Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1976
 

Van Depremi Etnik Fay Hattı

Van Depremi Etnik Fay Hattı
 

Van depremi, Etnik Fay hattının da ne kadar kırılgan hale geldiğini Türk toplumuna gösterdi .      

PKK terörü ve Kürt sorunun Türk toplumunu , ne kadar çok gerdiğini hatırı sayılır etnik ötekileştirme yarattığını da ortaya çıkardı. Depremin olduğu Van‘nın  Erciş ilçesi etnik olarak Türk soyluların yoğun olarak yaşadığı ilçelerden birisi olmasına karşın PKK terörünün oluşturduğu bölgesel fay hattı nedeniyle ırkçılık kokan yorumlara neden oldu. Halbuki, kefenin rengi ile acının tarifinin ırkı ve milliyeti olmamaktadır. Bölgede ölenlerin ve yaralananların içinde, batıdan gelmiş çok sayıda öğrenci ve devlet görevlisi de bulunmaktadır.

Siyasi partilerin sorumlu kardeşlik çağrıları ve depremin oluşturduğu milli birlik ruhu kırılma noktasına gelen etnik fay hattı gerginliğini geçici bir süreliğine de olsa azalttığını görmekteyiz. Deprem felaketi sonrası azalan etnik gerginlik gerekli milli berberliği pekiştirici politikalar ve söylemlerin geliştirilmemesi durumunda korkarım ki deprem fay hattının kırılmasından sonra da etnik fay hattının kırılmasını da  yaşayabiliriz.

Özellikle genç kuşakta, PKK ‘nın kanlı eylemlerinin sivil asker gözetmeden sürmesi, gençlerin etniksiye üzerinden birbirini düşman olarak görme eğilimini gittikçe arttırmaktadır.

PKK’nın kışkırtmasıyla asker ve polis taşlayan çocuklar bölgede etnik nefreti  öğrenmekte, onları TV’den izleyen diğer bölgelerdeki çocuklarında etnik nefreti öğrenmesine yol açmaktalar. Bin yıllık kardeşlik, etnik fay hattının gerginleşmesi nedeniyle gittikçe yara almaktadır.

Bu noktada ’Ne Mutlu Türküm‘ söyleminden vazgeçilmesi, Türk vatandaşlığı yerine Türkiyelilik gibi belirsiz  kavramla mikro etnik tanımlamaya yol açan yeni vatandaşlık oluşturulmaya çalışılmasının geçersizliği ve yanlışlığının başta iktidar olmak üzere tüm siyasetçilerle görülmesi gerekmektedir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Epeydir görmiyorduk sizi hocam, aklınıza, elinize sağlık, teşekkürler, enfes bir yazı olmuş. Açıklayıcı, anlaşılır ve net...Tek taraflı nefret hakkını kendinde görenlere tokat gibi bir cevap... Saygılarımla.

Ögeday 
 28.10.2011 13:09
Cevap :
Türkiye'nin üniter yapısıyla oynayarak yeni yaklaşımlarla terörü bitereceğini zannedenler , her şeyin zıttıyla kaim olduğunu unutmuş gözükmektedirler. Irkçı yaklaşımlara siyaset fırsatı verenler şunu bilmelidirler ki ,o siyasetin muhatapları ve etnik karşıtları da aynısıyla mukabele edmekten çekinmeyeceklerdir.  28.10.2011 16:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 2762
Kayıt tarihi
: 31.01.09
 
 

Emekli uzman öğretmenim. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü ve A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster