Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '10

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
815
 

Vali Güzeloğlu çiftçi sorunlarını dinledi...

Vali Güzeloğlu çiftçi sorunlarını dinledi...
 

Mersin'in Çalışkan Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,Ziraat Odasına gelişte Çiftçilerin sevgi gösterileri


Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel’e iade-i ziyarette bulundu. Vali Güzeloğlu ziyarette yaptığı konuşmada; Mersin’in çok önemli tarımsal üretiminde ziraat odamızın her yanı ve yönüyle çok önemli katkılar sağladığını, ilimizin her köşesinde üyeleriyle, projeleriyle Mersin’in tarımsal üretimini daha ileriye ve iyiye taşımak adına Mersin’deki yaşam ve buna bağlı ekonomik göstergeleri daha olumlu ve anlamlı bir yere ulaştırmak adına çok ciddi katkıları olduğunu görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.

-MERSİN, TÜRKİYE ÖLÇEĞİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR TARIMSAL ÜRETİM MERKEZİDİR-

Uluslar arası işbirlikleri çerçevesinde geçtiğimiz süre Suriye’den gelen bir ekibi ve heyeti Mersin’de buluşturmalarının takdir edilecek bir durum olduğunu belirten Güzeloğlu, “İlimizin tanınması adına tarımsal sanayi ve üretim kapasitesinin geliştirilmesi adına bu işbirliklerini de çok önemsiyorum. Her zaman inandığımız ve altını çizdiğimiz çok önemli bir gerçeği bir kere daha belirtmek istiyorum. Mersin Türkiye ölçeğinde çok önemli bir üretim merkezidir. Hatta bazı ürün ve ürün çeşitlerinde Türkiye adına belirleyici bir konumda ve üretim zenginliğindedir. Ürün çeşitliliği adına da baktığımız zaman Türkiye’de çok az kentin sahip olduğu bir zenginliğe sahip bir kentimizdir.” dedi.

-ÖZELLİKLE MERSİN’İN GELENEKSEL ÜRÜNLERİNE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERİ DE KATMAK VE BU ANLAMDA ÇALIŞMALARIMIZI YOĞUNLAŞTIRMAK ARZUSUNDAYIZ-

Güzeloğlu şunları kaydetti: “Kıyı bandından Toroslar’a kadar tropikal bitkilerden geleneksel tarımsal ürünlere kadar şüphesiz ki, bu zenginliğin ihracatla buluşturulması, tarımsal sanayi adına entegre bir zincir içerisinde üretimden depolamaya, depolamadan pazarlamaya, son ürün ve tüketici ile buluşmasına kadar artık yeniden gözden geçirmek zorunluluğundayız. Özellikle Mersin’in geleneksel ürünlerine katma değeri yüksek ürünleri de katmak ve bu anlamada çalışma ve çabalarımızı yoğunlaştırmak arzusundayız. Giderek artan meyvecilikte ve buna bağlı gelişmede depolamanın ve ürünün pazara ulaşmasında bu anlamda karşılıklı işbirliklerinin oluşturulmasını sağlamak zorundayız. Tüm bu çaba ve benzeri çalışmalarda ziraat odamızın tabiî ki katkısını çok değerli ve önemli buluyoruz. Özellikle tarımsal projelerde İl Özel İdaresi olsun, Çukurova Kalkınma Ajansı olsun ve ulusal ve uluslar arası hibe kaynaklarının olsun daha çok kullanılması gerektiğini inanıyoruz. Bu kapsamda Mersin Valisi olarak tüm desteğimizin üretim kapasitesi ve kalitesi adına üreticilerimize ve ziraat odamız dahil kurum ve kuruluşlarımıza işbirliği içerisinde olacağımızın bir kez daha altını çizmek istiyorum. Sayın Başkanı ve yönetimini bir keza daha çalışmaları için tebrik ediyor, bu vesileyle tüm Mersinli vatandaşlarımıza sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

-GİRDİ MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNDE, SAĞLIKLI ÜRÜNLERİN YETİŞTİRİLMESİNDE VE ÜRÜNLERİN DİREK TÜKETİCİLERE ULAŞMASINDA ÜRETİCİ BİRLİKLERİNİN ROLÜNÜ VE GÖREVLERİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM-

Ziraat Odası Başkanı Gökçel ise, Vali Güzeloğlu’nu odalarında ağırlamaktan sonsuz mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Suriye heyetinin Mersin’e gelmesinde kendilerinin de çok büyük katkısı olduğundan kendisine huzurlanızda çok teşekkür ediyorum. Mersin, özellikle yaş sebze ve meyvede, üzümde, şeftalide, örtü altı yani sera üretiminde diyebilirim ki Türkiye’nin en önde gelen illerinden bir tanesidir. Bu ürünlerin pazarlanma noktasında yaşanılan sıkıntıların ortadan kaldırılması için birlikte mücadele edeceğiz. İnsanlarımızın daha fazla gelir elde etmesi konusunda birlikte çalışma sergileyeceğiz. Sadece elimizdeki ürünlerin pazarlanması değil, bu ürünlerin üretim aşamasında girdi maliyetlerinin düşürülmesi, yaşanan bazı olumsuzlukları çiftçilerimize eğitim vererek katkı sunulması, birlikler yasasının çıktıktan sonra ilimizde pek fazla üretici birliklerinin olmaması ve bu konuda birliklerin oluşturulması noktasında Sayın Valimizle birlikte iş birliği gerçekleştireceğimizi umuyorum. Çünkü girdi maliyetlerinin düşürülmesinde, sağlıklı ürünlerin yetiştirilmesinde ve ürünlerin direk aracısız tüketicilere ulaşmasında üretici birliklerinin rolünü ve görevini çok iyi biliyorum.” diye konuştu.

-MANİSA ÜZÜM ÜRETİMİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ İLE İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK-

Mersin’de ekonomik ve yapısal anlamda birlikler yasasının da biraz eksik kaldığını belirten Gökçel, “Üretici birlikleri üretimde birliği sağlayarak son yıllarda özellikle ihracat aşamasında ürünlerimizin ve ülkemizin ismini lekeleyen bizim de bundan üzüntü duyduğumuz gerçeği ile bu ilaç kalıntılarının ortadan kalkması konusunda üretimde birliği sağlayıp bu tür sorunlarında önümüzdeki dönemlerde ortadan kalkacağını ben umuyorum. Tarsus Beyazı olarak literatürde bilinen ve yöremize özgü topacık üzümünün üretiminin düşmesi veya üreticilerinin farklı üzüm çeşidine yönelmeleri sonrasında; Manisa Üzüm Üretimi Araştırma Enstitüsü ile görüşmelerimiz neticesinde Mersin’de üzüm üreten 20’ye yakın çiftçimizi Manisa’ya göndererek oradaki yeni cins üzümleri bölgemize uygunluğunu hocalarla görüştürerek, üreticilerimizin yeni cinslerle ürün çeşitliliğini arttırmaya katkı sağlamak istedik. Kısmet olursa, Manisa’dan bir heyeti Mersin’e davet edip bu projeyi devam ettirmek arzusundayız.” şeklinde konuştu.

Blog yazarının Notu: Vali Hasan Basri Güzeloğlu, iki ay gibi bir zamanda toplumun tüm kesimleri ile el, ele vererek önemli çalışmalara imza attı. Sayın Valimiz, gerçekten Mersin için bir şans. Bu arada alınmasınlar tabiii ki diğer Valilerimizde Mersin için çalıştılar. Bu vesile ile tüm görev yapanları selamlıyorum. Ebediyete intikal edenlerede, Allahtan Rahmet diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 829
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster