Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
2416
 

Var olma amacı

Var olma amacı
 

???...


Var olma amacı! Var mısın yok musun? Bu değil var olma amacın sadece. Hayatta var olma amacın ne?

Kaygılar taşıyarak büyüdüğün hayatta bir şeyleri elde edebilmenin çabasını verirken varlığının amacını sorgulamak! Sorun bu mu değil mi? Neden yaşıyoruz sorusunun cevabını verebilmek mi? Yoksa bu soruyu sorabilme cesaretini daha da fazlası verebildiğimiz cevapla yüzleşebilmek mi?

Sorulardan kaçarak yaşamak da elinde insanın. Peki nereye kadar? Bir gün bir an da olsa bu soruyu soracağın an karşına çıkabilirken, sen bu soruya hazır değilken cevabını vermek zorunda kalacağını hiç ummadan mı yaşamaya devam eder insan?

Bu sorunun altında ezileceğini, ağırlığına dayanamayacağını mı düşünür insan? Cevap bu yüzden mi vermek istemez? Bu yüzden mi kaçar kendinden bile.

Ezilmişliğin, dayanılmaz olanın, mutlak acı verecek can alıcı soru mudur? Yoksa benim amacım gerçekten bu diyebilir mi insan? Değişkenliğimizin, dünya görüşünün, farklılıklarını bir yana bırakıp cevap verebilir mi insan?

Var olma savaşı verir insan da bu soruyu yanıtlamaktan niçin çekinir? Kainatta insandan daha bir yüce varlık yokken, insanca yaşam standartlarında yaşayamayan insanlara da sorulsa aynı soru yanıtları ne olurdu sizce? Belki bir Afrika insanı için “Karnımı doyurmak!” olabilirdi. Ahmet, George, Linda, Menekşe, Lale, Aziz için cevapları?

Bir sorunun altında ezilebilen insanoğlu dünyadaki sorumluluklarını hoyratça tüketme yollarını bilirken, hayatın son bulmayacağını, yerine getirilmeyen sorumluluklardan sorguya çekilmeyeceğini sanar.

Evrensel bakış açısı mı gerek? Hayır…

Var olma amacın ne? Tekrar düşün insanoğlu. Tanrı’n bir gün bir olay ya da bir gizle sorguya çekecek seni. Ateist de olsan, Müslüman da olsan, Hıristiyan da olsan, mezhebe bağlı da olsan, herhangi bir tarikata da üye olsan bu soruyla yüzleşmek zorunda kalabilirsin!

Yolunu şaşırmadan ilerlemeye, kendi doğru bildiklerinin bir anda çökebileceğini, amacının var olma sebebinin yaşadığın hayatla uzaktan ya da yakından bir alakası olmadığını da anlamak pahasına bu soruya yanıt vermelisin ki; yüceliğin niçin sana layık olduğunu gerçekten anlamalısın. Bunun başka yolu yok mu?

Bu sorunun cevabını ben veremem dersen, ortada oluşmuş bir kimliğin ve benliğin yok demektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 388
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1119
Kayıt tarihi
: 23.11.07
 
 

Herkes gibi yazar, çizerim. Dünyamı boyarım hepsi bu!..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster