Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
24564
 

Van depreminin gerçek şiddeti kaç?

Van depreminin gerçek şiddeti kaç?
 

Prof.Dr.Mustafa Erdik'in deprem olayı sıcakken "şiddetini bildik"toplantısı garip kaçtı.


-Kandilli bilmiş... Aferin'...

Fakat ekrana Kandilli Rasathane Müdürü bir adam çıkmış. Adı Prof.Dr. Mustafa Erdik. Habire saldırıya uğramış gibi savunmada.

Van'da deprem olmuş. Doğu, Güneydoğu, hattaq K.Irak komple sallanmış. TV ekranında 6.6 şiddetinde yazıyor. Depremle ilgili son bilgileri merak ediyor, sabırsızlıkla bekliyoruz.  

''Biz, en yakın istasyonlara bağlı olarak yerini doğru olarak verdik. En yakın istasyonlardan sadece yerel büyüklük verildiği için depremin büyüklüğünü 6.6 olarak verilmiştir. Daha sonra uzak istasyonların kayıtları, depremin moment büyüklüğünü 7.3 olarak vermiştir. Aynı anda bizim uzak istasyonlarımızdan alınan kayıtların değerlendirilmesiyle depremin moment büyüklüğü 7.2 olarak belirlenmiştir''

Israrla  6.6 şiddeti açıklamalarına rağmen "depremin sonucunu biz bildik" diyor. İyi de henüz depremden daha 1,5-2 saat sonrası, sırası mı şimdi bunu tartışmanın. "Biz bildik" böbürlenmesinin. Ortada "Kandilli depremin şiddetini bilemedi" diye eleştiren de yok. Nereden çıktı bu savunma. ABD'de 7.3 şiddeti açıklanmasına rağmen..

“Anladık, demek depremin şiddeti 6.6 size inanıyoruz, demek ABD rasathanesi 7.3 diye abartmış” diyorum. Hala defalarca tekrar ediyor. Biz 6.6 verdik çünkü..

“Çok büyük tabloya yakından bakıldığında tablonun net görülemediğini, onu görebilmek için uzaktan bakılması gerektiğini” ileri sürüyor. Garip, fakat Miyop-Hipermetrop olayı gibi demek ki..

“Depremin büyüklüğünü vermek için acele ederseniz depremin büyüklüğünü en yakın istasyondan verirseniz, ancak yerel cinsten büyüklük verebilirsiniz. Bunların yanlışı doğrusu olmaz, mühim olan halkımıza en doğru bilgiyi süratli bir şekilde ulaştırmaktır.”

Tavla oynarken rakibime “çabuk oyna yanlış oyna” dediğimi anımsadım. Demek öyle bir şey.

Prof. Erdik daha sonra sadede geliyor. “''Kandilli Rasathanesi dünyada ilk defa bu depremi en süratli olarak bildirmiştir herkese, arkasında da revize etmiştir. Şu anda depremin moment büyüklüğünü 7.2 olarak söylüyoruz”

Böylece ekrandaki “Van’da 6.6 şiddetindeki deprem” yazısı 7.2 olarak güncelleniyor. Deprem şiddetine zam geliyor adeta. Fakat rakam bir türlü yerinde durmuyor.

Devam ediyor: "Hasar, orada bulunan ve bu deprem tehlikesine maruz olan envanterin büyüklüğüyle ve depremin yaratacağı şiddetle ilgili bir konudur. 7.2 büyüklüğünde bir depremin yaratacağı şiddet, merkezi yerlerde 9 olabilir. Genelde 8 olur. Halkımızı ilgilendiren, oraya yardım sağlayacak olanları ilgilendiren konu oradaki hasarın boyutudur. O da şiddetle verilir. Bu deprem büyüklüğüyle ilgili bir konu değildir.''ilgilendiren, oraya yardım sağlayacak olanları ilgilendiren konu oradaki hasarın boyutudur. O da şiddetle verilir. Bu deprem büyüklüğüyle ilgili bir konu değildir.''

Rakamlar iyice çoğaldı, muamma iyice büyüdü. Van depreminin şiddeti kaçtı?

17 Ağustos Marmara depreminin 7.4 şiddetinde olduğunu hatırlıyoruz. 23 Ekim Van depreminin şiddeti ise önce 6.6, ardından 7.3, sonra 7.2 olarak belirleme ve daha sonra 8 ve 9 rakamlarını telaffuz.

Bir açıklama yapıldı ama pek açıklığa kavuşma olmadı. Bir meydana gelen şiddet ve bir de “hissedilen” şiddet mi ortaya çıktı acaba? Bazen hava durumu verilirken bir sıcaklık veriliyor, bir de hissedilen sıcaklık, onun gibi mi? “Isı aslında şu, ama sen bunu şu derecede hissedeceksin” demeyi hep garip bulmuşumdur.

Şimdi Prof. Erdik’in enkaz çalışmaları sürerken, kayıp sayısı merak edilirken verdiği rakamları ve savunma refleksini hala anlayamıyorum. Deprem’i 6.6 olarak açıklayıp sonra 7.2 olarak revize ettiyseniz, demek ki doğru tahmin etmemişsiniz. Aceleyle doğru-yanlış hemen bir rakam mı bildirilmesi gerekiyordu? O zaman kafadan atılsa da fark etmezdi, bunu herkes yapabilirdi.

“Deprem sonuçlatı uzaktan çok daha doğru tahmin edilebiliyor” öngörüsü ne denli doğru. Van,Erciş Kandilli’ye yeterince uzak değil mi? Şayet böyle bir bilimsel gerçek varsa, ABD,Kanada,Avustralya,Sibirya gibi ülkelere rasathane koymayı düşünüyor musunuz? Bu mantıkla  örneğin Amerika’daki depremleri Kandilli’den daha doğru belirleyip, ABD rasathane tahminlerinin yanlışlığını vurgulayabilecek misiniz?

Deprem olduktan sonra marifetmiş gibi “şiddetini bildim” diye ortaya çıkmanın alemi neydi? Sıcak olayda Kandilli reklamının sırası mıydı.(Hiç hak etmediği halde)

Vatandaşı yaşlandırıyorlar. Habire “bir yaşıma daha girdim” dedittiriliyor.

Sahi, bu depremin gerçek şiddeti kaçtı?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25658
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster