Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
7271
 

Uzun hikâye

Uzun hikâye
 

Yeni bir kitap bitirdim bugün.
 
Uzun Hikâye, yazarı Mustafa Kutlu. Adı gibi, ne hikâye ne roman, uzun hikâye. Filme de çekilmiş, şu sıralarda vizyonda. Perşembe akşamı gidebilirsem göreceğim inşallah.
 
Bir meslektaşım önerdi, Mustafa Kutlu adlı bir yazardan haberim bile yoktu benim. Hayat Güzeldir adında kısa bir hikâyem var, onu okuyunca hatırlamış, Mustafa Kutlu'nun da aynı adlı bir hikâyesi varmış. "Ama" dedi, "Uzun Hikâye'yi okumanızı öneriyorum." Hemen aldım ve çabucak bitirdim.
 
Müthiş akıcı bir dili var, konuşur gibi, Sait Faik hikâyesi okuyor hissine kapılıyor insan.
 
1940'lı yıllardan başlıyor, 1970'li yılların sonuna uzanıyor. Hayatı boyunca yerleşik düzeni tutturamamış, oğluyla kasaba kasaba dolaşan Bulgaristan göçmeni Bulgaryalı Ali'nin hikâyesi.
 
Zaman zaman neşeli, komik, zaman zaman dramatik, ama çok sıcak bir hikâye. İçinde bol bol da tren var, vagon var, tam benlik yani.
 
Kitaptan iki cümle:
 
"Hayat dediğin nedir ki? Anlaşılmaz bir sır. Kurduğumuz düzen hep böyle sürüp gidecek sanırız. Birden ip kopar, ışk söner, her şey darmadağın olur."
 
"... solunan hava, yüzülen su, oturup-kalktığın insan, yürüdüğün yol seni değiştirir." 
 
Kayıtsız şartsız sevgiyi, küçük yerlerde muhalif olmanın zorluğunu, kuyruğu dik tutabilmenin önemini anlatıyor Uzun Hikâye.
 
Filmini izleyen eşim dostum hararetle anlatıyor ve tavsiye ediyor. Eleştirmenler de çok olumlu yazmış.
 
Beğeneceğimden eminim.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi seyirler, henüz bu film Kıbrıs'a gelmedi. Gelirse, tavsiyenize uyacağım. SLM KIBRIS'TAN.

Göksel47 
 14.11.2012 19:17
Cevap :
Selâm Göksel hanım. Ben filmi izledikten sonra paylaşırım izlenimlerimi zaten. Beğeneceğime eminim. İnşallah Kıbrıs'a da gelir izlersiniz. Sevgilerimle.  14.11.2012 19:25
 

Filmine gitmek istiyorum ancak bir de kitabını okumalı diye düşündüm şimdi. Teşekkürler Nurten Hanım:)

Merve Ballı Acar 
 14.11.2012 15:08
Cevap :
Çabuk davranmak lazım Merve'ciğim. Gösterimin bitmesine az kaldı diye biliyorum. Kitabı kolay bulunuyor ve çabuk bitiyor.   14.11.2012 19:27
 

Merhaba Nurten Hanım, "Uzun Hikaye"ile ilgili yazınızı okuyunca yazarı Mustafa Kutlu'yu anımsadım. Yıllar önce O'nu Hareket Dergisi'nde yazdığı öyküleri ve siyah-beyaz resimleriyle hatırladım.. O yıllarda "Ortada Adam ki" diye bir hikaye kitabıda yayınlanmıştı 1970'lerde. O yıllarda Rahmetli öykü yazarı Şevket Bulut'da Hareket Dergisinde yazıyordu. Şevket Bulutu'da rahnmetle anıyorum. Şevket Bulut müthiş bir hikayeci idi...Hikayeci o'na derim... Tabi "Uzun Hikaye" yazarı Mustafa Kutlu'ya selamlar gönderiyorum. Güzel yazınız için de teşekkürler.Bana bu değerli insanları hatırlattınız...

Abdülkadir Güler 
 13.11.2012 23:10
Cevap :
Abdulkadir bey ben teşekkür ederim efendim. Şevket Bulut'u da siz bana tanıtmış oldunuz, bulursam kitaplarını okuyacağım. Selâmlar.  14.11.2012 19:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 952
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster