Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1980
 

Var mısın? Yok musunda Bir Milli sporcu

Var mısın? Yok musunda Bir Milli sporcu
 

Son zamanlarda TV ekranlarında, sırf para kazanma amaçlı onlarca yarışma göze çarpıyor. Bilgi ve beceriden fazla şansın ön plana çıkarıldığı yarışma formatlarında, yarışmacılar kader kısmet adı altında paralar kazanıyor veya elleri boş olarak ayrılıyor.

Yarışmalar kadar bu yarışmalara katılan insanların hayatları da büyük ilgi topluyor. Eski hakemimizin sunduğu bir yarışmada, sunucu yarışmacıların hayatlarını dinleyip ona göre tölerans seviyesini ayarlıyor. Kazanılacak miktar buna göre artıyor veya azalıyor.

Bu günlerde bu yarışmalardan en ilgi çekeni de sanırım "Var mısın? Yok musun?" adlı yarışma. Bu derecelendirmeyi çevremdeki konuşmalara göre yapıyorum, yanlış anlaşılmasın.

Dün geceki yarışmada (23.01.2008) yarışmacının geçmişi oldukça ilgi çekiciydi.

Yarışmacının adı "Vehbi", eminim tanıyorsunuzdur. Bu kişi bir vücutcu, yani vücut geliştirme ile uğraşmış. Yarışmacı oluncaya kadar dış görünüşü ile diğerlerinden açıkça ayrılabiliyor.

Oldukça iyi başlayan turlardan sonra sunucu Acun Ilıcalı, Vehbi'ye "kısaca kendinden bahset" diyor. İşte film burdan sonra başlıyor. Ben aklımda kaldığınca Vehbi'nin hayat öyküsünü aktarayım:

Vehbi, bir vücut geliştirici ama aynı zamanda, yaşadığı şehrin belediyesinde "fitness" salonunda eğitmenlik yapıyor. Aynı zamanda Vehbi bir milli sporcu. Milli bir vücut geliştirici anlayacağınız. Katıldığı şampiyonaları anlatıyor. Kazandığı madalyalardan bahsediyor. Balkan şampiyonluğu, avrupa ikinciliği, şu an hatırlayamadığım bir sürü uluslarası şampiyonada dereceler, 7 ken Türkiye şampiyonluğu. "Şampiyonlar şampiyonluğu" diye tanımlıyor bunları.

Konuşma sürerken, kiralık bir evde otruduğunu ve yarışmaya bir araba alabilmek, ayrıca Eylül ayında katılacağı Avrupa Şampiyonasının masraflarını çıkarabilmek amacı ile katıldığını söylüyor.

Burada, bu kişinin bugüne kadar yüzlerce madalya kazanmış bir milli sporcu olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Şu anda maaş karşılığında spor hocalığı yapıyor ve kariyerini sürdürebilmek için böyle bir yarışmadan medet umuyor.

Ülkesini temsil ediyor ama ülkesi onu tatmin etmiyor.

Sonuçta Vehbi 11000 YTL ikramiye kazanıyor ve buruk bir sevinçle, "bu parayı şampiyona masraflarım için kullanacağım" diyor, "Araba başka bahara kalsın".

İşte bir Milli Sporcu ve sporcunun hakkını verebilmenin en güzel örneği: Bir tarafta milyon YTL'lerle oynayan futbolcular, bir tarafta 11000 YTL için yarışmalarda gezen şampiyonlar.

Hepsi de bizi temsil ediyor. Allah kuvvet versin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu isimleri bir gün aklımda tutacağım inşallah... Konuyla alakası yok da tricepslerini gördünüz mü? Ben ayna karşısında hergün kasa bak diye gerinirken kolum kadar tricepsi vardı adamın. Vehbi yani...

karga 
 24.01.2008 16:29
Cevap :
Valla sağolasın triceps diye birşeyi de sayende araştırıp öğrendim. Harbiden büyükmüş vehbinin tricepsleri :)  24.01.2008 18:11
 

milli sporcu olması iyi. devletin sahip çıkmaması çirkin ama, kendisini yetiştirmemiş olması da kötü. Birazcık da onda kabahat var. amatör branşların çoğunda aynı sorun mevcut. Amatör sporlar bildiğiniz gibi para için yapılmaz. Aşk için yapılır. Ben de üniversite mezunuyum 36 yaşındayım kirada oturuyorum ve arabam yok. Kendime üzülmediğim gibi Nedim e de pek üzüldüğüm söylenemez...

karga 
 24.01.2008 15:59
Cevap :
Nedim değil de Vehbi olacak. Aslında sporcu bazında incelememek gerekiyor, sadece göze battığı için yazdım. Böylesi yarışmalardan medet ummamız bile toplum olarak nasıl geride kaldığımızı gösteriyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.  24.01.2008 16:07
 

Neremiz doğru ki buramızın eğriliği bizi gocundursun ? Bu cennet Vatanın Aziz insanları ; Biz her şeye layıkız. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu hep birileri bize söylerse , Siz üretmeyin biz size ucuza satarız dediklerinde ağzımızın suyu akarsa , siz çalışmayın nasıl olsa çalışılmışı var ,siz uyumaya devam edin dediklerinde ninnisiz uyumaya devam edersek , daha çoook dövünürüz.

basak_33 
 24.01.2008 11:38
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  24.01.2008 11:49
 

ve pırıl pırıl iki kızı... 11 bin ytl teklife "evet" de derlerken, onların gözlerine baktınız mı? Blog yazarlarımızdan Metin ÖZKAYA' mı acaba, oradaki yarışmacı adaylarından birisi de? Ben çok benzettim. Pozitif Enerjiden sözedip duruyor hani.

MuDo 
 24.01.2008 11:18
Cevap :
Dün o sahneleri izlerken, sunucudan veya konuklardan herhangi bir eleştiri olmadı, yani sen milli sporcusun ama neden bu haldesin diyen olmadı. Bu da dikkatimi çekti. Yorumunuz için teşekkürler.  24.01.2008 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster