Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
146
 

Uzaylılarla tanıştım (Devam 03)

Gezegenenizde yaşayanlarla ilgili bir tespitim de bazılarının konuya tamamen yüzeysel yaklaşmalarıdır. Bunun nedeni çoğunlukla bilgisizlik bazen ise savsaklamaktır. Örnek vermek gerekirse Yunan Mitolojisini gösterebilirim. Yüzeysel olarak okunduğunda mitoloji masal gibidir. Ama içerdiği sembolizmaya nüfuz edilirse tamamen felsefidir. Örneği bir örnekle açayım:

Kronos herkesin daha çok tanıdığı Tanrı Zeus’un babasıdır ve ondan önceki Baştanrı Kronostur. Zeus’un annesi ve Kronos’un eşi Rea’dır. Öykü bu ya Kronos Rea’nı her doğurduğu çocuğu yer ve öldürür. Anne kalbi her defasında zedelenen Rea bir defasında hamile olduğunu Kronos’dan gizler ve çocuğunu Girit Adasında bir mağarada doğurur. Doğan çocuğun adı Zeus’dur. Zeus mağarada serpilir büyür ve babasının kendisini öldüreceğini bildiğinden, atik davranır babasını öldürür Tanrıların başına o geçer.

Yüzeysel okunduğunda ve eğer okuyanın bilgisi yeterli değilse bu öykü onun için bir oğulun babasını öldürme vak’asıdır. Ama sembolizma dilinde iş çok başkadır.

Kronos Zaman Tanrısıdır. Kronometre denilen zaman ölçer adını ondan almaktadır. Rea ise “gerçek” anlamındadır. Kutsal Kitabınızın “her canlı ölümü tadacaktır” ayetinde olduğu gibi gerçeğin her doğurduğu da gerçek olduğundan zamanın aşındırmasından kurtulamaz ve sonunda yok olmaya mahkûmdur. 3 boyutlu evreninizde bana zamana karşı sonsuz dayanabilen hiçbir nesneyi kimse gösteremez. Zaman o nesneyi eninde sonunda yok eder. Mitolojinin katkısı bundan sonra kendini gösterir.Zeus’un Tanrı olması ile anlatılmak istenen “Tanrı’nın zamandan münezzeh” olduğudur.Yoksa cahil, bağnaz biri bu hikâyeyi dinlese anlatana “zındık” diyerek saldırır.

Bu anlatım tarzına allegori denir.

Hiç düşündün mü? Namaz kılan bir Müslüman bir rek’ât ta neden iki defa secde yapar diye?

Bunun yanıtını da yeri geldiğinde veririm.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1773
Kayıt tarihi
: 30.03.11
 
 

Avusturya Lisesi ODTÜ Kimya MÜH., B.Sc.,M.SC. lastik ve plastik malzemelerin üretiminde yaklaşık 40 ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster