Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '19

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

Vajinismusta Tedavi Süresi

Vajinismus hastalarından aldığımız en sık soru budur. 1970 lerde pelvik taban kaslarının sorunu nedeni ile vajinismus tanımlanmış buna göre de tedavi oluşturulmuştur. Bu tedavi 10 – 12 seanslık ortalama üç aylık bir periyodu içermektedir. Oysa günümüzde bilinmektedir ki vajinismusta pelvik taban kasları serbesttir. Bunun yerine Psoas kas grubu ile bağlantılı bir süreç işlemektedir.

Psoas kas grubunun kontrolünü sağlatmaya dönük ve için de hipnoz tedavisinin de yer aldığı tedavi tekniği kullanıldığında üç saatlik bir çalışma vajinismusta sonuca gitmek için yeterli olmaktadır. Yıllar içinde eski teknik o kadar yerleşmiş ki ne terapistler bu tekniği ne bırakabiliyorlar ne de hastalar yeni teknik ile iyileşebileceklerine inanabiliyorlar.

Eski teknik vajinismusa sebep olmayan bir kas grubu üzerine çalışma içerdiği için uzun sürüyor. Yeni teknik ise asıl vajinismusa sebep olan kas grubunu hedef alıyor. Bu yüzden sonuca çok daha hızlı gidiliyor.

Psoas kas grubunu; hipnotik telkinler, holotropik nefes ve geri bildirim çalışmalı bir süreçle gevşetmek ve hastaya bunu öğretmek çok daha kısa sürüyor. Hasta nefes, bacak, kalça kontrolünü öğreniyor. Ardından da ilişkiyi yaşayabiliyor.

Vajinismus tedavisi bisiklete binmek gibi bir öğrenme sürecidir. Ve öğretilen/öğrenilen bilgi kalıcı olur.

 

www.drulusoy.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 239
Kayıt tarihi
: 22.10.06
 
 

DR. MURAT ULUSOY, 1969 Nazilli doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Nazilli'de tamamladım. 199..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster