Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '20

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
692
 

Uzaktan Eğitim için Hangouts

Hangouts, Google tarafından düzenlenmiş ücretsiz bir dijital iletişim platformudur. Uzaktan eğitim, iletişim, iş ve değişik amaçlar için de kolayca kullanabilirsiniz. Üstelik tamamı ile Türkçe desteklidir.  Bilgisayarlarda, Android ve IOS tabanlı mobil cihazlarda istediğiniz kişilerle kolayca bağlantı kurma imkanı sunar. Bu program esasen bilgisayarlarınızda, tablet ve telefonlarınızda kurulu şekilde bulunmakta ama çoğu insan bilmediği için kullanmamaktadır. Denemenizi tavsiye ederim.

Google Hangouts, Türkçe dil destekli uzaktan eğitim ara yüzü olması öğretmenler için büyük avantaj. Ayrıca Google Classroom ile entegre edilerek sanal sınıf oluşturarak, çocuklarla daha düzenli bir uzaktan interaktif eğitim uygulayabilirsiniz. Öğretmenlerin çoğu Zoom gibi  Türkçe desteği olmayan ingilizce programları kullanırken güvenlik ayarlarını anlayamadıkları için doğru yapamadılar ve derslerde dijital eğitim yaparken sorun yaşadılar.

https://hangouts.google.com/

Bu link üzerinden programa ulaşabilir ve kendinizi kaydettirebilirsiniz. Google tüm eposta adreslerine destek verdiğini belirtse de öncelik gmail hesaplarında. Ayrıca Chrome web tarayıcısı üzerinden erişim sağlarsanız daha iyi bir hizmet alacağınızı söyleyebilirim.  Yazılıma girdiğinizde Zoom programında olduğu gibi karmaşık sekmelerle ve ayarlarla uğraşmanıza gerek yok. Seçenekler belli. Basit ve sade şekilde tasarlanmıştır. Görüşme yapmak istediğiniz kişiye daveti yolluyorsunuz ve kişilerde bu davet üzerine yayına katılabiliyorlar. Yalnız zoom kadar fazla kullanıcı ile görüşme yapma imkanınız yok. Dosya, resim vs. paylaşımını daha fazla kişi ile de yapabilirsiniz. Ayarları yaparak en fazla 25 kullanıcı ile eş zamanlı görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

Ekranı paylaş seçeneği ile ekranda PDF. Dosyalarını, Power point sunumlarını, videoları ve istediğiniz tüm ekran görüntülerini paylaşabilirsiniz. İstediğiniz şekilde ekranda canlı olarak ders anlatımı yapabilirsiniz. Bu bölümde iki seçenek bulunmaktadır. 1- Ekranın tamamı seçeneği ekranın birebir çıktısını gösterir.  Canlı olarak bilgisayarda yaptığınız tüm işlemler ekranda gözükür. 2- Uygulama penceresi ise seçilerek ekranda göstermek istediğiniz dosyayı gösterir. Ekranda bu görüntü dururken, bilgisayarda başka işler yapabilirsiniz.

Kullanıcılarla sohbet bölümünden ise yazışarak iletişimde bulunabilirsiniz. Kullanım ve güvenlik için özel ayarlar yapmanıza gerek yoktur. Bunlar standart olarak programda belirlenmiştir. Ses, görüntü ve ekran paylaşımı yetkisini Host olarak yayını düzenleyendedir. Her şeye rağmen uzaktan eğitim istismara açıktır. Kullanıcılar değişik şekillerde eğer kötü niyetli olursa değişik uygulamalarla sizi kandırabilme yolları her zaman vardır. Google Hangouts Türkçe destekli olduğu için uzun uzun kullanımı anlatmama gerek yok. Yardım menüsünden istediğiniz tüm soruların cevabını Türkçe olarak bulabilirsiniz.

İyi niyetle de olsa kişilerin istem dışı görüntülerinin kaydedilmesi ve farklı mecralarda paylaşılması KVVK yani Kişisel verilerin korunması kanununa göre suç oluşturmaktadır. Bu durum esasen sadece uzaktan eğitim için değil tüm kurumsal eğitimlerde ve tüm zamanlar için geçerlidir. Bu nedenle yayın öncesi kullanıcılardan, yaşları küçükse velilerinden yazılı izin almanız gerekmektedir. Yazılı izin almanız halinde paylaşım yapabilirsiniz. Elbette yazılı izin almanız gereksiz resimlerin paylaşılacağı anlamına da gelmiyor. Bu konularda daha hassas ve özenli olmanız gerektiğinin altını çizmem gerekir. Verdiğim linlerden daha fazla bilgi ve paylaşıma ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/turgay.ogretmen.5

https://www.facebook.com/robotikegitimakademisi/

 

TURGAY ÜLKER

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6124
Kayıt tarihi
: 22.08.14
 
 

Bilişim konusunda uzman bir eğitimci olmakla birlikte Türkiye Satranç Fedarasyonuna bağlı Satranç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster