Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
415
 

Vajinismusu çözmeden önce bilmeniz gerekenler

Vajinismusu çözmeden önce bilmeniz gerekenler
 

Vajinismus nedeniyle istediğiniz halde eşiniz yada erkek arkadaşınızla ilişkiye girememe durumu içindesinizdir. Cinsel ilişkiye girme denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanıyor ve siz kendinizi yarım, diğer kadınlardan farklı ve geçen süreyle de kendinize güveninizin kaybolduğunuzu görürsünüz. Bu durumda vajinismusu kendi kendinize çözmek isteyip, çözemiyorsanız da cinsel ilişkiye girme korkunuzu yenmenizi sağlayacak profesyonel destek alabilirsiniz.

Burda dikkat edilmesi gereken asıl nokta kızlık zarınızda anatomik bir neden olup olmadığının belirlenmesidir. O yüzden de kızlık zarıyla ilgili kadın doğum uzmanından görüş alınması önerilir. Vajinismus hastalığında bazen kişiyi sakinleştireceği düşünülüp, gerekli olmayan operasyonlar ile kızlık zarı alınması yapalabilmektedir. Kızlık zarının operasyonla çıkartılması neticesinde ilişkiye girememe durumunun sürdüğü izlenir. Bu durum da maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır. Burada kişi cinsel ilişkiye girmekle ilgili kendisine, yanlış, hatalı ve eksik bilgilerle bir öykü yazmakta ve buna da inanması neticesinde bu durumu yaşamaktadır. Fakat kızlık zarının gerçekten kalın olduğu ve ilişkiye girmeyi önleyici bir durumda olduğu söz konusudur.

Bu nedenle ilişkiye girememe problemini yaşıyor ve kendiniz çözemiyorsunuzdur. Veya uygulanan vajinismus tedavilerine rağmen yenemediyseniz, olası bir atlanmış kalın kızlık zarı neden olmuş olabilir. Başka bir olasılık da uygulanmış olan tedaviler sizin için eksik veya yanlıştır. Çünkü vajinismus problemi hastanın az bir çabasıyla ile doğru yönlendirme ve tedavilerle kısa zaman dilimi içinde çözülür.

Vajinismus zamanla çözülür diyerek zamana bırakmayın. "Kendiliğinden ilk gece korkularım geçer" diye beklemeyin. Geçen süre sizden, beraberliğinizden ve eşinizden de götürmektedir.
"Vajinismus olduğum için hamile kalamam. O nedenle de adet gecikmesi yaşarsam da merak edilecek bir durum yoktur. Nasılsa hamile değilimdir." demek de doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü düşükte olsa, dışa boşalma ile spermlerin vajinaya kaçması, oradan da yumurtayı döllemesi olasılık olarak çok düşük ihtimalle de olsa söz konusudur.

Hamileyken Vajinismus Tedavisi Alınabilir mi?

"Hamileyken de vajinismus tedavisi alınabilir mi?" diye sorulmaktadır. Çoğu klinik ve merkezler gebelikden sonra önermekteyken vajinismus klinik olarak kişinin alması yönündedir çünkü normalde gebeyken bebekte bir problem yoksa hamilelikte cinsellikle ilgili bir kısıtlama bulunmamakta iken, vajinismus ve gebe kadın içinde aynı şey geçerlidir. Gebenin doğumunu beklemek kişiye nerden bakılırsa bakılsın gebelik ve lohusalıkla birlikte 1-1.5 yıl kaybettirecektir. Bu nedenlede olası vajinismus ve gebelik durumunda bebekte bir problem yoksa ve siz vajinismus tedavisi almak istersenizde gidebilirsiniz.
İlişki denemelerinizin başarısızlıkla sonuçlanması neticesinde, geçen süre ile sizi cinsellikten soğutabilir, ilişkide isteksiz yaptırabilir. Bu durum sizi ürkütmesin. Size uygun tedavilerle her şeyi hayatınızda yerine koyabilirsiniz.

Vajinismus nedeniyle boşanmayın!

Vajinismus nedeniyle ayrılmak sizi çözüme götürmez ve bu durumu, yeni ilişki ve evliliklerinizde yaşayacaksınızdır. Bu nedenlede vajinismusu ihmal etmek doğru bir yaklaşım değildir.
Vajinismusla yaşamanıza rağmen çocuk sahibi olabilmek için aşılama ve veya tüp bebek tedavisi de sadece sorunuzu erteler ve belki de daha sonraki olası gebeliklerinizde de yine aynı tarzda yardımcı üreme teknikleri, tüp bebekle gebelik elde etmeye çalışabilirsiniz.

Bekarım, vajinismusum ve erkek arkadaşım yok. Tedavi alabilir miyim?

Vajinismus yüzünden boşanmış veya erkek arkadaşlarınızdan ayrılmış olabilirsiniz ve ilişkiden sırf bu yüzden kaçmakta olabilir ve partnersiz bir tedavinin mümkün olamayacağını düşünebilirsiniz ki, buda doğru bir yaklaşım değildir. Kişinin istemesi haline erkek arkadaşı yokkende vajinismusla ilgili tedavi alabilir. Çünkü ilerleyen dönemde de olası ilişkiniz içinde sağlıklı bir ruh durumu içinde kendizi hazır hissedebilirsiniz..

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Doğum Uzmanı
www.VajinismusKlinik.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1040
Kayıt tarihi
: 18.09.10
 
 

Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster