Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '13

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
116
 

Vajinismus nedir?

Vajinismus nedir?
 

Vajinismus Nedir?


Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının kendisini ve vajina kaslarını kasması neticesinde cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus, çoğu zaman yanlış bir şekilde “vajinusmus” olarak da yazılmaktadır. İngilizcesi ise “vaginismus” olarak geçer.

Vajinismus hastalarında görülen cinsel ilişki sırasındaki kasılmalar, kontrol dışı yani refleks olarak gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak vajinal giriş adeta “etten bir duvar” gibi geçilmez bir hal alır. Vajinal kasılmalar bazen daha azdır ve penis içeriye hafif düzeyde girebilir bu durumda yarım ilişki gerçekleşebilir veya ilişki sırasında ağrı, acı gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Korkuların çok fazla durumlarda ise kişi eşini kendisine hiç yaklaştırmamaktadır.

İstemsiz ve kontrol dışı kasılmalar hastalığın derecesi ile orantılı şekilde karın, kalça, sırt, hatta çene ve ayak parmaklarına kadar yaygın şekilde vücudun başka diğer kaslarında da izlenebilmektedir. Bazı vajinismus hastalarında cinsel beraberlik yalnızca bir kez gerçekleşebilir, sonrasında ise korku iyice bilinçaltına yerleşmekte ve kişi eşini kendisine yaklaştırmayı dahi reddetmektedir. Pek çok çift daha önce böyle bir rahatsızlığın var olduğundan habersizdir, olay kendi başlarına geldiğinde ise araştırmalarıyla birlikte vajinismus ismini ilk defa duyduklarını ifade etmektedirler. Başka bir tanıma göre ise vajinismus “tamamlanmamış evlilik” veya “tamamlanmamış birliktelik” olarak geçer. Vajinismus sorunu yaşayan kişilerin jinekolojik muayene olma korkuları da vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8069
Kayıt tarihi
: 18.04.13
 
 

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. 1986 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster