Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '13

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
297
 

Vajinismus nedir?

Vajinismus nedir?
 

vajinismus


Vajinismus, kadınlarda cinsel münasebet esnasında vajina kaslarında gerçekleşen kasılmalar nedeni ile cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi durumuna verilen addır.

Çocukluk döneminden kalma korkular ve cinsel birlikteliğin günah, ayıp ve işlenen bir suç olduğunun bilinçaltına yerleşmiş olmasının getirmiş olabileceği bir sorun olarak kabul edilmektedir. Vajinismus ile karşı karşıya kalan kişi erkek cinsel organını zihninde oldukça büyütmüştür ve bu nedenle cinsel ilişki esnasında çok acı çekeceğine kendini inandırmıştır. Vajinismus problemi yaşayan bazı kadınlarda gebelik korkusu da oluşmaktadır.

Vajinada meydana gelen kasılmalar cinsel birleşme anında ya da öncesinde oluşmaktadır. Bu kasılmaların şiddeti oldukça yüksek olur ve vajinaya girmek imkânsız bir hal alır. Cinsel birliktelik durdurulunca kasılmalar kendiliğinden geçer.

Aşağıdaki videoda vajinismus ile ilgili bilgi verilmektedir.

Vajinismus problemi ile karşı karşıya kalan kadınlar ayrıca bacakları kapatma, kalça ve sırtta kasılma, partnerini itme ve geri kaçma gibi eylemlerde de bulunabilir. Bazı kadınlarda titreme, korku hali ve panikte görülebilir.

Vajinismus problemi ile karşı karşıya kalan kadınların cinsel ilişkiye cevap verme tepkileri normaldir. Cinsel birleşme anına kadar her şey normaldir. Fakat birleşme esnasında kasılmalar, panik, endişe, korku, itme ve kaçınma hissi oluşur.

Vajinismus bazı durumlarda çok ağrılara maruz kalınan bir cinsel ilişkiden sonra kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Cinsel uyarılma esnasında vajinanın yeterli ıslanmaması gibi olasılıklardan dolayı ve bu şekilde devam eden cinsel birlikteliklerden sonra da vajinismus ortaya çıkabilir.

Vajinismusa yol açabilecek faktörler

Cinsel birliktelik hakkında olumsuz düşüncelerin bilinçaltında yer etmesi
Daha evvel cinsel sarsıntı yaşanmış olması
Erkekte cinsel fonksiyonda problem olması
Uyarılamama
Hastalık bulaşması korkusu
Vajinismusta ilk tanı kişilerin anlatımları ile konulmaktadır. Jinekolojik olarak uygulanan muayeneler sonucu aynı tanı konulabilir. Jinekolojik muayeneler ile vajinismus kolaylıkla teşhis edilebilinir.

Daha önce hiç cinsel ilişkide bulunmayan kişilerde oluşan vajinismus birincil olarak adlandırılır. Fakat daha evvel cinsel ilişki yaşanmışsa ve bu sorun sonradan ortaya çıkmış ise buna da ikincil vajinismus adı verilir.

Vajinismus cinsel birlikteliğin imkânsız olduğu vajina ağzında bulunan kasların istem dışı kasılması problemidir. Çiftler bu sorun ile ilk karşılaştıklarında şaşkınlık yaşayabilir. Ancak daha sonra her şeyin normale döneceğini düşünerek kendilerini rahatlatırlar. Fakat her cinsel birliktelikte aynı sorun ile karşılaşılması çiftleri endişelendirebilir. Bu durumda bazı eşler arasında problemler oluşurken bazıları daha anlayışlı olur. Ancak şu bir gerçektir ki, bu sorun karşısında kadın daha çok etkilenir ve bu sorunun hiç çözümlenemeyeceğini düşünür. Bu noktada vajinismusta kısır döngü başlamış demektir.

Vajinismus probleminde eşlerin sergilemiş olduğu genel tepkiler ise,

Yanlış bir evlilik yaptığı düşüncesine kapılma
Reddedilme endişesi
Kendini suçlama
Kendinde cinsel kusur arama
Sürekli reddedilmekten usanma
Eşinin ağrılara maruz kalmasından dolayı üzüntüye kapılma
Bu durumu başkalarının duyabileceği endişesine kapılma

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2530
Kayıt tarihi
: 21.01.13
 
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Hipnoterapist / Cinsel Terapist   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster