Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Klinik Psikolog Nurcan Arslan Kanber

http://blog.milliyet.com.tr/nurcanarslan

30 Temmuz '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2059
 

Üzümdeki etken Madde Resveratrol :

Üzümdeki etken Madde Resveratrol :
 

Üzüm Ye Genç ve Sağlıklı Kal.


Kırmızı şarapta, üzüm ve üzüm suyunda, yer fıstığı, yaban mersini ve böğürtlen de bulunan doğal bir antibiyotik niteliğinde bir maddedir. Bu etken içerik sayesinde yaşlanmamızı  geciktirebileceği, ömrü uzatabileceği düşünülen ve üzerinde araştırmalar yapılan resveratrol maddesi insülin hormonunda hassasiyet yarattığını, mitekondri, serbest radikal oluşmasını önleyerek enerji üretimini arttırdığını ve kan şekerini azalttığını yapılan incelemelerden sonra artık biliyoruz.

Resveratrol  bizi, kalp, kanser ve romatizmal hastalıklardan korur. Sinirlere de iyi gelen bu madde Alzheimer ‘a karşı da etkili olduğu gözlenmiştir.

Öncelikle bu antioksidan özelliğinde olan etkili maddenin ne olduğunu açıkladıktan sonra içerisinde resveratrol bulunduran üzümü inceleyelim. Üzüm özellikle yaz aylarında soğuk olarak tüketilmesi tercih edilen besleyici birçok besleyici birçok ögelerle bezenmiş sağlığımıza ve cildimize çok iyi gelen yaşlanmayı bile geciktirebileceği, ömrü uzatabileceği söylenen harika bir meyve mükemmel bir yiyecek.

Üzümün içerdiği resveratrol maddesi Şikago, Illinois Eczacılık Fakültesi’nden bilim insanları resveratrolün tümör oluşumundaki üç temel aşamada kanser önleyici faaliyet gösterdiği ispatlanmıştır.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde patoloji profesörü olan David Sinclair ‘in yaptığı bir araştırmada bugüne kadar teste tabi tutulan tüm hayat formlarının – maya hücreleri , meyve sinekleri, kurtlar ve fareler – yaşam sürelerinin çok küçük miktardaki resveratrol kullanımıyla inanılmaz derecede uzadığı görülmüştür. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirebileceği, ömrü uzatabileceği düşünülmektedir.

Günlük sağlığımız ve yaşlanma karşıtı savaşımız için sadece üzümü beslenme tarzımızın bir bir parçası haline getirmek bile yeterli olacaktır.

Siyah (kırmızı, mor ) üzümün kabuğu en iyi resveratrol kaynağı içerir.

Üzümün faydası sadece resveratrol maddesi ile sınırlı değildir. Üzüm çekirdeği ve kabuğu flavonoid, C E vitamini içeren kansere karşı savunucu güçlü antioksidanlar da bulunmakta. Kalp rahatsızlıklarında, kardiyo vasküler hastalıkların da etkilidir.

Yapılan incelemelerde kırmızı üzüm suyunun 2 hafta düzenli bir şekilde 100 ml. İçilmesi sonucu kötü kolesterol LDL’nin düştüğünü iyi kolesterol HDL’nin yükseldiğini İspanya da yakın tarihte yapılan araştırmayla desteklenmiştir.

Sağlığımız için çok faydalı olan bu meyvenin , enerji seviyemizi yükseltmesi, sinirlerimizi yatıştırması, hücre yenilemesine yardımcı olması ve ciltteki kırışıklıkları engellemesi adına her gün tüketilmesi gereken bir meyve değil mi sizce ?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3611
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Kl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster