Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
280
 

Vakit, ‘öldürmek’ değil kazanmak içindir

Vakit, ‘öldürmek’ değil kazanmak içindir
 

Yüce Allah’a samimi olarak inanan insan, dünya hayatındaki çekici kılınmış boş uğraşlardan tamamen uzak durmalıdır. Ancak bu şekilde açık bir şuurla düşünmesi gereken konulara yoğunlaşabilir.

Boş vakit geçirmeyi güzel görmek, şeytanın telkinlerinden biridir. Yararsız işlerle uğraşmak, dinden uzak cahiliye toplumunda kullanılan ifadesiyle "zaman öldürmek" insanların çok yaygın yaptıkları bir davranıştır. Ancak mümin, Allah’ın lütfettiği vaktini, yine O’nu anarak, yarattıkları üzerinde derin düşünerek ve O’nun dinine hizmet ederek geçirir. Kuran'da müminlerin, "Onlar, 'tümüyle boş' şeylerden yüz çevirenlerdir." (Müminun Suresi, 3) ayetiyle boş işlerden yüz çevirdikleri bildirilir.

Dünya hayatındaki her saniye insanlar için çok değerlidir. İmtihan mekanı olan dünyada belli bir süre yaşanacaktır ve onda yapıp edilenlerden hesap sorulacaktır. Bu nedenle yaşanan her an Allah'ın hoşnutluğu aranmalıdır. Kendimizi bir gözden geçirirsek:

Vaktimizi boş ve yarar sağlamayacak konularla geçiriyorsak?

Yaptığımız işin ya da üzerinde düşündüğümüz konunun ahiretimiz için bir yararı yoksa?

Salih bir amelde bulunabileceğiniz fırsatlarla dolu vaktimizi, saatlerce televizyon karşısında ya da arkadaşlarımızla dedikodu yaparak harcıyorsak?

Tam da o boş geçirdiğimiz anda ölüm meleklerini karşımızda görecek olursak?..

Yapmamız gereken; sıraladığımız bu umursamaz davranışlardan sakınmak, karşılaşabileceğimiz tehlikeli durumun şuurunda olup, şeytanın hoş gösterdiği ‘boş’ işlerden ve düşüncelerden tamamen uzaklaşmaktır.

Zamanını boşa geçiren kişi ölümü, ahirette Rabb’i karşısında sorgulanmayı, cenneti, cehennemi derin düşünemez. Oysa dünyadaki her şey imtihan gereği olarak yaratılmıştır ve her insan hızla ölümüne doğru ilerlemektedir. İnsan, Allah’ın gün içinde kendisine gösterdiği sayısız aczini düşünüp, Rabb’ine yakınlaşmak için vesile aramaya çalışmalıdır.

Allah’ın buyruğu olan Kur’an ahlakını insanlara anlatma konusunda fikir mücadelesi yapmak varken, şeytanın çekici gösterdiği yaşamı seçmek çok akılsızca olacaktır. Ahirette hesap anında, Allah’ın verdiği yüzlerce nimeti O’nun rızası yönünde kullanmayıp, neden boş işlerle vakit geçirdiği elbette sorulacaktır.

Samimi inananlar, hesap gününde böyle bir durumla karşılaşma olasılığını asla unutmazlar. Derin düşünür, vicdanlarını kullanır, "Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize Katından bir veli (koruyucu sahib) gönder, bize Katından bir yardım eden yolla" diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?" (Nisa Suresi, 75) ayetinde bildirdiği gibi, yaşamlarını Kur’an ahlakını yaymak için çaba göstererek sürdürürler.

Peygamberimiz (sav) bu konuda şöyle buyurur:<ı>"Sağlık ve boş vakit, insanlardan pek çoğunun bunlardan faydalanmak hususunda aldandıkları iki büyük nimettir." (Buharî, Rikâk 1)

Allah boş şeylerden yüz çevirmemizi buyuruyor, bunu yapabiliyor muyuz? Dünyayı mı seçiyoruz yoksa?.. Hayat meşgalesi, armudun sapı, üzümün çöpü gibi konularla oyalanmak bizi bir yere vardırmaz; boş işlerdir. Boş işler de, insanı kendisiyle birlikte azaba sürükleme çabasındaki düşmanı şeytandandır.

Önemli olan bu gerçeğin bilincinde olabilmek, tek bir anımızı bile boşa geçirmemek ve Kur’an'da bu yönde samimi çaba gösteren müminler gibi müjdelenebilmektir.

"İman edenler ve salih amellerde bulunanlar -ki biz hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz- onlar da cennetin ashabı (halkı)dırlar. Onda sonsuz olarak kalacaklardır." (Araf Suresi, 42)


Haber Vaktim

http://www.habervaktim.com/yazar/30409/vakit_oldurmek_degil_kazanmak_icindir.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 953
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster