Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
539
 

Vadide aranan kurt mu, başka bir şey mi ?

Vadide aranan kurt mu, başka bir şey mi ?
 

Günlerdir gazetelerde haber üstüne haber, anket üstüne anket yapılıyor bir film ile ilgili. Bu film “ Kurtlar Vadisi : Terör. Bir Polat Alemdar macerası. Alt tarafı bir film. Alt tarafı bir filmse, üst tarafı ne ? Üst tarafı derin devlet, üst tarafı, mafya, üst tarafı terör, üst tarafı terör örgütleri, üst tarafı her gün gelen şehit cenazeleri, üst tarafı milliyetçilik, üst tarafı Türkiye !..

Geçen günlerde olduğu gibi bugün de gazetelerde yer aldı bu haber. Konusu ise adı geçen dizinin yayından kaldırılıp, kaldırılmaması. Milliyet’in başlığı da ilginçti hani : Kurtlar Vadiye inemeyecek !. Haberin detay kısmında da şöyle bilgiler vardı : RTUK kendisine gelen 16 bin itiraz ve şikayet telefonlarını dikkate alarak, dizinin yayından kaldırılması için ilgili televizyon kanalının yöneticileriyle konuyu görüşmüş. Onlar da dizi yapımcıları ile anlaşarak diziyi yayından kaldırabileceklermiş.

Konunun özeti bu şekilde. Şimdi prizmanın başka bir tarafından bakalım :

Dizinin ilk bölümünde, alınan reklamların haddi hesabı yok. İlgili kanal ne kadar reklam aldığını açıklayabilir mi ? Ben bulduğum bir detayı sizlerle paylaşayım. Daha ilk günden reyting rekoru kıran diziye 82 marka tam 132 reklam vermiş. Bu reklamların en fazla olanını da Genç Parti (GP) vermiş. GP, toplam 244 saniye 20 spot reklam vermiş ve bunu takip eden 81 marka daha.. Sonrasında, dizi bir haftadır manşetlerden düşmedi, hala konuşuluyor. Dizi hakkındaki bilgiler, Tv kanalı ve ilgili sitelerde 513 kez haber konusu olmuş, 9 günde 61 köşe yazarı, 77 kez bu konuyu yani “ Kurtlar Vadisi’ni” konu yapmışlar, konuşmuşlar. Şimdi “reklamın iyisi, kötüsü olmaz” diyenlerden misiniz ?

Bundan önceki diziyi hatırlayın, ne fırtınalar koparılmıştı? Ne yazılar yazılmıştı? Sosyologlar bile seminerlerinde bu konuyu ele almamışlar mıydı? Durum vahimdi.. Birileri rahatsız oluyordu, dizi yayından kaldırılmalıydı ama ne oldu? Dizi bitene kadar tüm programlar arasında reyting avcılığını kimselere bırakmadı, hep önce bitirdi. Hem diziyi yayınlayan kanal, hem de dizi yapımcıları milyar dolar tutarında paraları ceplerine indirdiler. Sonra Hollywood yıldızlarıyla yapılan diziler ve film.. Demek ki boşunaymış bu fırtına. Burada şu aklınıza gelmiyor mu? Tüm bu haberler, söylemler iyi bir pazarlama stratejisinin görüntüsü mü? Zira biraz tanıdık geliyor da. Eğer öyleyse, hedefi nasıl yakalayacağını hep birlikte göreceğiz.

Başka bir bakış açısı daha. İlk dizi yanlış hatırlamıyorsam önce Show-TV’de yayınlanmaya başladı, daha sonra nedeni belli olmayan bir şekilde KanalD’ye geçmişti. Bu ikinci dizi de yine SHowTV’de başladı acaba yine mi kanal değiştirecek? Çünkü çok ciddi bir reklam makinesi gibi çalışıyor. Bu strateji kavramamak yanlış olmaz mı ?

Prizmanın diğer yansıması : RTÜK kendilerine gelen 16 bin şikayetten bahsediyor. Kim bu 16 bin telefon sahibi. Yoksa ilgili örgüt birilerini harekete mi geçirdi? Ya da onun işbirlikçileri?. Zira bu dizinin konusu ve hedefi terör örgütü pkk ve onun işbirlikçileri. Bu bir fantezi yalnızca. Ama biraz aklınızı kurcalayın. Olamaz mı ? Türkiye’yi bölme pazarlığı yapanlar, perde arkasından kürt vatandaşları örgütleyenler böyle bir kampanya başlatmış olamaz mı ?

Bu dizinin neden kaldırılmasını istediklerini tam olarak anlamadım. O kadar da sırıtan bir şey de göremedim ben ilk bölümde. İlerleyen bölümlerde ciddi bir terör örgütü-derin devlet mücadelesi göreceğimizi umduğumuzdan dolayı mıdır bu tepkiler. Eğer öyleyse, pkk terörünün ülkemize açtığı yaralardan kimsenin haberi yok galiba. Yirmi beş-otuz yılda tam 35 binin üzerinde insanımızı aldı bu örgüt sevgili bayanlar baylar. Neyin savunuculuğunu yapıyorsunuz? Bu konu da bir şekilde deşifre edilmeliydi. Bu yüzden ben bu dizinin kalması taraftarıyım. Yoksa derin devleti, mafyayı desteklediğimden değil. Daha nice insanlar ölmesin, asker tabutları gelmesin diye, halkımızın daha da bilinçlenmesi için gerekli.

Son bir enstantane. Milliyet’te yapılan"Kurtlar Vadisi Terör dizisi kaldırılsın mı?" anketine bu yazı yazılana kadar 30.591 katılım olmuş. Bunun &84.07’si kaldırılmasın (Kırmızı), & 15, 23’ü de kaldırılsın (Mavi) oy kullanmış. Bence RTük’ün bu oylamayı da değerlendirmesi gerekiyor.

Keyifli bir gün dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet'in oylarını görmezden gelemez hiç kimse .. İnanamıyorum biliyormusunuz? Bu dizinin hiçbirini izlemememiş insan kalkıp ahkam kesiyor. Ayrıca İstanbulun göbeğinde canlı yayında,Okmeydanında şiddetin alasını gösteriyor..Bu Sansür den başka bir şey değildir .. Bizler izleyebiliriz belki vcd vs ile ama tv kadar her kitleye ulaşırmı biraz zor!

Yasemin GÜNER 
 16.02.2007 19:28
Cevap :
Sorunda ana kaynağı da bu zaten yasemin hanım. Bazı mesajların kitlelere ulaşmaması. Çünkü kitlelere ulaştırılan mesajlar kimilerine göre çok tehlikeli. Bu ülkede pkk terörünün tehlikesinden daha üst seviyede tehlikeli olan nedir ? Biz koskoca kurtuluş savaşında 20-30 bin insanımızı kaybetmişiz. Pkk tek başına 35 bin insanımızı katletmiş. İnsanlarımıza gidecek mesajın neresi kötü ?  17.02.2007 12:36
 

"kurtlar vadisinin savunması" başlıklı yazımda kurtlar vadisinin belirli mesajları başarıyla verdiğini belirtmiştim. 1-) ülkemiz üzerine oyunlar oynayan illuminati tarikatı vb. 2-) ülkemizin silahsız işgali bu bölümde de terör ve dış bağlantıları konu edinecekti. dediğin doğru? bu 16.000 kişinin pkk'lı olmadığı nerden belli.

Serkan Dilek 
 16.02.2007 9:13
Cevap :
bir dizi yayınlanır, yada yayınlanmaz. bu yayın politikasıdır ama burada sanki dizinin içeriği ile ilgili bir "komplo " varmış gibi geliyor bana. eğer gerçekten 16 bin şikayet geldiyse, bunun hepsinin pkk'Lı olup olmamasının ötesinde, başka bir komploda üretilebilir. o da siyasi bir komplo olabilir. dış destekli bir komplo olabilir. ama gerçekle yüzleşmek lazım. bir dizi bu kadar yankılar oluşturmamalıydı. burada küçük çocuklara, gençlere örnek olacak tek kare, ulusal çıkarlar ve terörden yana olmamaları gerçeğidir. buna izin verilmelidir. selamlar  16.02.2007 11:13
 

Ben bu dizinin kaldırlımasını istemiyorum..Bu dizi gençleri özendiriyor deniyor,ahlaksız teklif ana haberlere kadar bültenlerinde defalarca geçiyor..Ahlak ölmüyormu? Bir çok dizi var sıralayacağım.. Niye doğru düzgün bir şey seyrettirilmiyor insana? Hala tek düzgün olmayan,Kurtlar vadisi imiş gibi bu diziyi kaldırıyorlar..Eğer gençlerin iyi bir şeyler almasını istiyorlarsa,belgeselleri izletsinler ben zevkle izlerim eğer Kurtlar kalkıyorsa,anlamsız ve birşey katmayan dizilerde kalkmalı. Ben bir iki dizi dışında da izlediğim yok zaten sadece ikide bir de ,ahlaksız teklif cümleleri ..ile duyduğum ve haberlerde tecavüz bomba kasklı sapıklar kapkaç hırsız uyuşturucu büyücü ... daha neler neler o zaman ciddiyete davet edelim lütfen .. Ben de tesadüfen açtığım bir kanalda bunları izlemek istemiyorum ..Bir filmde kask takılıp sapıklık varmış, Bir bakıyorsun kasklı bir sapık Fulyada 4 kadına tecavüz ediyor? Buna ne demeli? Lütfen haksızlık yapılmasın..Milliyet anketini ciddiye almaları gerek..

Yasemin GÜNER 
 15.02.2007 21:28
Cevap :
Yasemin hanım, mesajınızdan sizin de milliyet anetinde Kırmızı oy verdiğiniz anlaşılıyor. Tepkilerinize katiyen yandaşım. Evet bu diziden çok daha kötüleribirbiri ardına yayınlanıyor çeşitli kanallarda. Onun ötesinde, konu, silah, kan, mafya, derin devlet, terör ise gerçekten. bunların herbirinin hatta aynı filmede hemen hemen hepsinin yer aldığı Amerikan, İngiliz yapımı filmler sinemalarda, televizyonlarda gösteriliyor. Eğer gençler çocuklar etkilecenekse bunlardan da etkilenir. Bugün tüm cd satıcılarında bunların örnekleri oldukça fazla. Ya sex filmleri. çok iyi bir örnek mi ? RTUK kendisine başka bahaneler bulmalı. Bir de benim düşündüğüm o komplo teroilerini bir düşünün bakalım. Sizce gerçek bir pay olabilir mi? Sevgiyle kalın.  16.02.2007 11:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2532
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster