Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

Vajinismus tedavisi nasıl olur?

Vajinismus tedavisi nasıl olur?
 

vajinismus tedavisi


Vajinismus kelime anlamı olarak vajeni ilgilendiren bir durum gibi algılanmaktadır. Bu bilgi kısmen doğrudur. Oysa vajinismus dediğimizde, ilişki anında ortaya çıkan korku, panik, kasılma, geriye çekilme, eşini itme gibi istem dışı tepkileri görürüz. Vajinismus hastaların bir kısmı rahat muayene olabilirken bir kısmı ilişki anında gösterdikleri korku ve kasılma süreçlerini muayene sırasında da gösterirler. Bu ikilem rahat muayene olabilenlerin vajinismus olmayacağını göstermez. Çünkü yanlışlıkla artık rahat muayene olabiliyorsun ya da vajene dönük çalışmaları tedavimizde yaptık rahatça uyguluyorsun, sen vajinismus değilsin diyemeyiz. Vajinismusun tam anlamı ile tedavisi demek, kadının rahatça eşi ile ilişki yaşaması demektir. Bu sonuca ulaşılmadan tedavisi bitmiş sayılmaz.

Maalesef bazı tedavilerde zihinden kaynaklanan bilinç dışı tepkilerin çözümüne yeteri kadar odaklanılmıyor ve karşımıza “Doktorum, ben bir tedavi gördüm, içeriye parmak ya da dilatorleri alıyorum ama hala daha eşimle ilişki yaşayamadım, giderek sorunumuz büyüyor” diyen vajinismus hastaları da bize başvurmaktadır.

Peki, vajinismus tedavisinde nelere dikkat ediyoruz?

1-      Sorunu dörtlü model üzerinden formülüze ediyoruz.

2-      Hipnoterapi ile soruna dönük zihin üzerinden çalışıyoruz ve beden gevşemesini sağlıyoruz.r mu, zara ait bir sorun var mı, çapı tolere edebiliyor mu? Kontrolünü yapıyoruz.

Tüm bunları 2 saat içinde gerçekleştirmiş ve hastamızın zihnine yeni bilgileri öğretmiş oluyoruz. Takibinde hastamız öğrettiğimiz bilgileri otelde bir kez daha kendi ve/veya eşi ile birlikte pekiştirme çalışması yapıyor. Ardından hipnoterapi ile bir kez daha ilişkiye dönük zihni hazırlayıcı bir seans yapıyoruz ve deneyimi yaşamaları için otele gönderiyoruz.

Görüldüğü gibi, sorun odaklı yaklaşıldığında ve gerçek anlamda sorunun nedenlerine dönük bir terapi planlandığında çözüm de kısa sürede kalıcı olarak sağlanmış oluyor. Bu tedavi modeline “Vajinismus Tedavisinde Dr. Ulusoy Tekniği 2” olarak adlandırıyoruz.

Kaynak: www.drulusoy.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 240
Kayıt tarihi
: 22.10.06
 
 

DR. MURAT ULUSOY, 1969 Nazilli doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Nazilli'de tamamladım. 199..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster