Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
16787
 

Üzülmeden yaşamak için neler yapmalı?

Üzülmeden yaşamak için neler yapmalı?
 

Enerji kaybıdır üzüntü, çözüm değil !


Yazıma çok güzel bir dua ile başlamak istiyorum ; " Allahım kederden, üzüntüden ve sıkıntıdan sana sığınırım, korkaklıktan ve acizlikten sana sığınırım, tembellikten ve cimrilikten sana sığınırım, borçtan, borçlu olmanın getireceği sıkıntıdan sana sığınırım ve sana bağlı tüm canlıların özellikle insanın vereceği sıkıntıdan da sana sığınırım. " Bu oldukca etkili bir dua... 

Üzüntü bizim yaşama enerjimizi alıyor. İnsanlar kendi istek, görüş ve çıkarları için birbirine çok zarar vererek yaşamayı sürdürüyor. 

Ben kendime telkin etmeme rağmen, insan tepkilerine üzülüyorum; örneğin; kalbimi açtığım, mutlu olmalarını istediğim kişilerin, benimle paylaşıma, dostluğa yanaşmamaları beni üzüyor. Sıkıntıda arayıp, sonra unutan kişilerin davranışlarına üzülüyorum. 

Maddi manevi insanlar adına özverili davranmanın bedelini ağır ödeterek -minnet duygusu rahatsız ediyor insanları, birazcık sevgi ve dostluğu çok görerek benmerkezci davranmalarına üzülüyorum. 

Bazı teknikler uygulayarak üzülmeden yaşamanın, özgürlüğe kanat açmanın yolları maddeler halinde: 

1- iyiliği hiç beklentisiz yapıp, unutmak gerekiyor,  

2- İçselleştirmemek,  

3- Anı yaşamak- geçmişe dönemeyiz, üzülmek yalnızca enerji kaybı, gelecek bilinmeyen, anı yaşamak bizi kin, nefret, kızgınlık ya da üzüntüden uzak tutuyor. 

4- Sevdiğimiz şeyleri yapmak -sinema, tiyatro, konsere gitmek, kitap okumak, yazmak, özellikle yazmak rehabilite ediyor- 

5- "Hayır" demeyi, bazı durumlarda sessiz kalmayı öğrenmek- bu koruyor kişiyi üzüntüye karşı- 

6- Evimizin, odamızın, kendimizin güzel kokmasını sürekli kılmak - güzel koku iyi bir terapidir.- 

7- Portakal, üzüm olamaz, ya da incirden elma olmasını bekleyemeyiz, herkesi olduğu gibi kabul edip, sevmeli ya da portakal, incir gibi olmadığı için sitem edip üzüntü duymamalıyız... Olmadı diye onun yaptıklarını içselleştirmemeliyiz. 

8- Üzüntü, tüm enerjimizi alıp götüren, fiziksel karşılığı olan kötü bir enerji, baş ağrısı, mide ağrısı, uykusuzluk, cilt bozukluklarına neden oluyorsa, onu yenmeli, sağlıklı bir zihin için üzüntünün hiçbir soruna çözüm olmadığını iyice anlamalıyız. 

Hayat kırgınlıklara, küskünlüklere, üzüntülere zaman ayıramayacağımız kadar kısa ve çok hızlı, en iyisi mutlu, huzurlu ve neşeli olmayı desteklemeli, kendimizi bu yönde eğitmeliyiz... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle, duanıza "amin" diyorum. Hep gözden kaçırdığımız veya anlamak sitemediğimiz 7 numaralı öğütünüz... Okuyuculara 7 numarayı, özellikle benimsemelerini öneriyorum. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 22.07.2011 10:24
Cevap :
Çok teşekkür ederim yorumunuza...  22.07.2011 23:30
 

Tanju öğretmenim merhaba, Ne güzel dua ediyorsunuz. Duanıza ek olarak, "Allahım beni iyi insanlarla karşılaştır. Kötülerden uzak tut." demenizi önereceğim. İnsan sosyal bir varlıktır. Elbet ilişkide olacağımız kişiler olacaktır. Başımıza gelen olayların iyiliğini kötülüğünü genelde yeni tanıştığımız kişiler belirliyor. Allahın iyilerle karşılaştırması dileği ile her şey gönlünüzce olsun.

Kerim Rodoplu 
 20.06.2011 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2001
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster