Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1083
 

Vajinal mantar tedavisi mümkün olan bir hastalıktır

Vajinal mantar tedavisi mümkün olan bir hastalıktır
 

Daha çok stresten ve vücudun zayıf düşmesinden dolayı kaynaklanan vajinal mantar enfeksiyonu, kadınların neredeyse %75’lik bir kısmında hayatlarında en az 1 defa görülen bir rahatsızlıktır. Bu tür enfeksiyonlarda hastalığın başka yerden bulaşmasından çok kadınların kendi vajinal floralarındaki mantar hücrelerinin herhangi bir stres ve direnç düşüklüğü sebebiyle aktif hale gelmesi başlıca nedendir. Vajinal mantar tedavisi gerekli önlemler erken alındığında daha kolaydır. Öncelikle enfeksiyona sebep olan her türlü faktörün ortadan kaldırılması gereklidir. Tedavide birkaç aşama süreci gerçekleştirilmektedir. Bunlardan biri ağız yoluyla alınan tablet, biri vajinal bölge uygulaması, diğeri de dış genital bölgeye tatbik edilecek olan ilaçlardır. Bu tür enfeksiyonların tedavisinde başarı oranı yüksek olmasına rağmen bazı zamanlarda hastalık nüksedebilmektedir. Bu yüzden uzun süreli tedavilerin uygulanması çok önemlidir. Bazı hallerde tek kullanımlık tablet tedavisi işe yaramaz, bu yüzden karaciğer fonksiyonlarının test edilmesinde fayda vardır.
 
Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Vajinal Mantarı Tetikleyebilir
 
Vajinal mantar enfeksiyonu bazı durumlarda antibiyotik kullanımına bağlı olarak da meydana gelmektedir. Bu enfeksiyon tipinde daha çok geceleri artan ve rahatsızlık verici bir duruma ulaşan kaşıntı sebebiyle birçok kadın rahatsızlık duymaktadır. Özellikle hava sıcaklığına bağlı olarak hastalığın etkilerinde artış görülebilmektedir. Vajinal mantar tedavisi sürecinde kullanılan ilaçların ihmal edilmemesi ve harfi harfine, doktorun söylediği gibi kullanılması gerekmektedir. Tedavi sonrası daha ileriki dönemlerde de aynı hastalık görülebilmektedir. Bu yüzden bir kadının hayat boyu bu hastalığı meydana getirebilecek faktörleri kontrol altında tutması gerekmektedir. Bağışıklık sistemindeki baskılanma ( uzun süreli antibiyotik kullanımı ), hormon kullanılması, doğum kontrolü için kullanılan haplar, spiral kullanımı, naylon malzemeli iç çamaşırlarının sıkça kullanılması, uzun sürekli hijyenik ped kullanılması, şişmanlık ve fazla şeker kullanımı da yine vajinal mantar enfeksiyonun oluşumunu tetikleyen önemli faktörlerdendir.
 
Normal seyrinden daha şiddetli olan ve daha uzun süren mantar enfeksiyonları için de birtakım tedaviler gerçekleştirilmektedir. Vajinal mantar tedavisi yöntemlerinden biri de ‘’jansiyen moru çözeltisi ‘’tedavisidir. Uzun süreli enfeksiyon tedavisinde işe yarayan bu ilaç iç çamaşırlarında lekeye sebep olmaktadır. Doğum kontrol hapının sık kullanıldığı bazı durumlarda meydana gelen vajinal mantar enfeksiyonları, hap kullanımın geçici olarak kesilmesiyle sona erebilmektedir. Tedavi sürecinde en az 1 hafta kadar cinsel birleşmeden uzak durulması önemlidir. Aynı zamanda erkeğin de bu süreçte korunmasında fayda vardır. Tedavi sürecinde naylon giysiler değil, pamuklu türler tercih edilmeli, her çamaşır yıkaması kaynar suyla yapılmalı ve çamaşırlar ütülenmelidir. Tedavi sürecinde kullanılacak olan ilaçlar 7 ile 14 gün gibi bir süre zarfında aksatılmadan tatbik edilmelidir. Mümkün mertebe dar giysilerden kaçınılmalı, rahat ve ferah kıyafetler tercih edilmek suretiyle vücudun hava alması sağlanmalıdır. Mantar enfeksiyonu nemli ve kapalı bölgeleri sever. Bunu önlemenin en iyi yollarından biri de bu kapalı bölgelerin kuru kalmasının sağlanmasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 7136
Kayıt tarihi
: 31.07.14
 
 

Mühendisim.  Kendimi geliştirmeyi ve hobilerimle uğraşmayı çok severim. Sürekli seyahat eden, bol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster