Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

18 Şubat '08

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
2412
 

Uzun Deniz Yolculukları ve Açık Deniz Yarışları

Uzun Deniz Yolculukları ve Açık Deniz Yarışları
 

Büyük deniz yolculuklarında gemiler ne yazık ki artık küçük limanlara uğramıyorlar. Her şeyden evvel buna zamanları yoktur; diğer yandan, böyle bir yolculuğa çıkan bir geminin gerek su kesimi, gerekse boyu ve ağırlığı, her limana girmesine müsait değildir.

Günümüzde, açık denizlerde yapılan uzun yolculukların sayısı artmıştır. İnsan bir kere açık denize çıktı mı, koşullar ne kadar elverişsiz olursa olsun bu yolculuğa katlanmak zorunluğundadır. Tabii bu bazen çok zor ve tehlikeli de olabilir. İşte bu nedenledir ki, deniz hakkında önceden küçük bir gezi yatıyla edinilmiş sağlam bir tecrübeye sâhip olmadıkça, büyük deniz yolculuğu serüvenine atılmamak gerekir.

Sayıları az bile olsa okul gemileri de vardır. Ama gemicilik mesleğini öğrenmenin en kestirme yolu, açık denizlerde sefer yapan bir gezi yatında, tayfa olarak görev almaktır. Gençler için büyük deniz yolculuğu yapabilmenin yegâne şekli de zaten budur. Çünkü, bir ticaret gemisinde yolculuk yapmak hem çok daha pahalıya patlar, hem de kimse (tabii ki haklı olarak) onlara bir ticaret gemisini emanet etmek istemez. Dolayısıyla gençler anne- babaları ya da arkadaşlarının büyükleri ile birlikte yolculuk yapmak zorunda kalırlar.

Ayrıca, daha evvel küçük mesafeli de olsa, kendi kullandıkları bir tekne ile deniz yolculuğu yapmışlarsa, bir yarış ya da gezi yatının ekibine katılabilirler. Eğer gemicilik hakkında yeterli bilgiye sâhip değilseniz, hemen ileri atılmayın; sonra hem ekipbaşını kızdırmış, hem de herkesin gezisini burnundan getirmiş olursunuz. Tabii bu vesileyle sizin de keyfiniz kaçar. Gezi sırasında zaman zaman zor durumlarla karşılaşırsanız, bunu gizlemeyin; meselâ uykusuz kaldığınızı, soğuk aldığınızı söyleyin. Her türlü koşul altında çalışmayı göze alamıyorsanız, yola çıkmayın; çünkü yat, bir otel değildir. Hiçbir işe yaramayan ve herkese yük olan bir yolcuyu, gemiciden saymazlar.

Deniz tutmasına gelince; bu pek önemli değildir. Hele bir yelkenli gemide, dışarıda durmayı başarabilirseniz, çabucak geçecektir.

Büyük yatlar, açık deniz yarışlarına katılmak üzere, özel olarak yapılmış pahalı teknelerdir. Günlerce devam eden ve hava şartları nasıl olursa olsun yapılan bu uzun mesafeli yarışlar çok tehlikeli ve genellikle pek zahmetlidir. Bu yatların mürettebatı sağlam, çevik, çok iyi eğitim görmüş, denize ve denizciliğe iyice alışmış delikanlılardan ve bazen de genç kızlardan oluşur.

Açık denizlerde yapılan yarışmalar çok ilginçtir ve yeni teknelerin denenmesine olanak sağlar. Bu denemeler ise, eğlence gemilerinin geliştirilmesine yol açar. Lâkin, buna karşılık basit bir deniz yolculuğu çok değişik yönleriyle anıları zenginleştirir. Çünkü insan, yalnız dalgaları ve ufukta, mor bir şerit hâlinde uzanan kıyıları görmekle kalmayıp, yeni yeni ülkeler de görür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anlasiliyorkisen "yelkenli"licisin.Benim yelkenle tanismam ulkede bulundugum siralar bir mevsimligine tekne kiralamamla basladi.Sonra tekne almaya karar verince anladimki ben motoyat adamiyim.Balik sonari, radari derken benim tekne elektronik uzay ussu oldu birazda esdost gaziyla.Benim denizciligimse kaptan kullanirken hizli gitme yavas,yada su makina gurultusune bir care bul be adamdan ote gitmez.Ama ny ve longisland daki tekneleri gormeni cok isterim.Dunyada her halde bu kadar cok tekneyi bir arada goremezsin!!!! Iyi denizler sana benim icinde yelken bas!! Saglik ve saygiyla.

Newyorker 
 19.02.2008 7:29
Cevap :
Sayın ve sevgili dostum, bir yazımda da bahsetmiştim, motor sesi o muhteşem ambiansa aykırı geliyor bana, çevreye ve kendimize gürültü kirliliği eziyeti... Lâkin ihtiyaçtan bulunmasında fayda var tabii, mecbur kalmadıkça kullanmamak lâzım... Eminim haklısındır, keşke öyle bir şansım olsaydı da bahsettiğin tekne çoğunluğunu ve çeşidini bir arada görebilseydim... Teşekkürler ediyorum, saygı ve sevgilerimi gönderiyorum...  19.02.2008 15:44
 

Mutlaka çok zevkli olmalı fakat bir o kadar da zordur herhalde büyük yolculuklar. Sevgiler...

Baterist Kızı Melisa 
 18.02.2008 17:18
Cevap :
Usta denizciler için bile oldukça zordur, zira sürprizlerle doludur deniz yolculukları... Sevgiler...  19.02.2008 0:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3612
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster