Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '12

 
Kategori
Voleybol
Okunma Sayısı
467
 

VakıfBank RC Cannes'i Nasıl Yendi

VakıfBank RC Cannes'i Nasıl Yendi
 

CEV ( Avrupa Bayanlar Kupası)/voleybol
RC Cannes-VakıfBank (2-3)


VakıfBank maça çok hızlı başladı ve ilk sette özellikle Sırp Brakocevic 'in etkili servisleriyle arayı açarak teknik molaya 8-3 önde girdi.Sırp pasör oyunu çok iyi okuyor.2001'de turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti.2000'li yıllarda 4 kez şampiyonlar liginde final oynamış bir takım Cannes. 2'sinde kazanırken 2'sinde kaybetti.Geçen sene de Fenerbahçe ile finalde karşılaşmışlardı.Maçın başından beri
özellikle servis karşılamada Cannes daha çok hata yaparken şimdi ilk setin son bölümüne doğru VakıfBank'ın hatalı oynadığını görüyoruz.Milana Rasic'in sayısıyla Cannes farkı 2'ye indirdi. 13-11.Bir ara 7 sayıya kadar farkı çıkarmıştı VakıfBank ama sayı alarak skoru 14-11'e getirdi.

Brakovic önde smacı bastı ve teknik molaya temsilcimiz 16-12 önde giriyor.Mihailoviç'ten üst üste servisler ve en son oyuncularımıza dokunmuş ve 2 sayı verdik ve skor 17-15.Fark 1'e inince(18-17) Bilinka oyuna dahil oldu temsilcimizde. 9-18 önde götürürken VakıfBank hakemler anteni değiştirme kararı aldılar ve oyun bir süreliğine durdu.Ancak Cannes blok-out yaptı ve skorda denge var 19-19.

İlk setin sonunda iki tarafta etkili servisler kullanamadığından karşılıklı top kayıpları var ve skorda da denge göze çarpıyor.Vakıfbank hep bir sayı önde götürüyor ama bu kez de Ventoni 'nin smacına engel olamadılar ve skor 21-21.Güldeniz servis kullanırken fileye takarak servis hatası yaptı ve skor şimdi 22-22.Hemen akabinde Cannes sayı alarak uzun bir aradan sonra ilk kez öne geçti.23-22.Ancak Mihailoviç çok iyi yükseldi ve skoru Cannes 24-22 öne geçerek set sayısı kullanmaya hak kazandı ve
Gözde topu dışarı vurdu ve Vakıfbank iyi başladığı ilk seti 25-22 kaybetti...


12-5 önde götürdükten sonra VakıfBank oyundan düştü.Ve ilk setin sonu başa baş geçti ve özellikle Cannes'ta Mihailoviç'in takımına kazandırdığı sayılarla temsilcimiz ilk setten boynu bükük ayrıldı.2.sete de temsilcimiz iyi başladı. Brakovic çok akıllı blok-out yaptırdı ve 3-1 öne geçti Vakıfbank.Sariumura Vakıfbank'ta topu çok iyi yere göndererek skoru 5-3'e taşıdık. Ancak aynı Sarimura'dan manşet hatası geldi ve skorda 5-5 denge oluştu.Markovic ve Mihailoviç'in üzerine oynamalı temsilcimiz bu oyuncular iyi manşet alamayınca oyundan düşüyorlar.İlk teknik molaya 8-6 öndev giren Vakıfbank oldu. Ancak molanın hemen ardından üst üste 2 hücumdan boş dönünce Cannes eşitliği yakaladı 8-8.Ancak Fransız temsilcisinden üst  üste  sayılar geldi ve farkı da 3'e çıkasrdı 11-8.

Özellikle oyunun bu bölümünde Vakıfbank'ın Glinka 'yı ve Brakovic'i devreye sokması lazım.Ancak İstanbul'daki maçta da 10 sayı bulan genç Mihailoviç'in sayısıyla skoru 13-8'e taşıdı Cannes.2.teknik molaya gireceğiz ancak Vakıfbank hiç sayı alamadı 8'de adeta çakılı kaldı temsilcimiz ve Cannes molası ve skor 15-8.1993'ten beri Cannes'ı çalıştırıyor Çinli antrenör gerçekten de Avrupa voleybolunda nadir görülen bir durum.

Ventoli 'nin sayısıyla 2.teknik molaya 16-9 önde girdi Cannes.Moladan sonraki neyse Melis gerekli cevabı verdi ve skor 16-10.Melis'in bu smaçlarına çok ihtiyacımız var hem de çok. Mihailoviç çok güzel vurdu ve Fürs gene blokta geç kaldı ve fark 8'e çıktı 19-11.Gözde smaç bastı ama blok geldi ve skor 21-11.Cannes çok güzel blok özellikle ikili blok kuruyor bu durumda temsilcimizin zor sayı almasına neden oluyor.Glinka oyuna girdi ve bloğun üzerinden sayıyı aldı polonyalı oyuncu skor 21-15.Ardından molaya 22-15 Cannes önde girdi.Mihailoviç yükselirken üçlü blok geldi Glinka ve Naz 'ın
payı çok büyük ve skor 23-16.

Skor 24-16 iken Naz ikinci pasta içeriye bırakmak istedi ancak dışarı vurunca ikinci seti de Fransız temsilcisi 25-18 kazanarak setlerde skoru 2-0'a getirdi...

 

Üçüncü sette Vakıfbank'ta Glinka'yı sahada görüyoruz onun gibi yüksek blok üzerinden vurabilen bir smaçörün sayılarına fazlasıyla ihtiyacımız var.Vakıfbank harika başladı bu sete ve 4-0 öndeyiz.Yapılan 4 hücumda 4 numaralı Glinka ve 2 numaralı Brakovic'in de katkılarıyla bu sete adeta fırtına gibi başladı. Bahar'ın üst üste  etkili servisleriyle fark 7'ye çıktı ve skor 7-0.

Teknik molaya ilk sette olduğu gibi Vakıfbank önde girdi 7-2.Dünyanın en iyi smaçörlerinden biri Glinka çok ilginçtir bu sene oynanan Beşiktaş maçında kadroda olmamasına rağmen sahaya çıktı ve arkadaşlarını ısındırdı.

Her takımın ihtiyaç duyacağı bir 4 numara. Ancak ev sahibi Cannes yine farkı kapattı ve 3'3 indirerek ve skor şimdi 9-6.Cannes'ta 21 yaşındaki Mihailoviç Bosna Hersek doğumlu olmasına rağmen Sırbistan milli takımında oynuyor ve geleceğin de yıldız adaylarından genç oyuncu.

Gözde hücum bloğu yaparak kapanmak üzere olan farkı tekrar 4'e çıkardı 12-8 önde temsilcimiz Antonnievich boşluğu iyi gördü ve fark önce 3'e ve ardından aynı oyuncunun etkili kullandığı servisle fark 2'ye indi 12-10.

Milana Rasic farkı tekrar 3'e indirdi 15-12 ve buna yanıt temsilcimizden Christian Fürhs'ten geldi ve teknik molaya 16-12 önde giriyor Vakıfbank.Moladan sonra Kozova'nın takımına kazandırdığı sayıyla fark 3'e indi ama Glinka hemen bloğun üzerinden bulduğu sayıyla farkı yine 4'e çekti.17-13.

Brakovic'in bulduğu sayıyla fark yine 3'e indi.Bu sete temsilcimiz 7-0 gibi hızlı bir giriş yapsa da oyunun genelinde sayı farkı 3-4 aralığında sabit.Markeviç blok-out yaptırdı ve 5 olan sayı farkı 4'e indi 19-15.Gözde farkın 3'e indiği bir bölümde tam bir kaptan gibi topu öldürerek takımına sayıyı kazandırdı 21-17.Buna hemen Glinka eşlik etti ve skor 22-17.Markovic'te manşet hatası yapınca temsilcimiz 23-17 öne geçti.Ancak 5 sayı olan fark basit hatalarla 3'e indi ve Cannes yeniden oyuna ortak oldu 23-20.İyi manşet gelmesi halinde Vakıfbank'ın Brakovic ile oynaması gerekirken,kötü manşet gelmesi halinde ise devreye Glinka girmesi gerek.Neyseki temsilcimiz çok iyi başladığı ve uzun süre de önde götürdüğü 3.seti 25-20 alarak oyuna ortak oldu...

4.sete de temsilcimiz 2 sayı alarak iyi başladı.2-0.Glinka bu sette de devreye girdi ve 4-2 öne geçirdi Vakıfbank'ı.Ve yine Glinka Mihailoviç'e çarptırdı ve takımını 5-3 öne geçirdi.Kozlova'nın smacı dışarı gitti skoru Vakıfbank 7-4'e taşıdı.

Ve hemen ardındanMihailovich manşet hatası yapınca skor 8-4'e geldi.Gözde çok iyi yükseldi ve top içerde 9-5 önde temsilcimiz.Vakıfbank özellikle bu bölümde Glinka-Naz değişikliğiyle üstünlüğünü sürdürüyor.

Ve 4.sette Gözde devreye girdi üst üste kazandırdığı sayılardan sonra bir plase bırakarak skoru 13-5'ye taşıdı ama hemen akabinde Glinka'nın yaptığı hatayla skor 13-6 oldu.Farkın 5'e indiği bu bölümde blok-out'la temsilcimiz skoru 14-8'e taşıdı ve ilk teknik molaya Vakıfbank 16-8 önde giriyor.Mihailovich dışarı vurdu skor şimdi 17-8.

İşte genç olmanın dezavantajlarından biri de oyundan çok çabuk düşülebilmesi bunu 91 doğumlu Mihailovich için rahatlıkla söyleyebiliriz .Fark 10'a çıktı ve Fransız seyircisi de adeta şok yaşıyor bu bölümlerde.

5.sette temsilcimizi durdurabilene aşk olsun!Çok rahat hedefine doğru ilerliyor.İşte 21.sayı da geldi.Ve molaya girildiğinde Vakıfbank 21-13 önde.

Ancak ne var ki temsilcimiz 22'de çakılı kaldı derken nihayet sayı buldu ve skoru 23-14'e taşıdı.Ve işte nihayet bu setin en çalışkan ismi Gözde'nin sayısıyla Vakıfbank bu seti 25-15 kazanarak oyunu tea-break setine taşımayı başardı.Bu set Vakıfbank'ın en iyi mücadele ettiği setti ve özellikle Gözde ve Naz öne çıkan oyunculardı...


Tea-break setinde ilk sayı Vakıfbank'tan geldi Brakovic ile.Glinka'nın önde yaptığı enfes blokla skoru 2-0'a taşıdı Vakıfbank.Jovanna Brakovich çok iyi yükseldi ve blok-out yaptırarak skoru 4-1'e taşıdı.Ve skor 5-2'ye gelince iyice rahatladık.2 sayı daha aldı Vakıfbank hız kesmeden.7-2. Ardından bir kolay sayı verse de sayı alarak skoru 8-3'e taşıdı temsilcimiz.

Skor 9-4 iken Kozlova'nın etkili smacına engel olamasa da temsilcimiz hemen ilerleyen pozisyonda Gözde ile topu öldürerek farkı 5'e ve skoru da 10-5'e taşıdı.Bu bölümde Fransız temsilcisi Kozlova ile bulduğu sayılarla oyuna tutunmaya çalışıyor ve fark da 5 de sabitlenmiş gidiyor temsilcimizin ise maçı kazanması için sadece evet sadece 4 sayıya ihtiyacı var.

Naz'ın file önünde çok güzel kaldırdığı topu Glinka yükselerek çok ince bıraktı 13-8.Cannes sonraki pozisyonda sayı alsa da yine Glinka ile sayıyı buldu Vakıfbank 14-9.Cannes 2 kez maç sayısı çevirerek farkı 3'e indirse de en son sözü Glinka söyledi ve final setini 15-9 kazanarak maçı da 3-2 kazanarak önemli bir avantaj elde etti.İlk maçı 3-0 kazanan Vakıfbank Fransa'da maça durgun başlasa da sonradan açılarak maçı kazanmasını bildi...


A Grubunda 4 maçta 4 galibiyet elde eden Vakıf Bank  9 puanla  lider ve   sonraki grup maçı 4 Aralık’ta Rus ekip Uralochka-NTMK ile .


Yorum: Erdem Dinseven
foto: http://www.vakifbanksporkulubu.com/news.php?categoryId=04&Id=4761&Topic=2 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1319
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster