Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
221
 

Vajinismus öğrenilmiş çaresizliğiniz olmasın

Vajinismus öğrenilmiş çaresizliğiniz olmasın
 

Öğrenilmiş çaresizlik; insanın herhangi bir problem karşısında birçok kez başarısızlığa uğraması, bir şeyleri kısmen yapabilse de hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini, durumun kendi kontrolü dışında geliştiği ve içinde bulunduğu bu sorunu bir daha asla yenemeyeceğine inanıp, cesaretini, kendine inancını yitirmesidir. İşte vajinismusla yaşayan kadınlar elinde olmadan istedikleri halde, başarılı bir cinsel ilişkiyi yaşayamayarak, "Bu sefer ilişkiye gireceğim" diyerek ama ilişkiye tam olarak giremeyerek öğrenilmiş çaresizlikle karşı karşıya kalırlar.
Öğrenilmiş çaresizlik, yanlış eksik deneyimlerden çıkarılan, olumsuz tecrübelerin şimdiki durumumuzu belirlemesidir. Vajinismus durumu içinde yaşayan ve ilişki denemeleri, birtakım yanlış ve eksik, yetersiz bilgi ve deneyimlerin sonucunda, her sefer "bu defa eşimle cinsel ilişkiye gireceğim" diye düşünmelerine rağmen ama aynı tabloyu yaşayarak, ilişkinin başarısızlıkla sonuçlanması en başta kadında ve zamanla eşinde de ister istemez, vajinismusu kabullenme durumuna itebilir. Zamanla çözeriz diyerek, zamana bırakır ama bu vajinismusla geçen zaman, çiftlere zarar verebilir. Bu aşamada, ayrılma boşanma söz konusu olabilir ya da ilişkiye girmeyi başarıp vajinismustan kurtulunca bu sefer yaş faktörü sorun olabilir, gebelik yakalama şansı, kadının biyolojik yaşıyla ilgili olarak azalmaktadır. Çünkü yumurtalık rezervleri 35 yaştan sonra düşmektedir. Yada vajinismus hastaları daha önceki cinsel ilişkiye girme denemelerinde karşılaştıkları başarısızlıkla sonuçlanan deneyimleri ile, kendilerini sınırlayacak şekilde olumsuz yorumlamaktadırlar.Hayatımızın her alanında, hepimiz için öğrenilmiş çaresizlik az veya çok karşımıza çıkar. Kişi bir şeyleri başarmak için defalarca deniyor, olmuyor, yanılıyor, başaramıyor. Sonra bir daha başarısızlığı yaşamamak için, bir daha denememeyi öğreniyor. Vajinismusu zamana bırakıp yada görmezden geliyor. Vajinismus sorununu rafa kaldırıyor, ilişkiye girmeyi denemekten kaçıyor.
Evlisinizdir, vajinismus veya başka sorunlardan dolayı boşanmışsınızdır. Yeni biriyle, yeni bir ilişkiye başlarken de karşınıza gene vajinismus hastalığı çıkar. 
 
Kişi ezberlediği şekilde yaşamayı kabul ediyor ve kişinin kendisi için yazdığı senaryo değişmiyor. Kendisi için ilişkiye girmekle ilgili senaryosunu değiştirmiyor. Bu şekilde de kişi ilişkiye girememe başarısızlığını öğrenmiş oluyor. Sonuçta,
Öğrenilmiş çaresizlik ve atalet, kişinin kapasitesini düşürüyor. Hayallerini engelliyor. Özgüvenini kaybettiriyor, cesaretini azaltıyor. Sonuçta vajinismusu çözmeyi değil, kabul etmeyi öğretiyor.
 
Sonunda da kişi vajinismus yüzünden başarısızlığı kabul edip, ilişkiye girmeyi imkânsız gibi görmeye başlıyor. Kendini diğer kadınlardan farklı sanıyor. Vajinismusu yenmek için sorumluluk almak yerine çevresini suçlamaya çalışıyor. Eşini suçluyor. İlişkiye girmeye beni zorlamadı ki, o yüzden zorlasaydı, ilişkiye girerdim derken, bir kısmı da tam tersi olarak, beni ilişkiye girmeye hazır olmadan zorladı, onun yüzünden vajinismusum diyerek, vajinismusu yenmek çözmek yerine, başarısızlıklarının sorumluluğunu kendi dışında arıyor.
 
Kişilik olarak ne kadar güçlü ve azimli olursanız da vajinismus yüzünden kendinizi diğer kadınlardan farklı ve eşinizin sizin için doğru insan olmadığını düşünebilirsiniz. Oysa ki öğrenilmiş çaresizliğiniz olan vajinismus size bunu düşündürüyor.
 
Vajinismusla yaşarken, hayatınızda yaşamak istediğiniz hayat ile yaşadığınız hayat arasında farklar vardır. Dışarıdan bakıldığında mutlu örnek bir çift gösterilirken, eve geldiğinizde farklısınızdır. Evlisinizdir aslında, ama evli hissedemezsiniz, ev arkadaşı gibi yaşarsınız. Oysaki ilişkiye girmekle ilgili dü-şüncelerinizi tekrar yeniden düzenleyerek, ilişkiye girmekle ilgili vajinismusu kendiniz yenemiyorsanız da, süre sizi daha fazla yıpratmadan, vajinismusla ilgili tecrübeli güvenilir yerlerden destek almak için adım atmanız son derece önemlidir.
Vajinismus sizi yenmeden, vajinismusu yenmek daha keyifli yaşam isteyenler için bir hedef olmalıdır. Sloganınız-Vajinismus sizi yenmeden, sizin vajinismusu yenmek olmalıdır. 
Hayatınızın en mutlu gününde vajinismusla tanışırsınız. Zamanla vajinismus sizi birbirinizden uzaklaştırabilir. "Eşim doğru insan mı?" diye sorguluyor olabilirsiniz. Vajinismus sizi yenmeden, siz vajinismusu yenin. Öğrenilmiş çaresizliğiniz olan vajinismusa yenilmeyin.
 
İlişkiye girmek size imkansız gibi gelirken, vajinismus hastalığınızı yenmek deki amacınız imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zevkli yapmanın yollarını bulmak olmalıdır.
Vajinismusta öğrenilmiş çaresizlik, kişinin eşiyle ilişkiye girme denemelerinde çok sayıda başarısızlığa uğrayarak, ilişkiye girebilme ile ilgili, bir daha asla başarıya ulaşamayacağına inandığı bir tablodur . Zamanla kişi ne yaparsa yapsın ilişkiye giremeyeceğini, engelleri hiçbir şekilde aşamayacağını, istediği halde ilişkiye girme sonucunu almanın, kendi ellerinde olmadığını düşündüğünde de, çaresiz olduğunu öğrenir ve geçen zamanla birlikte herhangi bir şey yapmamayı seçer.
 
Hayatımızda bazen maruz kaldığımız gerçek çaresizlikler ile öğrenilmiş çaresizlik durumu aynı şey değildir. Gerçekten çaresiz olmadığımız halde, çaresiz olduğumuzu sanarak, çözebileceğimiz bir sorunumuzu çözmek için hiçbir şey yapmadığımızda 'öğrenilmiş çaresizlik' yaşıyoruz demektir.Vajinismusu yaşayıp, kendi başına yenemeyenler ve bu durumda kendi çaresizlik duygusu yaşayanlar düşünmeli: "Gerçekten vajinismus yenilemez mi, ben farklı bir kadın mıyım çaresiz durumda mıyım, yoksa çaresiz olduğumu mu düşünüyorum?
 
Bütün ihtimalleri gözden geçirmeden, Vajinismusla yaşamayı kabul etmemek gerekir.
 
Vajinismusta öğrenilmiş çaresizlik, kişiyi akıl, istekler ve duygular bakımından oldukça olumsuz etkilemektedir.
 
1. Vajinismus da öğrenilmiş çaresizlik yaşayanlar önce tutkularını kaybederler. İstediği halde ilişkiye giremeyen ve bu durumun çözümünün kendi ellerinde olmadığını gören kadın, kendi isteklerine karşı ilgisizleşirler. İsteyerek yaptıkları davranışlar azalır, mecburi oldukları için yaptıkları davranışlar artar.
2. Vajinismus yüzünden öğrenilmiş çaresizlik yaşayanların zamanla akılları ve düşünme yetenekleri de azalır. Bunun nedeni olaylar karşısında akıllarını kullanmanın, ilişkiye girme sonucu değiştirmeyeceğine inanmalarından dolayı, vajinismusu çözmek için beyinlerini fazla kullanmamalarıdır.
3. Vajinismus da öğrenilmiş çaresizlik durumunu yaşayanların duyguları da zayıflar. Uzun süre vajinismus yüzünden acı çeken, vajinismustan kurtulmak için gayret ettiği halde vajinismus dan kurtulamayan hasta, vajinismusu kabullenir, onunla yaşamayı öğrenir. Yaşama sevinci düşer
4. Vajinismusta Öğrenilmiş çaresizlik kadını sadece psikolojik olarak değil, biyolojik olarak da yıpratmaktadır. Yaşadığı stres üzüntü biyolojik yaşantısına da olumsuz olarak yansır.
 
Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 982
Kayıt tarihi
: 18.09.10
 
 

Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster