Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '19

 
Kategori
Sağlık
 

Vajinal Daraltma

Vajina, insan vücudunun diğer dokularında olduğu gibi yaşla birlikte bir takım değişimlere uğramaktadır. Bu değişimlerden en belirgin olanı bağ dokusundaki kollajen ve elastin denilen iki proteinin sentezinin azalmasıdır. Bununla birlikte nasıl ki vücudun diğer bölgelerinde (yüz, kol vs.) sarkmalar ve gevşemeler oluyorsa vajina dokusunda da yaşla bir kollajen azalmasına bağlı gevşemeler olmaktadır. Ayrıca vajinal doğumlar, obezite, sigara kullanımı gibi sebeplerin eklenmesi ile vajinanın destek dokusu olan ve sıkılığını sağlayan bağ dokusu gevşemekte ve vajina genişlemektedir.
 
Vajinal genişleme özellikle cinsel fonksiyon açısından sorun teşkil etmekte ve kadının kendine olan özgüveninde azalmaya sebep olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı vajina daraltma operasyonları kozmetik jinekolojinin ana konularından biri haline gelmiştir.
 
Vajinal daraltma işlemi cerrahi operasyon ile yapılabildiği gibi, ileri teknoloji medikal lazer sistemleri kullanılarakta cerrahi uygulanmadan yapılabilmektedir. Hasta için uygun olan yöntemin seçiminde yapılan jinekolojik muayene ciddi önem arz etmektedir. Muayene sonucuna göre tedavi şekli cerrahi veya lazer olarak belirlenir.
 
Lazerle vajinal daraltma
 
Lazer uygulanarak yapılan vajinal daraltma işlemi, ağrısız, konforlu ve kısa süreli bir işlemdir. Hastanın anestezi almasına ve hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır. Hasta işlem sonrası günlük işlerine devam edebilmektedir. Doğru yapıldığı zaman uygun hastalarda oldukça etkili bir yöntemdir.
 
Cerrahi vajinal daraltma
 
Cerrahi vajinal daraltma, genel anestezi altında yapılan ve vajen dokusunun bir kısmının çıkarıldığı bir operasyondur. Operasyon sonrası belirli bir iyileşme süresi gerekmektedir.
 
Vajinal daraltma işlemleri, kadının sağlıklı bir cinsellik yaşaması ve kendine olan özgüvenini sağlaması için tüm dünyada yaygın olarak yapılan medikal prosedürlerdir.
 
Op. Dr. Tamer Gültekin
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 
http://www.drtamergultekin.com/
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 23
Kayıt tarihi
: 10.06.19
 
 

Yrd. Doç. Dr. Tamer Gültekin 1977 yılında Gaziantep'te doğdu. 1990 yılında İstanbul Abdi İpekçi İ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster