Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
156
 

Vajinismus nedir?

Vajinismus nedir?
 

Vajinismus


Vajinismus; ilişki sırasında pelvik kasların istemsiz ve ani kasılması durumudur. Bu kasılma vajinal açıklığı daraltarak ilişkinin ağrılı olmasına ya da imkânsız olmasına sebep olur. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile olabilir. Evlenmeden önce jinekolojik muayeneye karşı aşırı bir korku duyan kadınlarda ilk gece vajinismusla karşılaşma olasılığı yüksektir.

Vajinismus, vajina girişi,  pelvik bölge ve çoğunlukla bacaklarda ortaya çıkan istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişkinin gerçekleşmemesidir. Vajinismusun altında yatan patolojinin, vajinanın dış üçte birindeki kaslarındaki tekrarlayan ya da sürekli, istem dışı kas spazmları olduğu kanıtlanmıştır.

Vajinismus genital bölgeye dokunma, cinsel ilişki girişimiyle, ilişkinin  düşüncesinin akla gelmesiyle ve hatta geçmişte yaşanmış  travmatik deneyimlerin akla gelmesiyle ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında artık şartlı refleks haline gelir ve her birleşme denemesi veya düşüncesinde tekrar ortaya çıkar. İstemsiz olarak ortaya çıktığı için vajinismus;  “gevşe!” “rahat ol” “alkol iç!” “sakinleştirici al!” ‘kas gevşetici kullan’, gibi önerilerle engellenemez.

Vajinismus kolay teşhis edilebilen ve %100 tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavisi her zaman başarılıdır. Tedavi süresi hastaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tedavi olmaya istekli ve motivasyonu yüksek olan hastalarda genellikle çok kısa sürede tedavi edilir.

Vajinismus tedavisi aynı zamanda sabır gerektiren bir süreçtir. Gayret ve çabası az olan, ilişkide çatışmalar yaşayan ya da motive olamayan veya yeterli eş desteğinin olmaması durumunda tedavi süresi uzayabilir. Çiftin kendini vajinismus hakkında bilgilendirmesi, vajinismusu yenmenin en temel şartıdır. Vajinismusun ne olduğuna ve neden ortaya çıktığına ilişkin doğru bir kavrayış cinsel hayatı yeniden düzenleme sürecinde anlamlı bir yardımcı faktör olacaktır.

http://www.vajinismusankara.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağlıklı bir yaşamın genel kültür düzeyi ile sağlıklı eğitimden de geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Kişi kendisini tanıyamıyor, toplum yargıları ve baskılarıyla öyle kasılıyor ki bu tür sorunların yaygınlaşmasının adeta önünü açıyor. Gözlemim bu tür sorunların kırsal kesimlerle, eğitim düzeyi düşük, mahalle baskısının yoğun olduğu yörelerde sık görülmesidir. 20 yıl bir sağlık görevlisi ile en ücra köylerde yaptığım veya yaşadığım gözlemlerimin sonucu diye düşünüyorum. Sağlık sorunlarıyla çözümlerine yönelik yazılarınızı fırsat buldukça okumak dileğiyle, başarılar..

Yalnıztürk 
 22.04.2015 23:33
Cevap :
Vajinismus rahatsızlığı aksine üniversite mezunu, okumuş ve bilgi düzeyi daha yüksek insanlarda daha sık görülmektedir. Yorumunuz için teşekkür ederim.   11.05.2015 21:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 182
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

  1973 İstanbul da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Şanlıurfa'da tamamladı. 1997 yılında Ank..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster