Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '16

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
739
 

Vadilerden tepelere giden şikâyet

Vadilerden tepelere giden şikâyet
 

Görsel alıntı


Devlet tayin ettiği görevlilerin huzurlu ve verimli çalışmalarını, mutluluğunu, çocuklarının geleceğini, özlemi ve aile birliğini nazara almaz.

Çalışan eşlerden birini Karsta görevlendirirken, diğerini Edirne’de görevlendirir.

Bunun nedenini de ev taşıma giderini, yolluğu ve kadro yokluğunu sebep gösterirler.

Hal bu ki birçok yerlerde bir kişinin ifa edeceği görevi 10 kişi ifa ediyor ve gereksiz kadro şişkinliği hızla devam ediyor.

Neyse biz anımıza gelelim.    

Savcı Nuri Tekin ülkemizin birkaç İl ve İlçelerinde görev yaptıktan sonra Mersin Cumhuriyet Savcısı olarak atanmıştı.

Kendileri avdet ettiklerinde görev bölümü yapılmıştı. Ek görev bölümü ile uhdesine nöbet ve bir hazırlık evrakına bakma görevi verilmişti.

Yeni yılda görev bölümü yapılınca Nuri Tekin’e nasıl olsa eşi İstanbul’da görevli, çocukları orada okuyor, kendisi yalnız kalıyor diye bu kez müracaat savcılığı görevi tevdi edildi.

Adliyelerde müracaat savcılığı hayli zordur. Gerek Emniyet ve gerekse Jandarma birimleri sanki sözleşmiş gibi evrakları mevcutlu zanlılarla birlikte gündüzün saat 15-16 sularında adliyeye intikal ettirirler.

Tek bir savcının onca mevcutlu evraklara bakması, onları dikkatle, özenle incelemesi ve gereğini takdir etmesi saatleri alır.

Birkaç ay sonra Savcı Nuri Tekin müracaat savcılığı görevini benden alınız diye şikâyet etmeye başladı.

Başsavcı Mustafa Canbolat ise Savcı Nuri Tekin’in müracaat savcılığı görevini yılsonuna kadar devam etmesinden yanaydı.  

Bir gün öğleden sonra Nuri Tekin telefonla gel çay içelim dedi. Aslında gaye çay içmek değil uhdesindeki görevin alınmasını konuşacak onu bilerek gittim.

Biz konuyu konuşurken, mevcutlu evraklar geldi. Eskiden örgüte yardım ve yataklık suçunda hayli cezası vardı.

Aynı günlerde de örgüte yardım ve yataklık suçunun işleniş şeklini ve ceza miktarını değiştirmişlerdi. 

Sivil Polis memurları evrakı Nuri Bey’e verdiler Nuri Bey evrak inceledikten sonra zanlıları içeriye getiriniz dedi.

Odaya 7-8 kişi getirildi duvarda sıralandılar ancak bazıları oturmak istiyor, bazıları da işkence gördüklerini, yorgun ve bitkin olduklarını ima ediyorlar.  

Savcı Nuri Tekin Polislere oturun dedi. Suçlulara da sizde çökün duvara yaslanın dedi. 

Çay ocağına telefon açtı benim odama 15 çay getiriniz dedi. Sakın çay söylemeyin diye müdahale edemezsiniz, takdir onun.

Savcı Nuri Tekin zanlılara hitaben “ Yahu nedir sizin bu derdiniz davanız, henüz gençsiniz size yazık oluyor yapmayın bırakın bu işleri” dedi.  

Çaylar geldi polisler ve sırtını duvara dayayıp çökenlerde çaylarını içti.

Cumhuriyet savcısı iddia makamıdır. Suçun vasıf ve mahiyetine göre suçluyu evrak üzerinde de serbest bırakma yetkisine sahiptir.  

Bu evrakta da öyle yaptı “ Suçun vasıf ve mahiyetine, delil durumuna göre sanıklar şimdilik serbest” imzalı not yazısıyla evrakı kaleme havale etti.  

Peki, sonra ne oldu?

Cumhuriyet savcısı Nuri Tekin 20 gün sonra başka yere tayini oldu. Kabahati zanlılara nasihatlerde bulunmaktan öte onları duvar dibine çöktürüp çay ısmarlamaktı.

Savcı Nuri Tekin 1. derecenin son kademesine gelmişti. Atandığı yer tenzili rütbe sayılırdı.

Elbette terör örgütü mensuplarına çay ikram etmek, onları duvar altında oturtmak, Emniyet görevlilerinin hoşuna gitmemişti.

Onlarda üstlerine ” Savcı örgüt mensuplarına çay içirdi ve serbest bıraktı” notlarını götürdüler.

Aşağıdaki vadiler yüksek tepelere not ilettiler, yüksek tepelerde Savcı Nuri Tekin’e al bizden de sana bir tatsız kahve dediler.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir zamanlar karakollar bile pembeye boyanmıştı, insana insanca muamele etmek çok zaman mağduriyete sebep olur bacınız da kesinlikle hatırlamak istemediği insani bir hareketinden dolayı mağdur duruma düşmüştür bir zamanlar. Ne diyelim en iyisi selamlar diyelim...

Yurdagül Alkan 
 05.06.2016 15:34
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Bazı vadilerden yüksek tepelere giden yersiz, gerçekle ilgisi olmayan yalan, yanlış notlar bir çok insanı yerinden, görevinden etmiştir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  06.06.2016 14:27
 

Kendi düşünce,duygu ve arzuları doğrultusunda kendini tatmin etme ihtiyacı içinde olanlar olabilir.Bu zavallılık onların manevi durumlarından kaynaklanabilir.Kendi gönüllerinde yarattıkları mekânsız ve kimsesiz fetihleri zamanın manevi durumuna yaranma amacı taşıyabilir.Ama içi boş ve anlamsız niyetlerin içi boş hurma kütüklerinden bir farkı olmadığını size söyleyebilirim.İnsan zekâsının gökkuşağından renklerini soldurmaya kimselerin gücü yetmez.Yayınmış,geç yayınlamaymış,bunlarla mı bizi terbiye edecekler?Beni hiç bir şey ve hiç bir kimse terbiye edemez asla;ben yalanı,kötülüğü ve hayasızlığı,bilgisizliği,terbiyesizliği ve dalkavukluğu terbiye ediyorken yıllardır.Haksızlığı,adaletsizliği ve karanlığı da terbiye ediyorum.Yazılarımın ve şiirlerimin âhlağını değiştirmeye kimselerin gücü yetmez.Ama yazık ya!Blokta herkese eşit davranılmalı düşüncesindeyim ben.Varsa bir eksiklik ve kusur giderilir inşallah.Son şiirim gerekli yerde yayına bile alınmadı Sayın Burakgazi bey dostum.Saygılar.

Abbas Oğuz 
 02.06.2016 23:27
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abbas Oğuz:Yerden göğe kadar haklısınız.Bakın bu yorumunuz aynı gün aynı saatte bana intikal ediyor.Demek ki bu konuda eşitsizlik, haksızlık,kişi veya üyeler ayrı tutuluyor.Ne ben üzüleyim, ne de siz üzülün.Bazı yetkisiz kişiler kendi istek ve arzularına göre görev yapıyorlar.Bu tutum ve davranıştan esas yetkililerin haberi var mı, yok mu onu bilmiyorum.Yalnız benim gayem MB sitesine zarar gelmemesidir. İnşallah bu son olur ve bir daha tekerrür etmez.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.06.2016 10:30
 

Mehmet abim savcı Nuri Tekine ve sana selam olsun. Doğru bildiğini yapmaktan çekinmeyen ve inisiyatif alan tüm zorluklara rağmen mücadeleye devam edenler sayesinde Devlet organizasyonu ayakta durmaktadır. Ama adalet dağıtmak ise ahlaksız bir toplumda zor olmalı, sevgi, saygılar sunuyorum, esen kalın.

Nizamettin BİBER 
 01.06.2016 9:03
Cevap :
Kıymetli Nizamettin Biber;Kim ne derse desin Türkiye'de siyasetçiler adaletin dağıtılmasını engellediler.Adalet siyasetin baskısı altında.Her gelen adalete bir çelme takmıştır.Adaleti korkutmuştur.Adaleti tecelli etmekle görevli olanlar artık etki alanında kalmışlar.İç dünyalarındaki vicdan uykuya dalmış çok zor uyanır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  02.06.2016 20:37
 

Değerli Mehmet Bey, Savcı Bey öyle davranmaya mecbur bırakılmış ve sonunda istediğini elde etmiş. Eş durumu tayin hala aileleri bölüyor maalesef ve bazı yerlerde kadrolar o kadar fazla ki. Ben mesela hala bekliyorum tayin için... Saygılarımla..

Papatya Tarlası 
 31.05.2016 13:47
Cevap :
Kıymetli Papatya Tarlası: Evet memuriyet görevini aynı yerde geçirdim.Lakin ayrı ve uzak illerde çalışan eşlerin durumu bizim görevimizi de aksattı, Mecburen rapor, izin, mazeret derken yıllarca çalışan aileler çileler çektiler.Son yıllarda bu konu dahada kangren hale geldi.Elbette bizleri temsil edenler bizden daha iyi bilirler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  31.05.2016 21:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster