Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

RMZSM Meliha Karaoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/meliha63

11 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
287
 

Vakit bu vakit

Vakit bu vakit
 

internet den


İnsan olmak çok zor. Biraz insanlardan gündelik yaşamın içinden uzaklaşıp tabiri caizse kafa dinleyip gözleme daha fazla zaman ayırınca, insan bunu daha iyi idrak edebiliyor.

Uzun zamandır yazamıyorum, yazmak istediğim çok şey olsa da bazen insan nerden başlayacağını bile şaşırabiliyor. Belki de insanın kendiyle de hesaplaşması ve yaşamının zorluklarının hızını kesmesi gerekiyor.

Zonguldak Üzülmez semtinde oturup çok üzülenlerden biri olarak yaşamakda beni çok üzdü! Ne ilginç gelmişti taşındığım semtin adı bana! Bu günlerde bu üzmez soyadı da bana çok ilginç geliyor! Ben takıntılı denilebilecek derecede olmasa da insanların anıldıkları adların kişiyi yansıttığına inananlardanım. Ürkek, korkak birinin adı aslan da olabilir ama bundan bile bir mana çıkarabilirim.:)

Lakin bu Üzmez malesef sadece üzmekle kalmadı, biraz da mide bulandırdı. Son yıllarda fazlasıyla göze çarpsada her zaman dinini, kişiliğine, zaaflarına belkide ruhi hastalıklarına maske yapanlar çok. Mutlaka eskiden de vardı ama yaşam bu kadar şeffaf değildi ki görülebilsin! Buraya kadar zaten bir yanlışlık yok, herkes hemfikir zannediyorum. Her toplulukta kendini olduğundan farklı göstermeye çalışırken değişik kimliklere bürünenler olamaz mı sizce? Kim bu şahsı din adamı olarak adlandırıp bir yere oturtturabilir. Son çırpınışları yapanlar bile suspus oldular. Beni bu şahıstan fazla üzen (onun beni şahsıyla değil, yol açtığı yaralarla üzmesi sözkonusu) yine her zaman ki gibi gerçek din adamlarına ve dini, merkezi yaşama ibresi görenlere mal edilmesi! Zaten alıştık sürekli belli kesimlerden çıkan çirkinliklerin o kesime mal edilmesine de bu biraz fazla oldu!

Evlilikten beklentiler zamana ve kültürlere göre değiştiği gibi eğitim düzeyine görede değişiyor. Bu demek değil ki 15 yaş evlenme yaşıdır. Malum şahsın üniversite bitirmesi adamın evlilikten beklentisini değiştirmemiş! Dünya görüşünü değiştirmemiş! Üniversite, ona egosuna, zaaflarına hizmet etmeyi öğretmiş. Doğru olanı bulup öğreneyim düşüncesine hizmet ettirmemiş, ben ne istersem o doğuduru öğretmiş. Adam üniversite de İslam tarihinin, kadınlarının namusunu nasıl temizleyeceğinin şifresini çözmüş! Doğuda evlilikden beklentiler o şartları oluşturmuş birilerinin de işine gelmiş sonrada işine gelenler o zaaflarını meşrulaştırıp dine maletmeye, dinin emri telakki ettirmeye çalışmış.

NE YAZIK Kİ O İŞİNE GELEN KESİM ŞİMDİ DE İŞİNE GELDİĞİ GİBİ KADINLARI KULLANARAK ZEYTİN YAĞI GİBİ YÜZÜNE ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR. BEYLER YETER DEYİN ARTIK KANUN KOYUCU SİZ (İSTER KÜLTÜREL, SOSYAL İSTER HUKUKİ) ŞİKAYET EDEN, KADINLARI SORUMLU TUTAN YİNE SİZ! YAZIP ÇİZİP ALAY EDEN YİNE SİZ! BU KADINLAR ANALARINIZ, KARILARINIZ, KIZLARINIZ, TEYZE, HALALARINIZ OLMADI MEZARDA YATAN NİNELERİNİZ SİLKİNİP KENDİNİZE GELİN, BAZILARININ GÖZÜNDE ACINACAK MENFAATLER PEŞİNDE KOŞMAYIN..... KADINLARA, ÇOĞUNLUKTA VE DÜRÜSTÇE SAHİP ÇIKIN

Saygılarımla böyle düşünen ve düşünemeyenlerede.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu sapıklar konuşuldukça prim yapamaz sevgili arkadaşım. Bunlar toplumun yüz karası aşağılık yaratıklar. Sevgili Nariçi arkadaşıma katılmıyorum. Bu ahlaksız kişilerin üzerinde durmaz ve onları takipsiz bırakırsak daha çok can yanar. Halk, onlara yüz vermiyor. Üstelik, yaptıkları suçun cezasını çeksin istiyor ama kendileri gibi olan bir takım din istismarcıları! yada satılmış olanlar! (Onlar kendilerini iyi bilir) 3 - 5 ay sonunda tahliye eder ve yine "ipleri üstünde, salyaları aka aka" dışarı salarlarsa vay halimize.. Bunu stres yapmamak mümkün mü?.. Bu sapıklar aramızda oldukça mutlu olmak mümkün mü?.. "Üzmez" denen ihtiyar bunağın! 14 yaşındaki kız çocuğunda yarattığı bunalımı kim nasıl düzeltecek? O çocuğun yaralarını kim saracak? Lanetler olsun bu üzmezlere ve onun gibilere!!! Duyarlılığınız için size teşekkür ve sevgilerimi yolladım arkadaşım..

gülriz 
 16.11.2008 23:34
Cevap :
Zor, gerçekten yaşam mücadelesi içinde bu olaylar insanın içindeki umutların, güzelliklerin yara almasına neden oluyor...Toplumda çevremizdeki insanlara değil tanımadıklarımıza, tanıdıklarımıza bile şüphe ile yaklaşmamıza sebep oluyor...Benim üniversite öğrencisi bir kızım var ve telefonlarımda sürekli söylediğim "benim başıma gelmez deme, hiç bir olay için, hatta kimsenin başına gelmemiş olaylar için bile sürekli gözüde, gönlüde açık ve uyanık ol" bunları söylemekle telefon konuşmalarımız uzarda uzar...Hatta bazı yakınlarım bana paronaya yapıyorsun bile der. Daha hangi topluluklarda hangi ünlülerde neler var (enaz sıradan insanlarda olduğu kadar) bizler yansıyanı bilebiliyoruz. Bence kimse suskun kalmamalı bu tür olaylara maruz kalan kadınlarımız hatta erkeklerimiz sesini duyurmalı ki özel yaşamı böyle olanlar fütursuz olamamalılar... Psikiyatrik vakaların da olabileceği tedavi edilebileceği konusunda toplum bilinçlenmeli BU YAŞAMINA KADAR KİMBİLİR KİMLERİN DÜNYASINI KARARTMIŞ...:(((  17.11.2008 21:15
 

toplumda bence bıkkınlık yaratmaya başladı. Kendisi sanki gündemde kalmak ister gibi bir hale girdi. Bu ahlaksız kişilerin üzerinde durmaya değmez, yüz verilmesin yeter. Onun ahlaksızlığı sizi stres yapmasın , mutlulukla.

Nariçi 
 13.11.2008 22:24
Cevap :
Haklısınız konuşuldukça, sanki prim yapıyorlar hissine kapılacak kadar onursuzca oynan oyunlar oyunlar...SAYGILARIMLA  13.11.2008 22:58
 

Bizim ahlakımıza aykırı ne varsa bunlarda var. Ben gittiğim ülkelerde bunlara şahit oldum.

Ahmet Balcı 
 12.11.2008 23:46
Cevap :
Çok yazık değil mi? İnsanoğlu sözüm ona modernleştikçe (para kazandıkça, büyük okullarda okuyunca, mevki sahibi oldukça) her konuda düşündüğünün ve olmasını istediklerinin doğru olduğunu kendini kusursuz olduğunu zannediyor. Kaç kişi var ki "okudukça, öğrendikçe ne kadar cahil olduğumun farkına varıyorum" zihniyeti taşıyan...İnsan olmanın özünü, insanoğlunun çoğunluğunun kavradığı günün çok yakınlarda olması dileğiyle SAYGILAR SUNAR, UFAKLIKLARIN SARI LACİVERT BAYRAMINIDA AYRICA KUTLARIM.:)  13.11.2008 0:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1148
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1963 Doğumlu  ununu elemiş eleğini asmak üzere...3 (kimine göre pırlanta) çocuk yetiştirmiş denil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster