Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
392555
 

Vajinal Mantar Tedavisi Evde Uygulanabilir 21 Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemi

Vajinal Mantar Tedavisi Evde Uygulanabilir 21 Doğal  Bitkisel Tedavi Yöntemi
 

vajinal mantar tedavisi evde uygulanabilir bitkisel doğal yöntemler


Vajinal mantar hastalığı evde bitkisel tedavi yöntemi arayanlar olarak vajinal mantar hastalığı nasıl geçer? soruya yanıt olarak tam kapsamlı evde tedavi yollarına ek olarak aktaracağımız bir takım bilgilendirmeler olacak.

Vajinal mantar enfeksiyonunu temizleme ve bertaraf etme konusunda iyi gelen bir takım doğal yöntemler içerisinde uygulanan kürler ve bu kürlerin içeriğinde kullanılan bitkiler ve uygulamalar nelerdir? Lütfen öncelikle sabır, sonrasında ise kür kullanımlarında istikrar en azından iyileşene kadar. 

Sık sık karşılaştığımız genital bölgede meydana gelen bir hastalık olan mantar hastalığı kendisini akıntı gelmesi, idrar yanması, ağrı, kaşıntı gibi belirtilerle gösterir. Bu durumu yaşayanlar daha iyi bilir.

Olur olmaz yerlerde kaşıntı olayı sıkıntının bir başka boyutu.

Oldukça ciddi bir problem olan vajinal mantar enfeksiyon, tedavi edilmesi gereken ve insan vücudunda bir çok başka olumsuzluklara neden olan bir rahatsızlıktır.

Vajinal Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?
Bildiğimiz gibi mantar üreme özelliğine sahiptir ve bu üreme özelliği daha geniş alanlara yayılabilmektedir. İç çamaşırı kullanımı ve eşlerden cinsel birleşme ile birbirine geçme özelliği vardır.

Yani genelde bayanlarda meydana gelen vajinal mantar hastalığı erkeklerde de gözlemlenebilmektedir. Kısa sürede ciddi iyileşmeler gözlemleyebileceğiniz bahsedeceğimiz biline bitkisel tedavi yöntemlerine ek olarak anlatacaklarımız sayesinde uygulamaya geçmenizle bu sıkıntılardan kurtulacağınıza inanıyoruz..

Her şeyden önce genital bölgenin temizliği ve oradaki mikropların yok edilmesi oldukça önemlidir. Bunun için ayrıca detaylandırılmış bilgiler yukarıda mevcut sirke uygulaması yöntemi ancak kısaca hatırlatmak isteriz ki;


Vajinal mantar hastalığı için evde yapılacak uygulamalar:

1: Sirkeli Su Yöntemi: 2 su bardağı ısıtılmış suya 1 su bardağı olacak şekilde tercihinize göre üzüm veya elma sirkesi dökün. İyice karıştırdığınız sirke su karışımını günde 2 kere vajinal bölgenizi yıkayın. Özellikle mantarın olduğu bölümleri yıkayınız.

Sirkenin bakterileri öldürme özelliğinden yararlanacağınız bu yöntem sayesinde iyileşme sürecini başlatmış olacaksınız. Bunun yanında sirkeli suya batırdığınız pamuğu vajinanıza yerleştirerek içeride meydana gelen mantarlarında yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Sirkeli su ile dıştaki bölüm yıkandıktan sonra enjektör veya farklı bir şeyle iç taraftaki mantarları temizlemek için sirkeli su verin.

Her tuvalete girdiğinizde vajinal bölgenizi temizlemek için kullanacağınız 1 litre su içerisine yarım çay bardağı sirke dökün ve iyice temizlendikten sonra kurulayın.
Kısaca tuvalet sonrası temizliği sirkeli suyla yapın. 1 litre suya yarım çay bardağı sirke karıştırın ve bu suyu sadece tuvaletten sonra temizlikte kullanın. Vajinal bölge için en iyi temizleyicidir.
Sadece tuvalet sonrası değil vajeni yıkamak içinde kullanmanız yararınızadır.


1:1 Sirkeli Su Yöntemi İle Vajinal Duş
Vajinal mantar için en iyi temizleme sirkeli suyla olur. Tamamen doğal tedavi şeklidir. Bu üzüm sirkesini vajina yıkamada yani vajinal duş olarak kullanmak. Burada sirkeyi biraz daha arttırıyoruz.

Miktar olarak 2 bardak suya 1 bardak sirke karıştırmak. Bunu bir kavanoza koyup bu sirkeli suyla ara sıra vajinal bölgeyi yıkamaktır. 

Vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmede mantarın tekrar oluşumunda olumlu bir tedavi yöntemi.


1:2 Vajinal Duşta Puar Kullanımı
Medicalden puar alın. Öncesinde puar nedir? Puarın şeklini tarif edelim. Puar ucunda çubuğu olan yuvarlak top şeklinde bir alettir.

İçine sıvı doldurulup vajinal yıkanmasında yardımcı bir malzeme. İçine sirkeyi doldurun vajinanızın ağzına puarın çubuğu gerdirin. Vajenin iç kısma sıkın bu uygulama vajinal bölgenizin bakterilerin ölmesinde rol oynar.


2: Yoğurt Uygulaması:
Vajinal bölgede meydana gelen zararlı bakterilerin yok olmasını sağlayan diğer bir yöntem ise yoğurttur.

Günde iki defa yoğurdu mantar bölgesine bez yardımı ile sürmek iyi gelecektir. Bol bol yoğurt tüketmek ve özellikle yeşilimsi suyunu için. Evde doğal yoğurt yapmanız ve bu yoğurdu tüketmeniz sağlık açısından fayda sağlayacaktır.

Mantarların iyileşmesi için gerekli olan Laktobasiller olarak adlandırdığımız yararlı bakteriler vücuda alınmalıdır. Bunu da en fazla şekilde doğal evde hazırlanmış yoğurt içerisinde bulmanız mümkündür. Bu dönemde bol bol yoğurt tüketmeye özen gösterin. Bol bol yoğurt tüketin, yoğurt ve yoğurt ürünleri sizi koruyacaktır. Yoğurtta bol bol probiyotik laktobasil bulunmakta bu bakterinin bulunması mikrop organizmalarının yani kötü bakterilerin tekrar üremesini engellerler. Vajina bölgesinde asit ortamı mevcuttur. Laktobasillerin özelliklerinden mikropların üremesini önleyen maddeler üretmesi meydana gelmektedir. Bu durum ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek diğer mantar gibi kötü bakterilerin tekrar oluşmasını önler.

Tüketilen yoğurt olsun.

Yoğurdun pek çok yararı vardır. Yoğurdun bu yararları tek tek saymak uzun sürecek. Ama siz kısaca yoğurt ayran tüketin. Anti bakteri özelliği ile yoğurt vajinal mantar tekrar oluşmasını engeller. Varsa vajinal mantarın temizlenmesine sebep olur. Özellikle yoğurdun suyunu için çünkü suyunda bol miktarda antimantar bulunur.

3: Papatya Çayı Uygulaması
Papatya çayı da mantar tedavisi için uygun görülmüştür. Vajinal mantar hastalığına iyi gelen bitkiler arasında özellikle mantarın yok olması için yapabileceğiniz diğer bir yöntem hazırlanmış ılık papatya çayıdır. Büyükçe bir pamuk parçasını alın. Pamuğu ılık papatya çayına batırdıktan sonra bölgeye papatya suylu ıslak pamuğu önden arkaya doğru yavaşça silin. Bunu sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez olmak üzere toplam 15 gün uygulayın. Dikkat edilmesi gereken nokta temas ettirdiğiniz pamuğu başka diğer bölgelere değdirmeyin bulaştırma ihtimali yüksektir. 

Papatya çayının suyuna batırdığınız pamuğu vajinal bölgedeki mantarlara düzenli olarak günde 2 veya 5 kez sürmeniz fayda sağlayacaktır.

Sadece papatya çayı içerekte bazı hastalıklara iyi geldiği görülmektedir. Stres sıkıntılar için papatya çayının iyi geldiği söyleniyor. Fakat araştırmalar papatya çayının sirke suyu gibi kuvvetli bir temizleme özelliği var olduğu gözlemlenmiş.

4: Maydanoz Uygulaması
Oldukça etkili olan diğer bir yöntem ise maydanozdur. Şöyleki kaynattığınız bir demet maydanozun suyunu bir kenara posasını bir kenara ayırın. Kaynayan maydanozu iyice ufalayın ve bir tülbent veya sargı bezi içerisine koyduktan sonra genital bölgesine yerleştirin.

Sıkı bir çamaşır giyerek iyice mantara temas etmesini sağlayın. 5 dakika sonra bezi alıp kaynatmış olduğunuz maydanozun suyu ile vajinanızı yıkayın. Bu yıkamayı günde birkaç kez tekrarlayın.

Bu süreç içerisinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle ceviz, fındık, sebze ve meyveyi bolca tüketin. Gün içerisinde alkali veya limonlu suyu bol bol içmeye özen gösterin.Birçok nedenden dolayı özellikle bayanlarda vajinal bölgede görülen mantar hastalığı erkelerde de az da olsa görülebilmektedir. Bulaşıcı özelliğe sahip olan vajinal mantar vajinalmantartedavisi.gen.tr hastalığı eşler arasında geçmeye neden olabilir ve önlem alınmadığında tedavisi oldukça zorlanabilir. Aşırı bir kaşıntı ile kendisini gösteren mantar hastalığı kısa sürede  önlem alınarak tedavi edilmeli ve çoğalması engellenmelidir. Vajinal mantar enfeksiyonu yaşayan bir kişi bu dönemde sıkı elbiseler giymekten uzak durmalı mümkünse bol ve pamuklu giyinmeye özen göstermelidir. Vajinal bölgenin temizliği bu dönemde oldukça önemlidir. Bu nedenle bol su ile temizledikten sonra mutlaka kurulamalı ve ıslaklık bırakmadan tuvaletten kalkmalısınız. Elbette vajinal mantar hastalığı bitkisel tedavisi ile ilgili yapılacaklar bunlarla sınırlı değildir.

5: Aynısefa Çiçeği Yöntemi
1 litre suyun içine bir avuç kadar ince kıyılmış aynısefa çiçeği katılıp kaynatılır ve ardından süzülerek hastalıklı bölge bu su ile yıkanır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulama tekrarlanır.Diğer Doğal Yöntemleri de Şöyle Sıralayabiliriz.

6: Bal Uygulaması
Hakiki bal bulun güvenilir yerden temin edin. Markettekiler işe yaramaz. Marketteki ballar glikoz ve mısırdan üretilen ballar olabiliyor. Balı bir bez üzerine sürülüp vajinal bölgesinde uygulayın. Bal en iyi şifa kaynağıdır. Sadece bal şerbetinin içilmesi, ekmekle yenmesi değil aynı zamanda sürülmesi de vajinada yumuşama ve bakterileri atma ve temizleme özelliği mevcuttur. Elbette bu balın hakikisi ile mümkündür.

Vajinal mantar için vajinal bölgeye hakiki doğal bal günde bir kez sürülmesi bile rahatlama sağlayacaktır. Bu uygulama vajinal bölgenin cildinin eski doğal haline dönmesi açısından faydası vardır.

Doğal bakteri panzehir, kısaca doğal bir bakterinin kötü bakterileri yok ettiğini biliyor musunuz? Doğada var olan bazı bakteriler vücudumuzun faydasına bunların en önemlisi laktobasillerdir.

Bu doğal bakteri vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde doğal olarak var olmuşlardır. Bu bakteriler özellikle kadınların vajinal bölgesinin eko sistemini korumakla görevlidir

7: Karbonat Uygulaması
Karbonatın temizleyici gücünü kullanın. Tuvalete girdikten sonra vajinal bölgedeki mantarları temizlemek için 1 litre suya 2 yemek kaşığı karbonat atarak yıkama işlemi yapın.

Karbonatlı uygulama sonrasında popolin isimli pişik kremin sürün bu rahatlatacaktır.

8: Bitkisel Yağlar İle Sıcak Su Banyosu Uygulaması
Banyo yaparken enfeksiyonları def etmenin bir yolu var. Eğer küvette banyo yapıyorsanız banyo suyuna, doğal yağlar damlatmak ve o mis gibi kokan suyla banyo yapmaktır.

Bunun için çay ağacı özü , kekik yağı , karahindiba yaprağı kullanacağız. Bunlarla banyo bir başka keyifli olacak.

Bu dönemde sıcak su banyosu insanı rahatlatacaktır. Aynı zamanda hazırladığınız ılık su içerisine 6 damla çay ağacı özü, 2 damla kekik yağı ve birkaç karahindiba yaprağı koyarak içerisine vajinal bölgeniz yerleşecek şekilde oturmalısınız.

9: Sarımsak Tüketimi
Doğal antibiyotik deposu dediğimiz sarımsak bu dönemlerde tüketilmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ekinezya, altın mühür gibi bitki çayları içilmelidir.

10: Demir Hindiba Tüketimi
Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı demirhindi katın. Çayın demlenmesi için 3 dakika bekleyin çayı süzdükten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa için. Demir hindiba içeriden temizleyici ve faydalı bakterileri arttırıcı özelliği ile iyi gelecektir.

11: Pişik Krem Kullanımları
Aktardığımız bu doğal yöntemler tek başına yeterli olmayabilir bu konuda tam kapsamlı çözüm önerileri aktarmaya deva edeceğiz.

Bayanların kabusu vajinal mantar, vajinada oluşan ağrı sızı kaşıntı, kötü koku bizi cinsel hayatı, iş hayatını olumsuz etkiliyor. Hal böyle olunca bu problem hakkında özellikle bu utanılan bölge için evde tedavi yöntemi yok mu? sorusuna cevap aramalı ve tecrübelerimizi aktarmalıyız.

Siz de tecrübelerinizi yorumlamayı unutmayın!
Vajinal ve hemoroid gibi hastalıkların tek özellikleri vardır ki oda utanılan bölgede çıkması. Bu durum hastaların evde doğal tedavi araştırmaları bir hayli fazla.

Bu sayfada aktarılanlar vajinal mantar rahatsızlığı olanlar tarafından daha önce denenmiş yöntemlerdir.

Not: Evde uygulanabilir pratik bitkisel ve doğal yöntemlerin hepsi aynı anda uygulanmamalıdır.

Kendiniz bir uygulama seçmeli ve bir müddet bu uygulamayı kendiniz denemelisiniz.

Peki ne zaman kadar uygulamalısınız?

Olumlu bir sonuç alana kadar. İçlerinden bir tedavi yöntemi mantar enfeksiyonu probleminize çare olacaktır. Ancak bunlar gerçekten işe yarıyor mu? diyorsanız bu konuda net bir şekilde bir şey söylemek mümkün değildir. 

Bu yüzdendir ki sizde tecrübelerinizi bu konunun altında yorumlayın! Bilgi paylaştıkça faydalı bir değer haline gelir.


12: Defne Yaprağı Uygulaması

Defne yaprağı yıllar öncesinde ilk çağlarda temizlik için kullanılmış ve halen defne sabunu yapılarak bu bitkinin inanılmaz temizleyici özelliği kullanılmaktadır.

13: Hakiki Defne Sabunu Uygulaması

Hatay da var ve bir çok ilde Hatay yapımı defne sabunu var. Hakiki bir defne sabunu ile yıkanmalı vucudunuzu sabunla ovmalısınız. Asıl olan tedavi ise vajinal bölgeyi defne yaprağı suyu ile yıkamak. Bu yöntemde bir miktar defne yaprağı dalları ve yemişleriyle birlikte 1 litre suda kaynatın. Kaynamış suyu süzdükten sonra vajinal bölgeyi elde ettiğiniz doğal defne suyu ile günde 2 defa olmak üzere yıkayın.


Evde Vajinal Mantar Tedavi Uygulamaları Sürecinde İçilecek Bitkisel Çaylar:

1: Demirhindi Çayı
2: Ekinezya, 
3: Altın mühür (sarı kök ve hint zerdeçalı)
4: Kadifeçiçeği çayı
5: Kekik Çayı
6: Çemen Tohumu
7: Zerdeçal


14: Vazelin Kükürt Kullanımı

Temiz olan bir kaba 100 gram kadar vazelin, yarım kahve fincanı kadar kükürt ve bu karışımı merhem haline sokacak kadar su karıştırılarak, hastalıklı bölgeye günde iki kez sürülür.


15: Beyaz Haşhaş Tohumu İle Sirke Kullanımı
Bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu ile sirke karıştırılır ve mayi haline getirildikten sonra hastalıklı bölgeye sürülerek, bir saat kadar bekletilir. Daha sonra o bölge iyice yıkanır.


16: Pırasa Yöntemi
Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulama tekrarlanır. 1 litre suyun içine iki adet pırasa doğranır, pırasalar iyice kaynatıldıktan sonra suyu ile hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.


17: Acı hıyar Kullanımı (Acı Kavun)
Kabuklan soyulan bir adet acı hıyarı (Acı Kavun) ezin, ezdikten sonra hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere gün de iki kez sürün.


18: Kişniş Uygulaması
1 litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katıp, kaynatın, kaynayan kişnişi süzerek, kalan su ile hastalıklı bölgeyi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkayın.


19: Şahtere Otu ve Helile Kullanımı
1 fincan kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ve helile ilave edere, demlenmesi için kısa bir süre bekleyin. Daha sonra süzerek bu çayı için.


20: Sığırkuyruğu Uygulaması
1 litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu bitkisi katıp, kaynatın. Ardından bu karışımı süzerek günde üç kez yarım kahve fincanı için.


21: Susam Yağı Sarısabır Tozu Erik Hoşafı Uygulaması
1 kahve fincanı susam yağının içine yarım çay kaşığı sarısabır tozu katarak, iyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte için.


Vajinal mantar enfeksiyonu için evde bitkisel çözüm kapsamında doğal tedavi arayışlarımız her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir. Elbette doğada doğal olarak bulunan alternatif tıp dediğimiz şey aslında yıllar öncesinde asıl tıp idi.

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen bu mantar eski çağlardan beri insanların muzdarip olduğu ve halen devam etmekte olan bir problem. Araştırma konusu olması eskiden beri süre gelen ve kökünden bitirilmesi mümkün olmayan bir problem. Çünkü beslenme alışkanlığı günden güne sunileşiyor. Kullanılan malzemeler doğallıktan yoksun kalıyor.


Hal böyle olduğu için kullanılan pedlerden tutun deterjan parfüm kozmetik eşyalara kadar hep saldırı altındayız. Yıllar yılı bu saldırılar devam etmektedir. Bulaşıcı olması ve kişinin kendinde bazı sebeplerle meydana gelen vücudun dışarıya doğru ciltte görünümü çok farklı gözüken vajinal mantar, kaşıntı yanma ve buna bağlı kanama oluşturan ciddi bir hastalık.

Vajinal mantar tedavisi doğal yöntemler ve bunlar belkide bu yöntemleri denediniz veya denemediniz.

Siz de tecrübelerinizi bu konuda yaşadığınız sıkıntıları bu konunun altında yorumlayın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 96212
Kayıt tarihi
: 01.01.14
 
 

Aşk ve sevgiyi harmanlayarak blog yazarlığı yapıyorum. Doğal tedaviler, sağlık ve ek olarak ilişk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster