Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1669
 

Üzgün birine iyi davranmak acılarını artırır

Üzgün birine iyi davranmak acılarını artırır
 

Bu böyledir ama başka türlü de davranamayız maalesef. Acılı birine nasıl davranılacağı konusunda bir literatür, bir argüman yok. Kişilerin acısına saygı göster deniliyor. Üzüldüğünü belli et. İyi de bunlar sanki onun üzüntüsünü daha da artırır gibi geliyor bana.
 
Ben zaten üzgünüm, sen de üzgün durursan olmaz ki bu. E oynayıp zıplayamazsın da. Üzüntüsünden ağlayan adama şaka espri yapmak, şarkı söyleyip onu neşelendirmeye çalışmak küfretmek gibi.
 
İyi de üzüntülü birine nasıl davranacağız? Ya ben hakikaten bu konuda zorluk çekiyorum. Adamın babası ölmüş. Başın sağ olsun dedik, tamam. Sonra? Ağlıyor, biz de mi ağlayacağız. Teselli etmeye mi çalışacağız. Bunlar da acıyı artırır diyorum.
 
“Allah onu bizden daha çok seviyormuş” Nerden biliyorsun! Arkadaş napsam işin içinden çıkamadım. Acılı kişiye nasıl davranılır. Hani içimizden gelmese bile tiyatro yaptık onunla birlikte ağladık. Rahatlayacak mı? Daha ağır acıları düşünün. Karısını ya da çocuğunu kaybetmiş mesela.
 
Acı sizin değil. Mevta ile yakın dostluğunuz yoksa zorlama bir hüzün olur. Ve bence bu yeterlidir. Hiç kimseye aynı benim gibi üzül diyemezsin. Yani üzülmeyecek üzgün duracaksın. Mevta sevdiğiniz biriyse sevginiz ölçüsünde ağlayabilirsiniz. Değilse üzgün görünmeniz yeterli.
 
Acıya katılınmıyor, acı tek başına yaşanıyor. Ne yapsanız üzüntüsü azalmayacak. Bu nedenle kendinizi zorlayarak kişinin acısına ortak olmaya çalışmak anlamlı değil. Yanında olduğunu bildirmek önemli ama. Üzüntülü görünmek yetiyor. Üzüldü sansınlar diye kendini paralamanın gereği yok.
 
Fakat bazı durumlarda acılı kişiyle ilgili olmadan sırf ölen kişi nedeniyle gerçekten üzülmek durumunda kalabilirsiniz. Genç birinin cenazesine katıldım. Etkilendim yakınlarından daha fazla ağladım. Görenler kardeşin mi dedi. Bu ayrı bir şey. Bir de acılı kimseye o an iyi davranmak var… Bence bu o kişinin acılarını artırır.
NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acı tek başına yaşanır, bu doğru elbet. Zaten orada üzülenlerin çoğu, oradaki bizde olabilirdik diye üzülüyor. Yakınlık derecesi önemli elbet. Ben sevdiğim insanların ölümünden sonra epey kendime gelemem

Sevim Güney 
 24.02.2016 1:15
Cevap :
Cenazelere katılmak istemiyorum çünkü yakını ölenden daha fazla ağlayıp sızlayınca cenaze sahibi beni sanıp bana baş sağlığı diliyorlar. Benim yakınım ölmedi diyorum.  24.02.2016 18:49
 

ÜZÜNTÜ İSTEMİYORUM ARKADAŞIM. SAĞLIKLI MUTLU ÜZÜNTÜSÜZ GÜNLERE.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.02.2016 7:18
Cevap :
Aşk olsun sanki biz üzüntüye bayılıyoruz!  22.02.2016 9:48
 

Hayat biraz oyun, savaş ve barışta da birtakım oyunların oynandığı malum. Böylesi bir gerçeklikte bireysel acılar karşısında da rol yapılabiliyor. Burada önemli olan herhangi bir karşılık beklememektir, acısını yaşayan zaman içinde acısını unutacak, onu teselli eden de insani görevini yapmış olacaktır. Ama üzüntülü birinin karşısında sevinçli olmak ne kadar anormalse, gülüp ve mutlu olunması gereken düğünde de üzüntülü durulmaz. Toplumsallaşma sürecinde öğrendiğimiz ve zamanla da benimsediğimiz bu tür davranış kalıplarını bazen garipsiyor olsak bile, tersi davranış çoğu zaman rahatsız eder insanı. Anadolu’da ‘ağıt’ denildiğinde gözyaşından ziyade, şiir biçimli olanı gelir akla. Kadıncağızın bir yakını ölmüştür, gözyaşı döker dökmesine; ama dile getirdiğim türden ağıt bilmiyordur, cenaze toprağa verildiği andan itibaren başlar dedikodu, doğru dürüst ağlamadı diye. Demek ki, bırak üzüntülü durmayı, gözyaşı dökmek bile ağıttan sayılmayabiliyor bazen. Buna da kültür diyoruz, ne yapalım,

Rıza Üsküdar 
 22.02.2016 2:08
Cevap :
Yine çok geniş ve detaylı bir değerlendirme. Ya ben samimi bir insan değilim. Samimiyetten de anlamıyorum. Adamın acısı var.Mecbur katılıyorsun ama ne yapacağımı bilmiyorum.Üzgün değilsem üzgün de duramıyorum. Boynumu eğiyorum yüzümü görmesinler diye.Bu sefer de hasta mısın diyorlar.Sen muhterem bir adamsın. Eminim köpeklerin cenazesinde bile ağlarsın. Bana ağlamayı ya da yalancıktan da olsa üzgün durmayı. Naciye karısının kocası öldü. Baktım fazla üzülmüyor "İyi olmuş,kurtuldun" dedim. Meğer adamın kız kardeşi oradaymış, bana bir baktı!  22.02.2016 11:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5782
Toplam yorum
: 14575
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster