Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
262
 

Uzlaşma!

Uzlaşma!
 

Küresel krizin nedeni!


Türk İş ile Hükümet anlaştı. Varılan uzlaşmaya göre ilk altı ay için yüzde üç ikinci altı ay için yüzde beş buçuk zam ve düşük maaşlara altmış TL iyileştirme öngörülüyor.

Bilindiği üzere geçen hafta Türk İş Türkiye çapında AKP binalarına yürümüş ve hükümetin önerilerinin işçilerin kayıplarını karşılamayacağını öne sürerek bu gün bir saatlik iş bırakma kararı almıştı. Başbakan Sakarya’da yaptığı, “Kusura bakmasınlar, eğer greve gideceklerse buyursunlar. Bana ait özel kasalarım yok. Milletimizin bize emanet ettiği paradan bir maaş ödeyeceğiz” diyerek rest çekmişti.

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, eylemlerin hükümete karşı siyasi bir tavra dönüşeceğini açıklamıştı. Başbakan Erdoğan’ın “işçiyi ezdirmedik” demesiyle, ezdirmediğinin kanıtlanamayacağını söyleyen Öztaşkın, istatistikî verilerin Başbakan’ı yalanladığını belirterek;

AKP hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana işçilerin yüzde 32 oranında realize kayıpları söz konusu. Son altı aya baktığımızda kriz nedeniyle ücretsiz izin ve esnek çalışma gibi uygulamalarla işçi ücretlerinde yüzde 8.5 oranında azalma var. Dolayısıyla işçi ezdirilmiştir” demişti.

Türk İş’in yüksek perdeden dillendirdiği grev kararı sendikal süreci bilenler çevreler tarafından pek ciddiye alınmamıştı. Bu gün yapılan basın toplantısında gelinen noktada açıklanan zamlar işçilerin kazanım elde etmeleri bir yana enflasyon kayıplarını bile karşılamıyor.

Türk İş’in yalancı pehlivan gibi hükümet ile güreşi alışıldık geçmiş süreçlerin tekrarından öte bir anlama gelmiyor.

KESK, DİSK Türk İş’in hak arama mücadelesini destekleyeceğini ilan etmişti.Acelece yapılan anlaşmada kuşkusuz bu açıklamanın payı vardır.

Bu günkü basın toplantısında televizyondan izlediğimiz Bakan Yazıcı’nın “ Yapılan uzlaşmadan dolayı kötü niyetliler üzülecek.” demesi dikkatlerden kaçmadı. Varılan sonuca göre Türk İş iyi niyetli ve her nasılsa masada işçilerin haklarını savunmada direnenler kötü niyetli olarak etiketleniyor. Hak aramanın kötü niyet olarak ilan edilmesi yapılan bir dil sürçmesi ile açıklanamaz. Olsa, olsa Hükümetin sendikalara bakışının izdüşümüdür.

Türk İş’in bu gün yapılan anlaşmada üyelerinin haklarını koruyamadığı ayan beyan ortadadır. Hele 1909 yılında İngiltere’de kaldırılan kiralık işçi (özel istihdam büroları) uygulamasının 100 yıl sonra Türkiye’ye getirildiği günümüzde neredeyse emekçinin köle ile eşdeğer görüldüğü ortadayken atılan imzanın işçilerin haklarını savunmaktan ne kadar uzak olduğu görülecektir.

Türk İş üyesi çalışanların varılan anlaşmadan mutlu olmalarını beklemek temelsiz bir iyimserlikten öteye geçmeyecektir. Masa başında haklarını savun(a)mayan sendika yöneticilerine gerekli tepkiyi mutlaka vereceklerdir.

Hiç kuşku yok ki bu konuda daha ayrıntılı değerlendirmeleri okuyacağız. Kapitalizmin krizinin bedelini yine emekçiler ödemeye mahkûm edilmiştir. Sendikacılıktan çok patron ile işçi arasında akil adam görevi yapan Türk İş yönetimi ve benzer sendikalar tarihsel sorumluluklarını elinin tersiyle itmiş işveren örgütü gibi davranmıştır.

AKP iktidarının kendine yandaş sendika yönetimleri oluşturmada gösterdiği çaba bu gün meyvelerini vermiştir. Hükümet tüm sendikaların ortak oluşturacağı hak arama eylemlerin önünü yandaş sendika yönetimlerinin işlevini yerine getirmesiyle kesmiştir. İktidar hanesine başarı olarak yazılan anlaşma çalışanların hak kayıplarının onandığı uzlaşma görüntüsünden kurtulamayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster