Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
107
 

Var mıyız ? Yok muyuz ?

Var mıyız ? Yok muyuz ?
 

Bu sabah gazetede okuduğum bir yazıya takıldım yine. Konu Eurovision’du…

Tahmin edersiniz ki şu sıralar Eurovision denilince akla hemen Can Bonomo geliyor. Kendisi genç şarkıcılarımızdan ama yaptığı farklı müzik tarzıyla sadece belli bir kesim tarafından biliniyordu ya da bilinmiyordu şimdi fark edildi. Bunun çok bir önemi yok, önemli olan o kişinin sanata gönül ve emek verip bir şeyler yapmaya çalışması. Tarzı tamamen onun inisiyatifinde biz hoşlanırsak dinleriz hoşlanmazsak dinlemeyiz.

Gencecik bir çocuk güzel de müzik yapıyor. Peki, sorun ne? Sorun Hande Yener’in veya başka bir ünlünün tercih edilmemesi mi? Can Bonomo gündeme geldiğinden bu yana herkes birden jüri üyesi kesildi. Onu yermek, onu eleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Şimdi de söz konusu olan şarkısını İngilizce olarak seslendirmesi.

Evet, elbette ki bende sonuna kadar milliyetçi duygulara sahibim. Her zaman özellikle de bu yarışmada şarkıların aslan gibi Türkçe söylenmesinden yanayım. Türküz biz ana dilimiz de Türkçe… Ama şarkıyı İngilizce söylediyse ne olmuş? Bu yarışmayı kazanıp kazanmamanın ne önemi var ki? Nasıl olsa sonucun şarkı sözleriyle, müziğiyle ya da diliyle alakası olmadığını, işin tamamen siyasi bir boyut taşıdığını hepimiz biliyoruz. Ama Sertap birinci oldu diyebilirsiniz Tamamen şans…

İşte gazetede çıkan haberde de konu, şarkının İngilizce söylenmesi idi. Bir milletvekilimiz Can Bonomo’ya şarkısını İngilizce söylediği için vermiş veriştirmiş, nerdeyse çocuğu vatandaşlıktan atacak. Sertap Erener ya da Hadise söylemedi mi? Herkes o zaman “şak şak” yaptı. Kimse de ayaklanmadı. Zaten her şeyde Amerika’yı taklit etmiyor muyuz? Yerken içerken “vay Amerika’da böyle yiyorlar” vay böyle giyiyorlar, vay onlar bunu kabul ediyor” derken milliyetçi duygular nereye saklanıyor acaba? Üstelik işe girerken ana dili gibi İngilizce isteyen şirketler Türk değil mi? İngilizceyi geçtim, ikinci yabancı dilin olmadığı için küçümsenmiyor muyuz? İşsiz kalmıyor muyuz? Çoluk çocuğun dilinde Akonlar, Fiftycent’ler, Britney’ler, Rihanna’ların şarkıları dolaşırken bu şiddet bu celal niye?

Varsın İngilizce söylesin, varsın Türkçe, önemli olan bizim onu yürekten destekliyor olmamız. Bu çocuk kariyerini ve cesaretini ortaya koyup bu yarışmaya katılıyor mu? Katılıyor. Ülkemizi temsil etmek istiyor mu? İstiyor. Önemli olan bu bence… Yarışmak hem de aslında siyasi bir arena da yarışmak kolay mı? Kazanırsa ne ala ama kazamazsa suç sanatçıda değil. Suç bizim dünyadaki varlığımıza kulak tıkayanlarda. Milliyetçi duygularımızın kullanılması gereken o kadar önemli konular var ki bir şarkı yarışmasına böylesine takılmak, üstelik Avrupa’nın amatör şarkıcılarını yarıştırdığı bir yarışma için bu kadar çene yormak oldukça gereksiz bence.

Bize düşen İyi şanslar Can Bonomo demek…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 677
Kayıt tarihi
: 23.10.09
 
 

İstanbul'da yaşıyorum. Bilgisayar Eğitimi veren bir firmada satış ve organizasyon görevi yapıyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster