Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
624
 

Van depremi ve kaybolan insanlığımız !

Van depremi ve kaybolan insanlığımız !
 

Çok ağır trajediler yaşıyoruz bu aralar, trajediler ülkenin doğusundan yükseliyor, gözyaşlarımızı akıtan can kayıplarımız oldu, Çukurca baskınında ölen çocuklarımızın daha yası bitmeden önceki gün Van ve yöresinde depremle sarsıldık, içimiz yandı, yerle bir olduk, öldük!

Kötü günlerde kenetlenmeyi bilen bir toplum idik, bu coğrafyada yaşan herkesin Kürt, Türk, Arap vs. herkesin sahip olduğu bir vasıftı bu özelliğimiz. Düşenin elinden tutmak, düşen her kim olursa olsun belini doğrultmayana kadar ona dirsek göstermemek, onu ayağa kaldırmak en bildik insani özelliklerimizin başından geliyor-du, neden "geliyordu" diyorum, sahip olduğumuz güzel her şeyimizi kaybediyoruz ne yazık ki, toplumsal bir yozlaşma ve kopuş içindeyiz. Buraya neden gelmek istediğimi sanırım tahmin etmişsinizdir, son Van depremi ile giderek birbirimizden uzaklaştığımızı, giderek birbirimizi "ötekileştirdiğimizi" maalesef görmemek mümkün değil; son Çukurca olayının acısını depremin yıkıcı etkisi altında kalan "Kürt" yurttaşlarımızdan çıkarmaya çalışmak, bu felaket karşısında sevinmek, oh çekmek nasıl izah edilebilir ki, hangi vicdan sahibi bu olaya sevinebilir ki, hele bunu bazı tv kanallarında dillendirmek hangi ahlak anlayışına sığar ki; birbirimizin acılarına sevinebilecek kadar mı insanlığımızı yitirdik, bu kadar mı gaflet içinde olabiliyoruz ?

Milli birliği, vatanseverliği ve milliyetçiliği savunmanın ve bu argümanları bünyede barındırmanın koşulları olmamalı dışımızdakilerin ölümüne sevinmek, alkış tutmak.

Bizi biz yapan değer yargılarımızı kaybettikçe içimizdeki öfke, düşmanlık ve hamaset duyguları büyür büyür ve bizi esir alır; bu coğrafyada farklı milliyetlerden olsak da sonuçta hepimiz insanız, ülkemin ve bu ülkeyi ırk, dil ve din ayırımı gözetmeksizin seven herkesin başı sağ olsun, büyük geçmiş olsun!

Hanife ÇITA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda ne yazık ki en büyük pay etnik siyaset üzerinden prim yapmak isteyenlerindir. Allah onları kahretsin!

Ayrıntıda gezinmek 
 24.10.2011 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster