Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
90
 

Vali Mutlu'nun açıklamaları ve aynı anda yaşananlar

Vali Mutlu'nun açıklamaları ve aynı anda yaşananlar
 

15 Haziran akşamı Vali Mutlu…


''Gezi Parkı ile ilgili uygun bir müdahele oldu. Gezi Parkı'nın boşaltılması için çağrılarda bulunuldu. Sadece bir kısım marjinal grupların karşı çıkması ile polisler arasında kısa süreli bir müdahale olmuştur.''


Gezi Parkı'ndaki gençlerle önceki gece sabaha kadar süren görüşmelerimiz oldu. Gençlere vermek istedikleri mesajların hem kendi nezdinde hem de hükümet nezdinde iyi anlaşıldığın, hem mahkemenin hem de kendilerinin verdiği kararın yargıdan çıkacak karar doğrultusunda yine halka sunulacağı ifade edilmiştir.

Tüm bu görüşmeler sonrasında Gezi Parkı'nın boşaltılması için çağrılarda bulunulmuş, bu meselenin çözümü için her kesimden çağrılar gelmesine karşın istenilen hedefe gelinememiştir. Özellikle Taksim Platformu tarafından eylemler sürdürülecek şeklindeki karar üzerine Gezi Parkı'nın boşaltılması zorunluluğu doğmuştur. Akşam saatlerinde gençlere alanın boşaltılması çağrısı yapıldı. Halkın bütün köşelerinde ve yapılan tüm müdahaleler kayıt altına alınmıştır.

Bu marjinal grupların Taksim çevresinde polise yönelik eylemlerini sürdürmüşlerdir. Ancak çok kayda değer bir olay da yaşanmamıştır.

-İstanbullular sukunetlerini muhafaza etsinler, önümüzdeki saatlerden itibaren herşey normal seyrine dönecektir.

-Müdahalede 29 kişi yaralanmış bu yaralılar arasında asla ağır bir vaka yoktur. Sadece bir göz travması var. Görme kusuru oluşturmayacak bir vakadır.

"İstanbullulardan istirham ediyorum. Bu çağrılarından vazgeçsinler. Anayasal hakları için uygun yer ve zamanda isteklerini yerine getirebilirler ama bunun vakti yarın değildir.''

***

Peki vali bu açıklamaları yaparken Taksim'de neler oldu ?

Yumuşak yapıldı denilen müdahelede Gezi Parkına hunharca girildi.

Çoluk çocuk demeden oradaki direnişçiler biber gazı yedi.

Ellerine geçenleri jopladılar...

Yumuşak müdahele buydu yani.

Bu arada verilen yaralı sayısıda bayağı eksik.

Elin CNN'i BBC'si olayları canlı yayında yayınlarken bizim kanallar şaşırtıcı bir şekilde olaya kayıtsız kalmadılar ama bu seferde kameralar alakasız yerleri gösteriyordu.

Bir yabancı haber kanalında ekran ikiye bölünmüş ve vali yukarıdaki açıklamayı yapıyor. Yandaki ekranda ise aynı dakikada yaşanan olaylar gösteriliyor. Basın dediğin öyle olmalı.

Yoksa bizimkiler gibi tırışkadan değil yani... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Taksim olaylarında hem dış basında ve de hem de iç basında(genel olarak medyada) "haber ve görüntü kirliliği" yaşanmıştır...CNN'i özellikle izledim, örneğin Başbakan'ın Zeytinburnu mitingini, hükümete tepki olarak yansıtmıştır...Selamlar.

cdenizkent 
 18.06.2013 17:07
Cevap :
Ben uluslararası basını malum olaylardan dolayı fazla takip edemedim ama ettiğim zamanlarda hep canlı yayın yapılıyordu. Hatta bazı Avrupa kanalları kendi kameralarıyla canlı yayındalardı. Canlı yayın yapılmasa bile yine Türk ajanslarından aldıkları görüntüleri (çatışmalar vs.) haber yapmışlardı. Fakat sizin söylediğiniz Zeytinburnu olayına rastlamadım fakat araştıracağım... Saygılar...  18.06.2013 20:54
 

haklısınız tırışkadan değil.

Tayfun Karagenç 
 17.06.2013 21:44
Cevap :
=)  18.06.2013 13:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 303
Kayıt tarihi
: 01.09.12
 
 

Öğrenci, sanatsever, sporsever, Mustafa Kemal Atatürk... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster