Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
1093
 

Vahittin Bozgeyik 2010 şiir yarışması sonuçlandı

Vahittin Bozgeyik 2010 şiir yarışması sonuçlandı
 

En son görüşmemiz 1999 yılında İzmir- Gaziantep arasındaki bir telefon görüşmesinde olmuş. Daha sonra Güney Sokaklarında adlı şii kitabının üçüncü baskısını göndermişti bana: “Hâlâ yazılmamış bir şiirin dizeleri gibi anılar arasında unutulmuş iken karşıma çıkan değerli dost Oğuz Tümbaş’a fıstık ağaçlarının ve nar bahçelerinin saf sevgisiyle merhaba diyor, muhabbetle kucaklıyorum. 19.02.1999”

O tarihten bu tarihe tam 11 yıl geçmiş. Hiç aklıma gelir miydi onun ölümü, ölümünden sonra adına şiir yarışması düzenleneceği, onurlu bir davranışla adına şiir ödülü konulacağı… Bir yandan bu kitaba göz gezdiriyorum, bir yandan Gaziantep’ten Fevzi Günenç’in geçtiği haberi okuyorum bilgisayarda. Karmaşık duygular içindeyim. Duyurusunu 14 Şubat 2010’da Milliyet Blog’da sizlerle paylaşmıştım. Şimdi sonuçlarını da vermeliyim diye düşündüm. Böylece Vahittin Bozgeyik’i bir kez daha kitabı ve haberiyle anmış olalım.

Vahittin Bozgeyik adına ailesi ve arkadaşlarınca düzenlenen yarışmanın Ödül Seçici Kurulu her yıl Türk şiirine önemli katkılarda bulunmuş bir şairimize “Onur Ödülü” verilmesi kararı da almıştı. Bu yıl Onur Ödülü’nün oy birliği ile Gaziantep’in yetiştirdiği ünlü şair Ülkü Tamer’e verilmesi kararlaştırıldı.

Yarışmaya gerekli özeni gösteren düzenleme kurulu ile Tamer Abuşoğlu, Pınar Atay, İbrahim Halil Aycan, Hayri Balta, Nurettin Bozgeyik, Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu, Fevzi Günenç, Kaya Öztaş, Hüseyin Toprak, Oğuz Tümbaş ve Ercüment Asaf Yanıç’tan oluşan seçiciler kurulu birinciliği İstanbul’dan katılan Rahime Kaya’nın “Güneşini Yitirmiş Ülkenin Çocuğu” şiiri ile Elbistan’dan katılan Metin Tandoğan’ın “Nurhak Dağı” şiiri arasında paylaştırdı. İkinciliği Adana’dan katılan Hülya Ekmekçi ve Sakarya’dan katılan Erhan Erbil aldı. Yarışmada üçüncülüğü Başak Tarım ve Aslı Özpolat kazandı. Mansiyon kazanan yarışmacılar ise Kıvanç Nalça, Mehmet Aksu, Nedim Elçi. Seçiciler Kurulu 6 yarışmacının şiirlerini de övgüye değer buldu. Vahittin Bozgeyik 1. Şiir Ödülü töreninin 2 Nisan 2010 Cuma günü saat 14.00’te Gaziantep Ömer Aksoy Kültür Merkezi’nde yapılacağını bilgisunardan gelen haberle öğrendim. Koşullar uygun olursa, ben de İzmir’den memleketim Gaziantep’e bu ödül törenini izlemek için gitmek isterim. Gidemesem de gönlümle, duygularımla, coşkumla orada olacağım. Milliyet Blog’un sanata, şiire tutkulu Gaziantepli üyeleri bu yazımı bir çağrı olarak kabul ederlerse, o töreni izlemelerini salık veririm.

Yarışmada derece alan arkadaşları kutluyorum. Umarım şiiri bırakmazlar, daha çok geliştirir, aşama gösterirler. Çok okuyarak, şiir üzerine ciddi biçimde kafa yorarak, özeleştiri yaparak, eleştiriye katlanarak daha iyi şiirler yazacaklarını sanıyorum. Ülkemizde çıkan kendi düşüncelerine, dünya görüşlerine, beğeni ölçülerine uygun sanat, yazın dergilerine şiirlerini göndersinler, yılmasınlar. Kitap çıkarmak için de acele etmesinler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dost, da kim bu şair "VAHİTTİN BOZGEYİK" ... ADINA bir de şiir yarışması düzenlenmiş de biz ŞAİRİ tanımıyoruz... Ülkü Tamer' e ödül verekerek, belki şair adını duyuruzrsunuz... Tanımadığım, tek dizesini okumadığım şairie ayıp ya.. O, tanınmak istemeden yazdı... Sizin onu bu tanıtma mücadeleniz neden? Sevgi ve saygımla...

UFUK KESİCİ 
 25.03.2010 12:29
Cevap :
Sevgili Kesici dost, sanırım Vahittin Bozgeyik Şiir Yarışmasıyla ilgili daha önce 14 Şubat 2010 tarihinde yazdığım yazıyı okumamışsınız. Orada Bozgeyik’in yaşamıyla ilgili bilgiler de vardı. Bir de şiirini eklemiştim yazıya. Kuşkusuz Gaziantep dışında tanınan bir şair değildi. Ancak konu yarışma ve ödül olunca, şimdi hayatta olmayan ve benim de eski arkadaşım Vahittin Bozgeyik adına böyle bir yarışma düzenlenmesi ve ödül verilmesinden duyduğum mutluluğu dile getirmek istemiştim. Belki bu duyuruyu okuyan şair arkadaşlar da katılmak isteyebilirler diye. Belirttiğiniz gibi “Onu tanıtma mücadelesi” diye bir düşüncem yok, bunu da bilesiniz. Paylaşımınız için teşekkürler ve sevgiler dostum.  26.03.2010 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1439
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster