Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '16

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ, YÜZÜN ÜZERİNDE DENEYİM?

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ, YÜZÜN ÜZERİNDE DENEYİM?
 

vajinismus tedavisi


VAJİNİSMUS TEDAVİSİ, YÜZÜN ÜZERİNDE DENEYİM?

 

Bir vajinismus hastasının eşi şunu sormaktaydı;

 

“Doktorum, evlendikten kısa bir süre sonra eşimin vajinismus olduğunun farkına vardık. İlişki anında kendini geri çekme, beni eli ile itme, korku, bacaklarında kasılma ve kapanmalar vardı. Kendi başımıza çözebileceğimizi düşündük. Takip eden günlerde arka arkaya deneyimler yaşamaya çalıştık. Ancak başarılı olamadık. Kısa bir zaman diliminde yüzün üzerinde deneyim çalışması yaptık. Şu an geriye dönüp baktığımızda bir arpa boyu yol gidemediğimizi görüyoruz.”

 

Vajinismusların onda biri basit bilgilendirmeler ile çözüme ulaşabilecek yapıdadır. Bu tip vajinismuslar gerek hekim ile gerekse de kişisel gayret ve çalışmalar ile çözüme gidebilir. Hatta bu tip vajinismuslarda normalde vajinismus tedavisinde yeri olmayan “EFT, NLP, BOTOKS, KAYDIRICI VE ANESTEZİK JELLER, ANTİ DEPRESİF İLAÇLAR vb” ilaçlar veya basit parmak çalışmaları ile  iyileşmeler gözlenebilir.

 

Bu iyileşmeler vajinismus hasta grubunda küçük bir dilimi kapsadığı ve asıl etyolojinin (nedenin) basit bilgilendirme eksikliği olduğu için genel anlamda, tırnak içinde belirttiğim uygulamaların vajinismus tedavisinde olumlu etkisi vardır diyemeyiz. Bunu iddia edenlerin tek veya birkaç vaka ile değil vajinismus vaka serileri ile klinik anlamda bunu bilimsel çalışma ile ispat etmeleri ve yayınlamaları gerekir.

 

Hastanın başarabiliriz düşüncesi ile yüzün üzerinde yaptığı deneyim ise, kanaatimce vajinismusun seviyesini zorlaştırırken gerçek anlamda tedavi sürecini de zora sokar. Çünkü;

 

1-      Yapılan her başarısız deneyim “öğrenilmiş çaresizlik” yaratır

2-      Yapılan her olumsuz deneyim kasılma ve korku kompleksini perçinleştirir

3-      Yapılan her olumsuz deneyim eşe olan güveni ve yetki devrini sıkıntıya sokar

4-      Yapılan her olumsuz deneyim sırasında kadının acı duyması kaçınmayı daha da arttırır

5-      Yaılan her olumsuz deneyim cinsellikten, arzu ve istekten soğutur

 

Dr. Ulusoy Terapi Kuramı “Sorun Odaklıdır” Bir hastaya sorun odaklı yaklaştığınızda engelleri görebilir ve bu engelleri kaldırmak için daha emin adımlar atabilirsiniz. Sorun odaklı yaklaşımda; zihnin çalışma prensiplerini esas alan bir yol izlenir ve zihni kısa sürede değiştirmek için “Bilişsel + Davranışçı + Hipnoterapi”  eklektik yapısı kullanılır.

 

Kaynak: www.drulusoy.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 232
Kayıt tarihi
: 22.10.06
 
 

DR. MURAT ULUSOY, 1969 Nazilli doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Nazilli'de tamamladım. 199..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster