Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
344
 

Vali gitti... Vali geldi...

Vali gitti... Vali geldi...
 

Perşembe günü, sabah saatlerinde bizim Caner'in "Vali Kütahya'ya tayin oldu" demesi üzerine ağzımdan çıkan lafı ben de beğenmedim doğrusunu isterseniz. 

 
Caner, benzer şakaları çok yapar. Haberi doğruladıktan sonra, doğrusunu isterseniz şaşırdım. Bildiğim kadarıyla daha ne kadar oldu ki Vali'nin tayini çıkıyordu?
 
Kendisi ile iki kez karşı karşıya ve ayaküstü görüşmenin ötesinde bir yakınlığımız olmadı. Bir kurumun "Tabela" konusu dışında da aklımda kaldığı kadarıyla yazım da olmamıştı. Yani, çok yakından tanıdığım bir vali değildi.
 
Ancak çok kısa, daha bir sene bile olmamışken bir vali, neden bir başka ile "Vali" olarak atanır ki?
 
Doğrusu aklıma takıldı ve Kayseri içinde "İleri gelenler" ile bu konuda söyleşim oldu...
 
Sordum; "Kardeşşşş... Vali Şerif Yılmaz, daha bir sene bile dolmamışken neden başka yere tayin ettiler, bilginiz var mı?"
 
Tabi soruyu böyle sorarsanız, tevatür de farklı olur. 
 
Kimi define vuru, kimi de kasnağına...
 
Herkes, kendi penceresinden bakarak soruyu yanıtlamaya çalıştı.
 
Kimine göre fevkalade bir vali, kimine göre biraz suyu sert bir vali...
 
Elbette "Yönetici" dediğin adamın, herkesi kelimenin tam anlamı ile memnun etmesi mümkün değildir. Hele ayağına, nasırına basarsan. Ya da dönen tekerine çomak sokarsan...
 
Ben, anlatımların ortak noktasını bulmaya çalıştım...
 
Ortaya çıkan sonuç şu oldu...
 
Vali tam bir "Devlet adamı" ama, suyu sert...
 
Hani "Devrin adamı" değil "Devletin adamı", meselelerin üstüne giderken yalın kılıç gidiyor. Durum böyle olunca da "Yerleşik" olan teamülleri yerinden zıplatıyor.
 
Kulaktan dolma, daha da değişik söylemler var ama "Belgelendirme" sıkıntısı olduğu için buradan ifade etmek sıkıntı yaratabilir.
 
Ancak yine genel kanaat o ki, Sayın Vali "Usul ve erkan" anlamında ortalığı estirmiş, kuralları kendi koymuş. Tavır , "Kendine güvenen" tavrı, ancak bazen geri tepebilir...
 
Demek ki "Geri tepme" olmuş...
 
Diğer bir tarafı, bazı valiler gibi "Merkez Valiliği"ne atanmadığında göre, demek ki görevini "İyi" yapan valilerden biri...
 
Ama gitti işte...
 
Şimdi bizim "Bugüne kadar yaptığınız hizmetlerden ötürü teşekkür eder, yeni görev yerinizde başarılar dileriz" dileğinde bulunmaktan başka diyebileceğimiz bir şey yok...
 
Bu arada, Kayseri'ye de Ordu Valisi Orhan Düzgün atandı...
 
Yeni valimiz Burdur'lu...
 
Geçmişine ve eğitimine baktığımızda deneyimli bir idareci olduğunu da görüyoruz. Hatta "Müzecilik" konusunda atılım yapma yolundaki Kayseri için, geçmiş deneyimi ve bilgi birikimi ile ayrıca bir kazanç da olabilir.
 
Ancak bir konuda hatırlatma yapmak isterim ve Vilayet Basın Yayın Müdürlüğü'nün de bu yazıyı saklayıp gelince kendilerine sunmalarını isterim.
 
Sayın Valimiz, Ordu'dan Kayseri'ye tayini çıktığında "Sayın Cumhurbaşkanımızın memleketinde görev yapmak bizim için gerçekten onur verici olacak" dedi...
 
Sayın Valim, bu söz doğrusunu isterseniz olmadı. Sizin Türkiye Cumhuriyeti Devleti valisi sıfatıyla 81 ilde "Onur veren vali" olma zorunluluğunuz var. Eğer "Cumhurbaşkanlarının illerinde valilik yapmak" onur verici bir iş olursa yanlış olur.
 
Elbette söyleminiz bu amacı taşımıyor, bu konuda en ufak bir endişem yok.
 
Ancak bu söylem, zaman içinde bazı "Yanlış anlamalara" yol açabilir ki, sizi sıkıntıya sokar.
 
Size de Sayın Valim, hoş geldiniz diyor Kayseri'li olarak şehrimizde de faydalı hizmetleriniz olacağına inanıyorum.
 
11 MAYIS 2013 
İBRAHİM PEKBAY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

pekbay hocam, bir yakinim bir sure valilik yaptiktan sonra merkeze alindi. Bir is icin kendisini ziyaret ettim odada uc masa vardi iki kisi oturuyordu, aslinda o uc masa 7 kisiye aitmis! bazen de ugrarlarmis! Ne dersin kiyak is su valilik!

Newyorker 
 10.05.2013 22:32
Cevap :
Sevgili Sade Vatandaş kardeş... Aynen dediğin gibi. Bir de iktidara yakın olursan tadından yenmez olur. Hoş iktidara uzak olursan da adın yine "Vali" ama bir masada üç kişli. O da tatlı olur kafan dinç... Saygılarımla...  11.05.2013 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 877
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster