Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '11

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
806
 

Uyluk germe estetiği..

Uyluk germe estetiği..
 

Uyluk germe ameliyatı (thigh lift) ilerleyen yaş ve aşırı kilo alıp verme sonrası elastikiyetini kaybederek fazlalaşan uyluk iç kısımlarındaki derinin altındaki yağ dokusu ile birlikte çıkarılması, ve uyluğun sıkılaştırılmasını içeren estetik ve fonksiyonel bir girişimdir. Böylece o bölgenin birbirine sürtünmesine bağlı rahatsızlıklar dramatik bir şekilde düzeltilir. Burada diğer estetik ameliyatlardan en önemli fark, kalacak izin giysiler ile saklanması zor olan bir iz olabileceğidir.

Uyluk germe estetiği için ideal adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan, ancak uyluk iç yüzlerinde egzersiz ve diyet ile düzeltemedikleri gevşek bir deriye ve fazla yağ dokusuna sahip bireylerdir. Uyluk germe ameliyatı diyet yaparak fazla miktarda kilo kaybetmeyi düşünen hastalarda ertelenmelidir. Liposuction ile yağ alınması veya diğer estetik müdahaleler de gereğinde bu işleme ek olarak önerilebilmektedir.

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi uyluk estetiğinde de ameliyata ve anesteziye ait riskler bulunmaktadır. Bu ameliyat sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Estetik cerrahınızın uyarı ve önerilerini dinleyerek, bu riskleri arttırma ihtimali olan mevcut başka sistemik hastalıklarınızla (kalp - akciğer – böbrek hst., diyabet vs) ilgili doktorların da önerilerini alarak bu riskleri göz ardı edecek kadar azaltabilirsiniz.

İlk muayenede adayın sağlığı, uyluk iç ve arka kısımdaki yağ dokusunun miktarı, sarkıklığın derecesi ve deri kalitesi değerlendirilir, sigara kullanıp kullanmadığı, herhangi bir ilaç veya tedavi alıp almadığı mutlaka sorgulanır. Aday ameliyattan beklentilerini açıkça bildirmeli, estetik cerrah ta yapılacak müdahale ve alternatif yöntemler hakkında detaylı bilgi vermelidir. Ayrıca kalacak ameliyat izi hakkında adaya detaylı bilgi verilir. Bu iz, tüm ameliyatlarda olduğu gibi genişlik ve kabarıklık açısından kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kasık bölgesinden uyluk-genital bölge arası kıvrımda arkaya doğru uzanan, genellikle de her iki uyluğun birbirine bakan iç yüzlerinde orta hatta problemin fazlalığına bağlı olarak aşağı doğru inen ”T” şeklinde bir iz kalır. Yine bu sırada ameliyatta kullanılacak anestezi, yapılacağı hastane ve maliyeti anlatılır. Ameliyat öncesi yeme-içme alışkanlığından, sigara kullanımına ve kaçınılacak ilaçlara kadar birçok öneride bulunulur.

Uyluk germe estetiği genel anestezi veya uygun adaylarda sırttan iğne ile uyuşturularak ve uyanık olarak da yapılabilir. Ameliyat, yapılan müdahalenin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-3 saat arasında sürmektedir. Kasık bölgesinden uyluk-genital bölge arası kıvrımda arkaya doğru uzanan, genellikle de her iki uyluğun birbirine bakan iç yüzlerinde orta hatta problemin fazlalığına bağlı olarak aşağı doğru inen ”T” şeklinde bir kesi ile girilerek fazla deri ve deri altı yağ dokusunu uyluk kaslarının üzerinden tamamen çıkartılır. Bunun ardından çevre deri ve deri altı dokular biraz serbestleştirilir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimini önlemek için drenler yerleştirildikten sonra kesiler orta hatta birleştirilip dikilir ve pansumanları yapılıp ameliyat sonlandırılmaktadır.

Uyluk germe ameliyatından sonraki ilk günlerde o bölgelerde ağızdan alınan ağrı kesicilerle giderilebilen ağrı ve rahatsızlık olabilir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 1.-3. günlerde çıkarılmaktadır. Uyluk estetiği sonrası ilk akşam hastanede geçirildikten sonraki gün hasta evine gidebilir, Hasta önceki durumuna göre ilk 3-7 gün bacakları yükseltilerek istirahat eder. Bu sürenin ardından yıkanma ve düz yatma mümkün olacaktır. Bu andan itibaren günlük sosyal aktivitelere dönüş olasıdır. Ağır sportif faaliyetlere başlamak için birkaç ay beklenecektir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3055
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster