Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '10

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
891
 

Var mısın yok musun & Survıvor

Bir yarışma formatında bu kadar çok değişiklik olur mu? Survivor da final öncesinde yapılan eleme yarışma kurallarına aykırı. Belli ki sonradan belirlenmiş ve mücadele ruhuna uymayan bir karar. Oysa yarışmanın baştan sona ne şekilde yapılacağı öncelikle yarışmacılara anlatılmış olması gerekir. Böyle sonradan yapılacak değişikliklere eşitlik ve adalet ilkesine zarar verir. Yarışmacılar katılım öncesinde bir sözleşme imzalıyorlar. Bu sözleşme maddeleri insan haklarına uygun mu? Yoksa tek taraflı yayıncının çıkarlarını mı koruyor? Peki ya R.T.Ü.K. bu yarışmaları denetliyor mu?

3 ayı aşkın bir süre dünyanın bir ucunda ve her türlü ihtiyaçlarını karşılmaktan aciz bir durumda yaşamak zorunda bırakılmış insanlar bu ağar koşullara neden katlanırlar. Bu zor şartlar altında büyük ikramiyeye ulaşmak için mücadele ederken ne kadar özgür ve eşit şartlardadır. Bunlara kim bakmaktadır. Yarışmada 1 hafta daha kalmak adına kişilik ve onurlarından ödün vermeleri onlara ne sağlamaktadır? 500.000 ödülü kazanmak için kaybettiklerini geri alma şansları var mıdır? Ve yapımcı bu yarışmada dürüst hakem konumunda mıdır?Yoksa yarışmayı galibi belirlemek adına speküle mi etmektedir?

Dünyada bir çok yarışma yapılmaktadır. Ve ödül verilen bu yarışmalarda katılımcılar öncelikle katılımcı payları almakta ve yarışmada kaldıklara sürelere göre paralar kazmaktadır. Neden bu yarışmada yalnızca birinci ödül almaktadır. R.T.Ü.K. ün bu yarışmaya incelemeye alması ve bir hukuk kurulu oluşturarak yarışma formatlarını ve yarışmacı haklarını çağdaş, adil ve insancıl düzeye getirmesi önemlidir. Ve bu zorlu yarışmada gerek katılımcı yarışmacıların gerekte yapımcı ve sunucu başta olmak üzere üretim kadrosunun kazandıklarının açıklanması toplum vicdanını rahatlatacaktır.

Bir diğer yarışma programı "Var mısın? Yok musun"da insan hak ve onuruna karşı tavırlardan oluşmaktadır. Öncelikle adaletli değildir. Kutulardaki para ödüllerini, BANKA denilen yapımcının da bilmemesi gerekir. Kutular noter huzurunda kapatılmalı ve hiç kimse tarafından bilinmeden yarışmaya başlanmalıdır. Oysa banka kutularda ne oldugunu bilmenin dışında yarışmacıyı konuşmalar ile baskı altına almaktadır. Bu dürüst yarışma ilkesini uymaz. Kaldı ki yarışmacı diğer katılımcıların ve izleyicininde etkisi altında bırakılarak hataya zorlanmaktır. Bu da yarışmanın adil olmadıgını göstermektedir. Yarışmanın yurtdışında yayınlanan benzerleri süre olarak çok daha kısadır. Kutuları açmak için gösteri yapılmamaktadır. Bu uzun süre yarışmacının başarılı olmasını imkansız hale getirmektedir. Sonuç olarak da büyük ikramiye verilmemiştir. Sunucu ısrar ile büyük ikramiyeyi vereceğiz tarzında açıklamalar yaparken, bunu destekleyen davranışlardan kaçınmaktadır.

R.T.Ü.K. yarışma programlarını daha iyi denetlemeli ve bu programlardaki yarışmacıların haklarını koruma altına almalıdır yarışmacıların yapımcıların eline, insafına ve vicdanına bırakılması hiç de hoş durmuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 182
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster