Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
5634
 

Uyurken müzik dinlemek

Uyurken müzik dinlemek
 

Hiç uyurken müzik dinler misiniz? Düşleriniz şarkı söyler mi hiç? Bazen hayatın akışı bizi öyle yönlendirir ki, ister istemez alışkanlıklarımızı da yenilemek durumunda kalırız.

Ben de bir süredir uyku düzenimde böyle bir yenilemeye gitmek durumunda kaldım. Uyuyabilmemin tek yolu, bir ucu bilgisayarıma takılı olan kulaklıklı hoparlörü başıma geçirerek müzik dinlemek, üstelik yüksek seste. Aksi takdirde sağolsun sevgili oda komşumun pancar motoru kıvamındaki horultusuyla uyku felci geçirmek zorunda kalacağım.

Şikayetçi değilim ancak. Aksine çok da mutluyum. Artık gecelerim sanal bir disko havasında geçiyor. Dinlediğim müzik rüyalarımı, gördüğüm rüyalar dinlediğim müziği etkiliyor sanki. Eğer asıl amacım yalnızca huzur içinde uyumaksa, yalnızca tek bir parça oluyor dinlediğim. Sabaha karşı binlerce defa bilinçsizce dinlediğim. İşin garip tarafı ne biliyor musunuz, bu istisnai parçaları nedense dinlemekten hiç sıkılmıyorum. Bana bu etkiyi yapabilen parçalardan biri "Celtic Trance" isimli gerçekten transa geçirme yeteneği olan bir parça. Diğeri ise Vangelis'e ait "Dream in an open place" isimli eser. Zannediyorum bu iki parçadaki inanılmaz sade ama uyumlu ritmin getirdiği mistik hava bir şekilde kendini sayısız defa dinletmeyi başarıyor.

Yok kendimi daha enerjik hissediyorsam bunun için hazırladığım özel bir menüm var. İçinde Linkin Park'ın isyanı, Moby'nin müzik dehası, Muse, Placebo, Kasabian, Reamonn gibi sanatçıların parçalarından ve tabi ki Nirvana'dan oluşan bir mp3 listesi. Bu parçaları özellikle günüm çok sıkıcı geçtiyse içimdeki isyanın sesini serbest bırakmak için dinliyorum. Taşıdığım tüm isyanları; sevdiğim şeyi sonuna kadar yapamamaya, hayattaki seçimlerimin elimden alınmasına, çevremde gördüğüm veya duyduğum mide bulandırıcı yığınla olaya karşı içten içe duyduğum ama yeri geldiğinde denge, yeri geldiğinde çaresizlik adına sessiz kalmak zorunda kalışıma karşı olan tüm isyanları.

Müziğin tadı da bir farklı oluyor böyle dinleyince. Bütünleşiyorsunuz müzikle, sanki yalnızca seslerden oluşan ve içinde hiçbir görüntünün olmadığı bir ülkede yaşıyorsunuz. Tek görüntü kaynağı o parçanın sesi ve sözleriyle şekillenen düşlerinizden ibaret.

Düş ve müziğin iç içe kaynaşması... Düşlerin de müzik gibi belirlilik içinde bir belirsizlik,akışkanlık içinde bir durağanlık sergilediğini duyumsama. Uykunun müzik dinlemesi... Gönlün şarkı söylemesi... Yüreğin ritminin, evrenin kalp atışlarına odaklanması...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 1902
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Yazar 1975 Ankara doğumludur. Monterey Postgraduate School / California'da bilgisayar bilimi dalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster