Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3171
 

Üzgün Sünger Bob

Üzgün Sünger Bob
 

Okulların açılmasına daha aylar olduğu halde büyük bir kırtasiye marketini dolaşırken, çanta reyonuna doğru uçarcasına koştu oğlum. Hemen raftaki mavi çantayı kaptı ve heyecanla incelemeye başladı.

"anne bak sünger bob çantası."
"evet oğlum gördüm"
"biliyorum sen bana bunu almazsın." hep böyle girerdi lafa. şimdikilerin bir şey istemesi bile çok zekice bir lisanla oluyor.
"Evet oğlum. Haklısın alamayız onu."
"anne ben bu çantayı çok beğendim. Bu çantayla okula gitmeyi çok istiyorum. Ne olursun, ne olursun bunu alalım."

Uzun laf sözden ve bir daha okul için başka çanta almayacağımıza dair defalarca söz aldıktan sonra aldım o çok istediği çantayı.

Çanta kitaplıkta 3-4 ay bekledi ve sonra o çok mutluluk verici ilk okul günü geldi. Birinci sınıfa başlamak bir insanın eğitim hayatının en özel günüdür tabii ki. Neyse ki oğlum sorun çıkarmadan uyum sağladı okula. Yalnız bir gün akşam otururken, "ben bu çantayı sevmiyorum anne" dedi suratı bir karış olmuş bir halde.

Şaşırmıştım. Sünger Bob en sevdiği çizgi film karakteriydi ve bu çantayı ne büyük yalvarmayla bana aldırdığını unutmamıştım. "Ne oldu oğlum hani çok istemiştin, bunu kullanacağına söz vermiştin ya ne oldu?" dedim. Bir taraftan da "işte yine kapris yapıyor. Yeni bir şey isteyecek kesin "diye düşünüyordum. Yüzünde büyük bir hüsran ifadesiyle çantanın üzerindeki dört bölüm içindeki 4 ayrı sünger bob yüzünü işaret etti. "bak bunların hiç birisinde sünger bob gülmüyor. Bak! bak işte, bağırıyor ağlıyor ve hep üzüntülü."

Çok şaşırmıştım. Tekrar baktım çantanın üzerindeki dört ayrı sünger bob resmine dikkatlice. Evet. Oğlum kesinlikle çok haklıydı: Sünger Bob hiçbir resimde gülmüyordu. Hak vermiştim ona ama bir kaç cümleyle, her halukarda bu çantayı kullanacağı fikrine ikna ettim.

Oğlumu ikna ettim etmesine ama, şimdi sabahları çantası sandalyenin üzerinde durup da ona gözüm iliştiğinde o mutsuz, ağlayan, bağıran yüzlü Sünger Bob görüntülerinin gerçekten de insanı ne kadar olumsuz etkilediğini farkediyorum. Gerçekten gülen yüzlü Sünger Bob resimleri olsaydı çok daha farklı olurdu diye de pek çok kez düşünmeden edemedim. Çanta eskiyinceye kadar kullanılacak tabii ki ama, ben şöyle bir ders aldım bu Sünger bob resimlerinden.

Eğer tamamiyle hayal ürünü bir çizgiden ibaret bu yüzlerin mutsuzluğu ve asık suratı, insanı böyle etkileyebiliyorsa, demek ki gerçekte karamsar, üzgün ve bezgin insan görüntüleri karşısındakinin ruhsal yapısını da ne kadar etkiliyor kimbilir...

İyilikle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fevkalade içten, samimi bir dille kaleme almışsınız; teşekkürler.

Ömer Alp 
 08.10.2007 3:17
 

acaba sırf okul çantasının üzerinde diye mi böyle resimler basmışlar anlamadım, halbuki ince düşünüp çocukların psikolojisi bakımından gülen,oynayan resimler koysalardı daha iyi olurdu, bu arada bizim hayat mücadelesinde küçük ayrıntıları kaçırmamız ama çocukların ne kadar ince ruhlu ve ayrıntılara önem veren yapıları olduğuna da güzel bir örnekti yazınız, tşk., sevgiler

(benim kızımda geçen sene barbie çantası aldırmıştı, bu sene modası geçmişmiş efendim artık winks midir nedir o modaymış onu istedi :)))   )

Dilek Fuçucı 
 27.09.2007 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 216
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 386
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster