Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
369
 

Vali Aksoy: “eğitimde ‘son’ yoktur, daha fazla insanımızı eğiteceğiz” dedi...

Vali Aksoy: “eğitimde ‘son’ yoktur, daha fazla insanımızı eğiteceğiz” dedi...
 

Vali Aksoy,Herşey Eğitim için dedi


Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2008 - 2009 eğitim - öğretim yılında hayata geçirdiği “Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı” ile, 10 -14 yaş arasında okula kazandırılan çocukların, özel sınıflarda hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarına yetişmeleri sağlanıyor.
Proje kapsamında, zorunlu eğitim çağında olup, çeşitli nedenlerle öğrenimlerini yaşıtlarıyla birlikte zamanında yapamamış, okula hiç kayıt olmamış ya da sürekli devamsız olan 10-14 yaş grubundaki çocukların eğitimlerine akranları ile birlikte devam edebilecekleri yeterlilikleri kazandırarak, ilköğretime devamlarının sağlanması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Suphi Öner Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıda, “Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı (YSÖP)” ile ilgili olarak ilimizde yapılması gereken çalışmalar anlatıldı, görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Kaya Çıtak, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Okul Müdürleri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda konuşan Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, eğitim konusunu çok önemsediklerini, tek bir çocuğumuz kalmayana kadar eğitim alanında çalışmaların devam edeceğini yineleyerek, “Eğitimde ‘son’ yoktur. Daha fazla insanımızı eğitmeye devam edeceğiz. Bu konuyu çok önemsiyoruz ve bu işin takipçisi olacağız.”dedi.

Başta okul müdürleri olmak üzere, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu konuda yoğun ve özverili bir çalışma içinde olmaları gerektiğini kaydeden Aksoy, geçtiğimiz yıl okullarımızda bu nitelikte olan çocukların okula kazandırılması ile ilgili çalışmaların belirli bir seviyeye geldiğini söyledi.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile okula gitmeyen çocukların elektronik ortamda kayıtlarının yapıldığını ancak bunun, bu çocukların okula kazandırıldıkları anlamına gelmeyeceğini kaydeden Aksoy, “Önemli olan bu çocuklarımızın fiilen okula gelmelerini sağlamaktır. “diye konuştu.

Okul müdürlerinden bu konuda hassasiyet beklediklerini vurgulayan Aksoy, geçtiğimiz yıl bu verilerin toplanmasında bir takım zorluklar yaşandığını, sağlıklı bilgilerin kendilerine yıl sonuna doğru ulaştırıldığını, bu yıl 24 Eylül’de başlayacak eğitim-öğretim kapsamında, gerekli bilgilerin en geç Ekim sonuna kadar netleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bölgemizde yaşadığı halde okula kazandırılamamış çocuklarımız varsa, okula kazandıramama nedenlerinin net olarak ortaya konması gerektiğini vurgulayan Aksoy, “Bu konuyu önemsediğimi ve takip ettiğimi bilmenizi istiyorum. Eğer bölgemizde okul çağında olup, okula devam etmeyen bir öğrencimiz bile kalmışsa uykumuz kaçmalı. Kaçmıyorsa, o zaman biz heyecanımızı kaybetmişiz demektir. Bunu herkes kendi kendine sormalı ve gereğinin yapılması için de gayret sarf etmeli.”diye konuştu.

-MADDİ DURUMUM İYİ DEĞİL MAZERETİNİ KABUL ETMİYORUZ-

Maddi olanaksızlıkların, çocukları okutmamak için geçerli bir neden olmadığının altını çizen Aksoy, “Maddi durumum iyi değil, bunun için çocuğumu okutamıyorum mazeretini kabul etmiyoruz. Maddi açıdan yetersiz olan ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile her türlü destek veriliyor, verilmeye de devam edecek.”diye konuştu.

Okula gitmeyen çocuklarımızın okula kazandırılması konusunda geçmişte olduğu gibi bu yıl da başarılı olan okul müdürlerinin ödüllendirileceğini hatırlatan Aksoy, “Başarılı olan ödüllendirilecek, başarısız olanların da nedenlerini sorgulayacağız. Bunu tam olarak başarabilirsek, görevimizi de tam olarak yerine getirmiş sayılacağız.”dedi.

Eğitim konusunda herkesin en üst düzeyde sorumluluk duymasını istediğini ifade eden Aksoy, “İnsanlarımızın eğitimsiz kalmaması adına bu çalışmaları titizlikle yapmak zorundayız. Bizler, onun için bu noktalardayız. Okul Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Vali, Kaymakam olarak eğitim konusunda ortak görev ve sorumluluğumuz var. Ağırlıklı görev okul müdürlerinde. Onların bu konuda çok daha gayretli olmaları gerekiyor” diye konuştu.

-OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ-

Okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini, okullaşma oranını daha üst noktalara taşımak için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Aksoy, “2006 yılında yüzde 17 olan okullaşma oranı, geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yüzde 40’lara kadar çıktı. Ama hedefimiz bunu yüzde 50’lerin üzerine taşımaktır.”dedi.

Bazı okullarda derslik sayısının yeterli olmadığını dile getiren Aksoy, derslik açılabilecek yerlerin okul müdürlerince değerlendirilmesi ve okul öncesinde yeni derslikler açılarak çocuklarımızın okula alınması gerektiğini söyledi. Aksoy, bu alanda başarılı olan okulların ödüllendirileceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, MEÜ İletişim Fakültesi Radyo TV-Sinema Bölümü’nce hazırlanan ‘Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı’ çalışmalarından kesitler sunan tanıtım filmi izlendi.

Daha sonra, eğitim alanında başarılı çalışmalar yürüten, Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu ile Yeşilçimen Kanuni İlköğretim Okulu Müdürlerine takdir belgesi, ‘Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı’ tanıtım filminin hazırlanmasında emeği geçen MEÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Dç. Dr Hakan Erkılıç ile Filmin Yönetmeni Fatih Direk’e ise teşekkür plaketi verildi.

Toplantı, ‘Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı’ çerçevesinde yürütülen ve yapılması gereken çalışmalar hakkında görüşlerin sunulması ile devam etti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 829
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster