Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
74
 

Uygunluk mutlaka olması gereken bir ölçü değil; uyanı nereden bulacağız, uymayanı çöpe mi atacağız?

Uygunluk mutlaka olması gereken bir ölçü değil; uyanı nereden bulacağız, uymayanı çöpe mi atacağız?
 

Uygunluk literatürel bir kavram, hayatta olması gereken bir şey gibi görülüyor. Bir makinenin parçası yerine uymak zorunda olabilir ama bunu hayatın her alanına yayarsanız olmaz.

Bana uygun olsun demek benim istediğim gibi olsun demek; senin istediğin gibi bir dünya yok ama olsun diye diretiyorsun, olmayınca da üzülüyorsun.

Öğretilerde uygunluk vurgusu kişiyi mümkün olmayana zorluyor. “Boyu boyuma huyu huyuma” Nereden bulacağız, ne kadar olabilirse razı olacaksın; tamam, isteklerimizin peşinden gidelim ama hayatı ölçüp biçip yaşayamayız.

Uygunlukta diretmek mutsuzluk nedeni, ben bana uymayan çok şeye razı oldum. Bizim için yaratılmış kimse yoktur, hani en uygununu arasak bulsak belki biraz bizim istediğimiz gibidir de o da Çin’de midir, Maçinde mi?

Hiç uymayanı, ters, alakasız, ilgisiz, sorun yaratanı da almayacağız elbette; lakin kirpiklerinin sayısı da aynı olsun dersen sipariş vereceksin!

İnsanlar uygun olsun, istediğim gibi olsun diyorlar öğreti de destekliyor; peki, var mı yedi milyara yedi milyar uygun’un; üstelik tıpa tıp, tam istediğimiz gibi?

Olabilirmiş gibi fetva vermeyeceksin sayın bilim, burada Kerim Korkut’u zor durumda bırakıyorsun bak; Cemşit’in kazan kafasına yüz tane şapka denedik olmadı!

Siz söylerseniz insanlar inanır; çünkü onlar Tanrı her şeyi bize uygun yarattı sanıyorlar; elinle diktiğin don bile olmuyor safım benim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Asgari müştereklerde birleşmeli diye boşuna söylememişler. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 26.04.2017 17:43
Cevap :
Ben bu asgari müşterek lafına katılmıyorum.Niye hakkımdan azını alayım ki.Olmuyorsa pastayı büyüt.Uzlaşma konusu da böyle. Son derece saçma kavramlar bunlar.  27.04.2017 22:23
 

uygun olanı bulunca uymayanı ararsın..uymayanı uydurursan bi daha ne uygun arasın ne uymayan..çözüm üretebilirsen mutlu olmaman için sebep yok yeter ki çareyi uygunlukta aramayın..

savas barka 
 26.04.2017 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5371
Toplam yorum
: 13885
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster