukatı müvekkillerini korumakla birlikte kamu vicdanını rahatlatması da gerekmektedir. Yani ilgili mahkemede verilen karar, toplumu ayaklandıracak nitelikte ya da mağdur edebilecek nitelikte bir karar da olmamalıdır. Aksi yönde verilen karar, toplum tarafından, müvekkilin olan suçu adeta avukatında suçu gibi görülebilmekte ve avukatın ve ailesinin de mağdur olmasına neden olabilmektedir.

Sonuç olarak, adaletin tamamı için geçerli olmakla birlikte özellikle ceza hukuku, ekmek ve su kadar vazgeçilmez bir alandır. Bu nedenle de uygulamada sizin yaşadığınız zorluklar kadar ceza avukatları da farklı zorluklar yaşayabilmekte ve diğer hukuk dallarına göre fazla mesai ve çaba sarf etmesi gerekmektedir.

 

Daha fazla bilgi için: https://www.mihcihukuk.com/ceza-hukuku/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1728
Kayıt tarihi
: 11.08.15
 
 

Mıhcı Hukuk Bürosu kurucu avukatı Mustafa Mıhcı hukuk alanındaki kariyerine İstanbul Kültür Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster