Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
34
 

Uzun Yaşamak Elimizde

1976 yılından beri insan sağlığı ile ilgileniyorum. 40 küsur yıl eder. İnsan ömründe azımsanmayacak bir süredir bu. Bu süre içinde yakınlarımın, arkadaşlarımın, dostlarımın ve hastalarımın hangi hastalıklardan öldüğünü düşünürüm zaman zaman. Kendim de yaşlanmaya başlayınca bunların muhasebesini yapar ona göre yaşamaya çalışır ve çevremdekilere de yardımcı olurum. Bu yazının amacı da siz değerli okurlara bir nebze olsun faydalı olabilmek.

Hepimiz yaşamı, yaşamayı sever ve ondan olabildiğince zevk almaya çalışırız. Mümkün mertebe sağlıklı bir ömür geçirmeyi umut ederiz. Hele hele sağlık ve afiyet içerisinde ileriki yaşlara gelebilmek çoğumuzun hayalidir. Bunun için belirli sağlık kurallarına uymamız gerekir.

Arkadaş, eş dost ve yakınlarımdan ilk önce sigara ve alkol içenleri kaybettim. Bunların bazıları kronik hastalıklara yakalandılar, kalp ve akciğer hastalıkları gibi, bir kısmı kanser oldu. Akciğer ve gırtlak kanseri başı çekiyordu. Sigara ve alkol içenlerin bir kısmı da herhangi bir nedenle ameliyat olduklarında kaybedildi. Akciğer ve kalpleri ameliyatı kaldıramadı. Arkadaş, eş dost ve yakınlarımın ölüm nedenlerinin önemli bir nedeni ise trafik kazaları idi. Ölüm nedenlerinden biri de intiharlardır. Genç yaşta birçok insanın ruhsal bunalım sonucu hayatlarına kıyarak öldüklerine şahit oldum. Buraya kadar anlattıklarımın hemen hepsi erken ölümlerdi, 60’ına, 70’ine gelemeden ölenlerdi. Eceliyle ölenleri saymıyorum.

Neticede sağlığa zararlı madde (sigara, alkol, uyuşturucu) kullanmayan, araç kullanırken trafik kurallarına uyan ve tehlikeli şekilde araba kullanmayan, psikolojik bir rahatsızlığı olduğunda profesyonel yardım alan, doğal beslenen ve spor yapan insanların hastalıklardan uzak bir şekilde uzun süre yaşadıklarına tanık oldum. Bu arada sağlığını ihmal etmeyen, gerektiğinde doktora giden, düzenli aralıklarla sağlık kontrolleri yaptıran kişilerin de normal ömürlerini yaşama şansını yakaladıklarını gördüm.

Bütün bunları sizin de bildiğinizi biliyorum ama ben yine de bir hatırlatayım dedim. Herkesin hayal ettiği yaşa kadar, sağlık ve mutluluk içinde yaşaması dileği ile.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

6 Temmuz 2019

Kocaeli.

Ty Duysal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başlık yetti bana bu konuda çokça yazım var, paylaşırız.

Kerim Korkut 
 07.07.2019 20:13
Cevap :
Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.  08.07.2019 9:12
 

Ruh ve beden sağlığı birbirini tamamlıyor. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunuyor.

Ty Duysal 
 06.07.2019 18:08
Cevap :
Timur Bey, yorum ve değerli katkınız için çok teşekkür ederim. Baki selamlar.   07.07.2019 6:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 349
Toplam yorum
: 2852
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 331
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster