Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '21

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
21
 

VAAT SENEDİ VE OY

TİCARET VE SİYASET

Ticaretle siyaset, demokratik ikizlerdir. Ticarette mallar ve hizmetler, devlet bankası tarafından üzerlerinde değerleri yazılı (5TL, 10TL, 20TL, 50TL, 100TL, 200TL) kağıt paralar, banknotlarla alınır satılır. Satan üretici, satın alan müşteridir.

Siyasette; siyasi hizmet vaatçisi politikacı, güven oylarının çoğunu toplarsa vaatlerini gerçekleştirmek üzere iktidar olur. Siyasi hizmet satıcısı siyasi partiler, siyasi hizmet alıcısı ise; seçmenlerdir. Demokratik ticaret ve siyaset ikizlerinde; müşteriler seçmen, seçmenler müşteridir. Kimse ticarette bir malı ve hizmeti satın almaya; siyasette bir partiye oy vermeye zorlanamaz. Müşteriler ve seçmenler kendi özgür iradeleriyle, satın alma ve oy verme kararı alırlar. Demokratik ikizlik budur.

 

TİCARET SİYASETTEN DAHA DEMOKRATİKTİR

Ticari müşteri cebinden çıkardığı banknotların üzerinde yazılı değerleriyle, çatır çatır pazarlıkla alışverişini yaparken; siyasi müşteri seçmen'in banknot misali cebinden çıkarıp ortaya koyacağı oy'u yoktur. Oy kullandıysa kime oy verdiğini, sandığa geçersiz oy atıp atmadığını bile kanıtlayamaz.

Siyasi müşteri seçmen; "Gizli oy, seçmenlerin özgür oyudur. Canının istediğine verir. Kime verdiği belli olmadığı için, oy vermediğine de verdim diyerek gönlünü alabilir" diyen politikacılara kandı. Politikacılar; seçmen'in somut oy'unu soyutlaştırarak elinden aldılar. Oy'un somut seçmenle kişisel aidiyetini ortadan kaldırdılar. Oyları sahipsizleştirdiler, hak sahibi gerçek sahiplerinden yoksun bırakaak; ehlileştirdiler.

OYLAR EŞİT DEĞİLDİR

Oy; bir konudaki duyguların ve düşüncelerin karara bağlanması ve eylemleştirilerek somutlanıp açıklanmasıdır. Sözgelişi, bir siyasi partiye duygusal ya da düşünüp taşındıktan sonra olumlu oy kullanmaya karar verebilir ve kararınızı sandıkta oy kullanarak eyleme dönüştürebilirsiniz. Oy'unuz duygu ağırlıklı olabilir, düşünce ağırlıklı olabilir.

Düşünce ağırlıklı oy, onay oy'udur. Karar verilecek konudaki gerekli bilgilerin akıl süzgecinden geçirilmesiyle  varılan kararın, eylemleştirilmesidir. Karar doğru ya da yanlış olsa da; kalite olarak duygusal oydan üstündür. Düşünce ağırlıklı oy; şu soruların yanıtıdır: Ne olmalı? Niçin olmalı? Nasıl olmalı?

Duygu ağırlıklı oy, İnanç oy'udur. İnanç oyunda soru yok, yanıt vardır: "Bana sempatik gelene oy veririm"... "Bana erzak verene oy veririm"..."Filanca nereye oy veriyorsa oraya veririm". Duygusal oylarla düşünsel oylar ters orantılıdır. Bir oyda duygusallık arttıkça düşünsellik azalır, düşünsellik arttıkça duygusallık azalır.

Banknotlara 5TL'den 200TL'ye kadar değerler verilirken; bütün oy pusulaları 1 Oy sayılır ve eşit olarak değerlendirilir. Oysa oyların eşitliği; inşaat işlerinde inşaat işçisiyle,  inşaat  mühendisinin eşit bilgide ve beceride olduğ safsatası kadar abestir. Ülke sorunlarının çözümünde ilkokul mezunuyla üniversite mezunu aynı bilgi beceridedir diyen poliikacılar; üniversite diplomasını ilkokul diplomasının düzeyine indiriyorlar.

 

OYLARIN DENGELENMESİ

İlköğrenimlinin bilgi becerisiyle, orta ve yüksek öğrenimlinin bilgi ve becerisi eşit olamayacağına göre; oyların dengelenmesi gerekir. Bu da pratikte öğrenim durumlarına göre yapılabilir:

1) Okuryazar olmayanlar ve ilköğretimden sonra eğitimi bırakanlar

2) Orta öğretimden sonra eğitimi bırakanlar

3) Yüksek öğrenimi tamamlayanlar

 

Politikacılar bütün oyları 1 sayarak toplam oy kalitesini düşürüyor; düşük kaliteli yüksek sayıdaki oyları daha kolay toplayarak, oy veren çoğunluğun  kanaatkar muhalefetiyle iktidar olabiliyorlar. Oyların dengelenmesi, oyların kalitesini artıracağından; politikacıların işlerini zorlaştırır, bu nedenle karşı çıkacaklardır. Oyların kalitesinin yükselmesi halkın yararına olacaktır.

İlköğrenim zorunlu olduğu için, ilöğrenim görenlerin sayısı çok olacaktır. Bunların bir kısmı ortaöğretim göreceklerdir. Ortaöğretim görenlerin daha az bir kısmı yüksek öğrenim diploması alabilecektir. Yine de sayısal olarak ilköğrenimden sonra eğitim görmeyenler çoğunlukta olacak, oylarıyla toplam oy kalitesini aşağı çekebileceklerdir.

Bu durumda; Okuryazar olmayan ve ilköğretimden sonra eğitimi bırakanların oyu (1), ortaöğretimden sonra eğitimi bırakanların oyu (2) ve yüksek öğrenimlilerin oyu  (3) değerinde hesaplanırsa; 3 ilkokullunun oyu  2 ortaöğrenimlinin  (2+2=4) oyu ile aşılacak, 1 yükseköğrenimlinin oyu ile dengelencektir.

VAAT SENEDİ

Senet; borçlunun yapacağı eylemi veya ödeyeceği meblağı; belgeyle kanıtlamak amacıyla düzenlediği belge olarak tanımlanabilir. Siyasette vaat senedini  vaatleriyle düzenleyen politikacıdır. İktidara gelirse borcunu ödemek zorundadır. Ödemezse ne olur? Ticarette icraya verilir, syasette sadece yeni senedi kabul edilmez, bir daha seçilmez. Yasaları yaptıran plitikacıların nalıncı keseri halka değil, kendilerine yontar.

NAKİT OY

Eğer bir seçmen; üzerinde adı soyadı, T.C. Kimlik numarası yazılı, kime oy verdiği belirtilmiş iki nüshası kendisi tarafından imzalanmış oy pusulasını; sandığa atmış ve bir nüshasını cebine koymuşsa, nakit para değerinde oy kullanmıştır. Cebinden çıkardığı oyu iktidara getirdiği politikacının önüne koyar  ve vaatlerini yerine getirmesini hak olarak ister, yalvarıp yakarmaz. Vaatlerini yerine getirmediği için iktidardan düşürülen politikacılar, seçimlere giremez bir daha seçilemezler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 28
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster