Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
863
 

Vahşet çağ tanımıyor

Vahşet çağ tanımıyor
 

hürriyet com


“Somali'de zinadan hüküm giyen Ayşe İbrahim Duhulov adlı kadın, recmedilerek öldürüldü… Resmi yetkililerden alınan bilgiye göre, Somali'nin güneyindeki Kismayo liman şehrinde evlilik dışı cinsel ilişkide bulunduğunu itiraf ettiği söylenen kadın, boynuna kadar toprağa gömüldü.

Mahkumun karşısına geçen 50 erkek, kadını taşlayarak öldürdü. Recm cezasını, çevreye toplanan yüzlerce kişi de seyretti.” (Hürriyet. com. tr)

İnsan bireysel olarak nice vahşetler işitiyor, görüyor, tanık oluyor. Ama vahşetin bireysel olmayıp bir toplum tarafından yasalar gereği yapılması çağımız insanını bazen “şok” edebiliyor.

Toplumun değer yargıları, yaşadıkları veya ulaşabildikleri uygarlık çizgisine bağlı. Bir toplum çağdaş uygarlığın neresinde yer alıyorsa, yer aldığı duruma göre davranış gösteriyor.

Yukarıda verilen haber, şeri yasaları benimsemiş kimi topluma veya insanlara göre gayet normal. Günümüzde şeriat yasaları ile yönetilen ülkeler hala var. Her birisi Birleşmiş Milletler üyesi olan bu ülkelere insan hakları sözleşmesi hiçbir zaman hatırlatılmıyor bile. Resmi olarak o ülkenin iç yasası olarak görülüyor ve bireysel üzüntü ve şaşkınlıkların ötesinde hiç tepki verilmiyor.

Vahşetin sergilendiği ülke vatandaşları da olayı kanıksamış oluyorlar. Arenada boğa güreşi seyreder gibi bakıyorlar vahşete.

Bu bir inanç mıdır yoksa cehalet mi? Ne olursa olsun insan olanın içini sızlatan bir davranış.

Bazı toplumları yüzyıllar da bin yıllar da değiştiremiyor.
Toplumlar, dönülmez bir değişiklik içine girdiklerini sandıkları zaman bile birdenbire geriye dönebiliyorlar.

Her şey eğitime bağlı. Eğitimin niteliği önemli. Doğma ve hurafelerle yüklü bir eğitimin sonu yukarıda görülüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Seyfi, vahşet çağ tanımıyordan daha öte,rejimler çağa uyum sağlamıyor desek daha doğru olmaz mı? Bir toplumda vahşetin meşru kılınması sistemin kurguladığı mekanizmalarla yani alt sistemlerle ilgili değil mi?Rejimi ana sistem kabul edersek, hukuk, eğitim, ekonomi,adalet, ticaret vd de alt sistemlerini oluşturmaktadır. Sistemler insanları kendine uyarlı hahe getirmek için, her yola baş vurur.Bizler toplum olarak çok şanslıyız. Atatürk gibi büyük bir önder, bugün kutlayacağımız Cumhuriyetle birlikte Batı'nın çok acı deneyimlerle kazandığı Ronesans ve Reformunu bir çırpıda bizlerin hizmetine sunmuştur. Ama bu değerlerden faydalandıkları halde, Cumhuriyete bağlılık göstermeyen bazı yurttaşlar, geçmişi hortlatmanın gayreti içindeler. Böylelerine ne demeli sayın Seyfi. Cumhuriyetin sonsuza kadar devam etmesi dileğiyle, iyi bayramlar diliyor, sevgi ve selamlar yolluyorum.

Hızır Kabil 
 29.10.2008 1:58
Cevap :
Sevgili Öğretmenim, Yararlı bilgi ve görüşlerinize teşekkür ediyorum. Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun.  29.10.2008 12:07
 

İngiltere ve şeriat ile ilgili bir yazıma resim aradığımda bu resim dikkatimi çekmişti. Ben de kullandım bu resmi. Bu gün çıkan bu haber ile beraberindeki resmi görünce, ya haber yanlış, yada resim yoktu arşivden koydular demekten kendimi alamadım. Saygılarımla...

Engin Şahin Karadeniz 
 28.10.2008 17:44
Cevap :
Şahin Bey, Bilgilerinize teşekkürler.Sevgilerle.  29.10.2008 8:38
 

Saygıdeğer öğretmenim söylediklerinize katılmakla birlike, eksiklik olduğunu ve bununda düşüncelerinizden kaynaklandığını düşünüyorum. uygar olduğunu düşündüğümüz ve örnek almaya çalıştığımız toplumların, dünyamıza ve içinde yaşıyan kendileri dışındaki insanlara verdikleri zararları tek tek listelediğinizde bunların herbirin bu vahşet kadar vahşet ve bir o kadar da sessizce geçiştirildiğini görüyoruz. Saygılarımla,

alic 
 28.10.2008 17:22
Cevap :
Yaşam içinde kuşkusuz vahşetler bitmez.Buradaki konu gibi niceleri vardır. İğne yapılarak öldürülen bir suçlunun ölüm anının teşhir edilmesi de vahşet olur ve insanların psikolojisini etkiler. Görüşlerinizi paylaşmanızdan mutlu oldum, sevgilerimle  29.10.2008 8:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1430
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster