Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
694
 

Vah AKP vah…

Vah AKP vah…
 

Liyakat sahibi olmayan kişi ve kurumların hak etmedikleri yer ve mevkilere gelmeleri ilk anda başarı gibi görünse de ne kendilerine ne diğer insanlara geniş zaman dilimi içinde bir fayda getirmez. Bunun en göz önündeki örneği AKPdir. %47 gibi bir oy potansiyelinden, başbakanın “bitaraf olan bertaraf olur” tehdidine geliş biliyorum ki birçok AKPliyi bile kara kara düşündürüyor.

2001 de AKP nin bölüp içinden çıktığı partinin oy potansiyeli en iyi niyetle %20 lerdeydi. İkiye ayrıldıklarına göre ortalama %10 oy potansiyeline sahiptiler. İnanılmaz kısa bir süre sonra %34 ile iktidar oldular. Ne olmuştu da halk bunlara bu kadar büyük bir teveccüh göstermişti. Oysa daha yeni kurulmuş bir partiydiler. Kendileri gibi yeni olan Genç parti %8 e yakın bir oy anca almıştı. Karizmatiklikte ise Cem Uzan Recep beyden hiç de eksik değildi.

Herkesin artık emin olduğu başka dinamikler devreye girmişti. AB+D ve cemaatler. Bu iki gücün o seçimlerde %24 gibi bir katkıda bulunduğu pekala düşünülebilir.

AB+D bilinen bir güçtür. Kendine mahkûm iktidarları suyu çıkana kadar kullanır, sonra kenara fırlatıverir. Türk politika tarihi bu tür olaylara hiç de yabancı değildir. ABD, NATO kanalı ile içine sızdığı ordumuzu bu gün istediği şekle sokmak adına her türlü manüpilasyonu yapıyor. Üstelik yaptıklarını gizlemiyorlar da. Bazı durumlarda maşa kullanıyorlar. Ergenekon tiyatrosu gibi. Eh haksızda sayılmazlar. Geçen seçimlerden önce deliğe süpürecekleri iktidarı rica minnetten sonra, Büyükanıt’a verdikleri emirle bir dönem daha iktidara devamını sağladılar. Bu da onlara her türlü isteklerini açıkça isteme ve yaptırma cesaretini verdi.

İlk zamanlarda iktidarın verdiği hava giderek yok olmaya başladıkça en azından vatansever bazı AKPliler gidişattan memnun olmamaya başladı. Ama sesleri çıkmıyor. Zira o mevkilere layık oldukları için değil başbakan istedi diye geldiler. AB ye girme rüyasında yutkunup duruyorlar.

Cemaatlerin durumu ise biraz farklı. Seçimde verdikleri desteğin karşılığını pek tabii isteyecekler di. Başbakan onları da yönetirim sandı ama yanıldı. Hanefi Avcı’nın da kitabında açıkça anlattığı gibi özellikle polis teşkilatını, yargının büyük bölümünü ele geçirdiler. Bunlar sadece dışarıdan görülenler. Ciddi bir inceleme yapılsa durumun ne kadar vahim olduğu görülecektir.

Şu an AKP bir yandan AB+D bir yandan da cemaat tarafından itip kakılmaktadır. Durumlarının çok zor olduğu ortada. Onlar hak etmedikleri bir şeyi sahiplenmişler büyük ölçüde yanlış ve yanlı kullanmışlardır. Muhakkak ki bedelini ödeyeceklerdir. Umarız can havli ile geri dönülmesi imkânsız işler yapmazlar.

29/8/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okudum ve beğendim. Tespitleriniz yerinde... Yazıya yapılan yorumlar ise oldukça ilginç. Üniversite eğitimi elbette önemli ancak bilinmelidir ki "eğitim sadece cehaleti alır..." gerisini zaten biliyoruz.
Selam ve sevgilerimle... Hayırlı bayramlar...

TEKBAŞINA 
 12.09.2010 16:32
Cevap :
Merhaba, Beğeniniz için teşekkürler. Biliyorum ki ben ne yazarsam, ne söylersem söyleyim, karşımdaki anladığı kadar alacak. Saygıve selamlar..  13.09.2010 9:04
 

Köşeyi dönmeye kalmadı ve AKP miyadını doldurdu. Şimdi yeni bir merkez partisi bekleniyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 06.09.2010 12:35
Cevap :
Merhaba, Yorum ve katkınız için çok teşekkürler. saygı ve selamlar...  12.09.2010 16:02
 

demin yolladigim yorum biraz erken olmus, simdi tum soylediklerimi onaylayan bir bilgi gordum. Erdogan'in basarisini çekemeyenlere duyurulur : Ingiltere'nin en onemli dergilerinden Monocle dergisi Erdogan'i "Dunya'nin en basarili 5. lideri seçmis ...". Sizce bunu da mi "cemaatler" seçtirdi ??

Demokrasi Penceresinden 
 30.08.2010 14:08
Cevap :
Merhaba, Harika, ben Avrupalı olsam birinci seçerdim. Saygı ve selamlar...  30.08.2010 19:11
 

iste bunu hiç duymamistim ... Eger dogru anladiysam "Erdogan geldigi yeri hakketmiyor, sansa geldi ...." gibi laflar ediyorsunuz. Bu dediginiz aslinda Erdogan'a degil bire bir Kilidaroglu'na uyuyor. Tum Dunya ileri gelenleri Erdogan'i takdir ederken (bunlarin içinde Harvard mezunlari, Dunya'daki en donanimli, kapasiteli, beyin takimi kisiler var) Turkiye'den bir emekli esnafin kalkip Erdogan'i kuçumsemesi çok çok ilginç. Bence siz emekli esnaf olmadan once Cambridge'de universite bitirdiniz, sonra Yale'de MBA ve Harvard'da doktora yaptiniz ve bu ustun donaniminiz sayesinde Erdogan'in degerini olçebiliyorsunuz ... "Cemaatler" mis ...., Erdogan 7/24 çalisiyorsa, Cumhuriyet tarihinin Ataturk'ten sonra en karizmatik lideriyse, ulkeyi adim adim gezip halkini kucakliyorsa ve muthis hitabet kabiliyeti varsa, bunlar da mi cemaatler sayesinde ... Gelmis geçmis tum basbakanlar arasinda hangisi Erdogan'dan daha iyiydi ?? Yilmaz mi, çiller mi, Demirel mi, yoksa Ecevit'in son zama

Demokrasi Penceresinden 
 30.08.2010 13:40
Cevap :
Merhaba, Erdoğan taraftarlığınız mükemmel. Soru, avrupa bizim başbakanı neden över? Çok sevdiği, Türkiyenein yükselmesini mi istediği için, Yoksa kendine çalıştığını gördüğündenmi? Ben kendimi bildim bileli tarih incelerim, Türkü seven Avrupalı hiç görmedim. Başbakan ve hükümet ABnin her dediğini sorgusuz sualsiz yerine getirdiği için övgü alıyor. Olan TÜRKLERE oluyor. Saygı ve selamlar...  31.08.2010 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1661
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster