Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
46
 

Uykudan Ne Zaman Uyanmalıyız?

Zorlama yöntemleri (mecburiyet dâhil)reddettiğimize göre cevap “Canımın istediği zaman” çıkıyor da bunu nasıl sağlayacağız, zira “Bütün gün uyumak istiyorum” da diyebilir.

Ne zaman kalkacağımızı sabah değil akşam yatarken belirleriz. Vaktinde yatarsak ertesi gün canımızın istediği zaman uyanma şansımız olur.

Bunu biz ayarlayamayız, uykumuzu alınca kendiliğinden uyanırız da bu canımızın istediği zaman olur.

Erken uyanmak mantıklı değil, geç uyanmak da; uyanışımızın canımızın istediği gibi olması için bu ikisinin arasında gerçekleşmesi lazım. Erken uyanmak da geç uyanmak da zorlama; erken uyanma iradenin, geç uyanma ise ruhun zorlaması.

Vücudumuz uyanınca biz de uyanırız uyanmanın saati olmaz ama belli bir süre uyku öngörüp gereğini de yapınca vücut belli bir saatte uyanır. Bu da bizim canımızın istediği saate denk gelir.

Akşam uyunmaz gece uyunur. Erken uyuma, erken kalkma gibi saçma bir nedene dayanır ve tabi gün boyu çoğu gereksiz yorgunluğa.

Uyku dinlenmek için değildir, dinleniyorsanız uyumuyorsunuzdur çünkü. Uyku hayatın hoş bir zaman dilimidir, rüyalarla süslediğimiz.

Şu saatte yatacak şu saatte kalkacaksın, yok böyle bir şey; vücut saatini kendi ayarlar. Defalarca söyledik, biz hayata göre değil hayat bize göre düzenini kuracak.

“Akşam hemen uykum geliyor” Yanlış yaşıyorsun demek ki, uyku geceyle başlar, biz zaman belirleyemeyiz. Gece bitince de uyku biter. Canlılar geceleyin uyur, sabah uyanırlar.

Kerim Korkut’u anladığın gün hayatın değişecek.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Jadelya zihnimde bir yer

jale kasap 
 23.04.2020 10:12
Cevap :
Varolan hayatı yaşarsanız sadece dünyaya gelmiş gidiyorsunuz. Ben kendi içimde başka bir dünya kurdum,ona göre yaşıyorum. Yaşamımda kendi içimde kurduğum dünya ile ilgili şeyler bulduğum zaman mutlu oluyorum. Orası benim jadelyam. Hayali ama gerçeklere yön veriyor. Bu yüzden dünya ve hayatım kötü bile olsa mutlu oluyorum.   28.04.2020 10:17
 

Kerim kardeş uyku önemli,uykusuzluk çekenlerin türlü sorunları vardır.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.04.2020 9:28
Cevap :
Öyle bir sorunum yok şükür   18.04.2020 6:12
 

Düzenli uyku ruh ve beden sağlığı için çok yararlı sevgili arkadaşım... Söz konusu edip yazıya döktüğünüz için sağ olun var olun derim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 16.04.2020 10:40
Cevap :
Düzenli uyku derken saat ayarlı değil..   16.04.2020 21:50
 

Her gün 1 saat uykuyla hayatının kırk yılını geçiren insanlara hayranım..Adam ampülü bulmuş nasıl uyusun dahada araştırıyor vb. İnsanlar...Beyin hiç uyumadığına göre beden yorgunsa dinlenirsin..aslında uyku diye bir şey yok gibi :))

jale kasap 
 15.04.2020 19:26
Cevap :
Bitmez tükenmez boğaz ağrıları... İki kez doktora gitmeme rağmen hala korona mıyım yoksa endişesi... Jadelya İsviçre'de bir yer mi   19.04.2020 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5637
Toplam yorum
: 14301
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster