Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2919
 

Uyku ile ilgili bilmediklerimiz

Uyku ile ilgili bilmediklerimiz
 

İYİ UYKULAR....


Uyumakta zorluk çekiyor musunuz?

Peki, en uzun uyanık kalma süresini biliyor musunuz?

Şöyle bir düşünün; Uyku insanın olmazsa olmazları arasında ve yaşamla ölüm arasında bir geçiş sanki.

İşte uyku hakkında bilinmeyen gerçekler;

* En uzun uyanık durma rekoru 18 gün, 21 saat ve 40 dakika. Rekoru kıran kişi bu süre boyunca halüsinasyon gördüğünü, paranoya yaşadığını, görüşünün bulanıklaştığını, konuşmasının kaydığını, hafıza ve konsantrasyon kaybı yaşadığını söylüyormuş.

* Tıbbi inceleme olmadan birisinin gerçekten uyanık olduğunu anlamak imkânsızmış. İnsanlar gözleri açık ve farkında olmaksızın şekerleme yapabilirlermiş.

* Beş dakikadan önce uykuya dalarsanız bu uykuya muhtaç olduğunuz anlamına gelirmiş. Uykuya dalma süresinin idealı 10 ve 15 dakika arasındaymış. Bu, sizin yorgun olduğunuza ve derin uykuya hazır olduğunuzu söylermiş.

* Rüyaların uzun bir süre boyunca REM (Rapid Eye Movement – Hızlı göz hareketi) sırasında olduğuna inanılıyordu ancak REM'in olmadığı uyku periyotlarında da rüya görülebiliyormuş. Rüya görmediğimizde ise hiç uykumuzun olmaması muhtemelmiş.

* REM rüyaları genellikle kötü olaylar dizisi tarafından domino edilirmiş. Ama REM periyodu dışındaki rüyalar kendini tekrar eder ve hayali düşünce gibilermiş. Örneğin, uyandığımızda telefonumuzu bir yerde unuttuğumuz hissiyatına kapılırsınız bu hayali bir düşünce manası taşırmış.

* REM uykusundaki bazı göz hareketleri uyku anında yapılan belli hareketlerin aynısıymış. Örneğin rüyamızda film izlersek gözlerimiz sabit durur, ama bir şeyler ararsak gözlerimiz gerçek hayatta yaptığımız gibi sağa sola bakarmış.

* Filler REM uykusu dışında ayakta uyurlarmış.

* Bazı bilim adamları rüyalarda hatırlamaya değer şeylerin görüldüğünü iddia ederken, bazıları da unutulması gereken tecrübelerin görüldüğünü söylüyorlar.

* Rüyaların hiçbir amacı yokmuş. Ancak iki şeyden doğarmış. Uyku ve şuurdan!

* Bilim adamları 1998 senesinde bir insanın dizinin arkasına parlak bir ışık tutarak beynin uyuma-uyanma saatini ilk haline getirmişler. Deneyi yapanlar bu olguyu açıklayamamışlar.

* İngiliz Savunma Bakanlığı araştırmacıları; askerlerin biyolojik saatleriyle oynamayı başararak onları 36 saat uyanık tutmuş. Çok küçük optik lifler askerlerin retinasına çok küçük boyutlardaki bir çerçeve içinde yerleştirilmiş. Bunun sayesinde askerler kendilerini henüz uyanmış gibi hissediyorlarmış.

* 199 Exxon Valdez yağ akıntısı, Challenger uzay mekiği faciası ve Çernobil nükleer kazasının hepsinin, orada bulunan görevlilerin uykusuz halde çalıştıkları için gerçekleştiği ortaya çıkmış.

* Bazı insanların uyanmak istediği saatten erken ve ya geç uyanmasını sağlayan ‘biyolojik alarm' stres hormonu salgılamasından oluşuyormuş. Araştırmacılar bunun uyanmanın verdiği stresi yansıttığını söylüyorlar.

* Dijital alarmlı saatten gelen çok az bir ışık bile tamamen uyanık olmasanız da uyku düzeninizi bozarmış. Işık huzmesi beyindeki ‘nöral anahtarı' kapatır ve uyku için gereken vücut kimyasallarının dakikalar içinde kaybolmasına neden olurmuş.

* İnsanlar, hayvanlara göre üç saat daha az uyurmuş.

* Avlanma ya da saldırılma riski bulunan ördekler, beyninin bir tarafını uyutabilirken, diğer yandan da uyanık kalabilirlermiş.

* Viktoryan döneme ait günlüklerde yetişkin bir insanın gecede 10 saat uyuduğunu ortaya çıkartmış.

*Uykuyla ilgili bildiğimiz her şey geçmiş 25 senede bulunmuş

*Saatler geri alındığında Kanada'da çalışanlara fazladan verilen 1 saatlik uyku izni gününde, trafik kazalarının gözle görülür derecede düştüğü gözlenmiş

*Uzmanlar, uyku düzenini bozan en ‘cazibeli' şeyin 24 saat internet bağlantısı olduğunu söylüyorlar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2896
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster