Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '12

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1873
 

Varikosel nedir ve nasıl tedavi edilir?

Varikosel nedir ve nasıl tedavi edilir?
 

Çocuk sahibi olamayan erkeklerde en sık rastlanılan kısırlık nedenlerinden bir tanesi devarikoseldir. Testislerde ki kirli kanı taşıyan damarlarda oluşan genişlemeye denir. Varikosel sperm sayısında ve hareketliliğinde bozuklukların oluşumuna neden olur.

 Neden ve Nasıl oluşur?

Genellikle ergenlik dönemlerinde oluşmaya başlayan ve ilerleyebilen bir hastalık türüdür. Fazla ayakta duranlarda ve genetik yapı bozukluklarında ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Kısırlık ile alakalı el ile yapılan muayenelerde teşhis edilebilir.

 VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu rahatsızlığın oluşup oluşmadığı  yumurtadan bacağa doğru yayılan ağrı ve damarlarda oluşan kıvrıklık ile belirlenebilir.

VARİKOSELİN NEDEN OLDUĞU PROBLEMLER NELERDİR?

Varikosel aslında sağlık sorunu içermeyen bir rahatsızlıktır. Fakat sperm hücrelerinde etkili olarak kısırlığa neden olabilir. Bazı varikosel vakalarında ise şiddetli ağrılar gözlemlenebilir. Ağrı ve kısırlığa neden olmayan varikosel rahatsızlıkları ivarikosel tedavisi Varikosel Nedir? çin tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

 TEŞHİS NASIL KONULUR?

Değişik şekillerde gelişen varikosel rahatsızlığında teşhis uzman doktorlar tarafından elle yapılan muayeneler sonucu konabilir.

varikosel tedavisi Varikosel Nedir?  VARİKOSEL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kısırlık sorunu ile başvurmuş varikoselrahatsızlıklarında cerrahi operasyon yapılmalıdır. İlaç ve tüp bebek ilk tercihler arasında yer almamalıdır. Tanının doğru yapıldığı ve cerrahi işlemin başarılı olduğu durumlarda kişi kısırlık tedavisi görmeden çocuk sahibi olabilir. Kısırlık tedavisi görmesi gereken hastalarda aşılama yöntemleri uygulanabilir ayrıca tüp bebekyönteminden daha ucuz bir yöntemdir.

VARİKOSEL RAHATSIZLIĞINDA YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

Varikosel erkek kısırlığına neden olan ve en sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Ancak uygulanan tedavi yöntemleri ile olumlu neticelerin alınabileceği bir hastalık türüdür. Muayenesinde doppler ultrason yerine elle muayene yapılmalıdır. Dopper ultrason yöntemlerinde varikoselolmayan kişilere bile varikosel teşhisi konabilir ve gereksiz cerrahi işlemler uygulanabilir.
varikosel nedir Varikosel Nedir?
Varikosel rahatsızlığı olan bireylere ilk öncelikli olarak tüp bebek ve aşılama yapılmamalıdır.Varikosel erkekte sperm bozukluklarına neden olarak döllenme oranlarında azalmalar sağlar. Varikosele rağmen döllenme oluşmuşsa gebeliğin düşükle sonuçlanmasına neden olur.Varikosel rahatsızlıkları kısırlığa sebebiyet vermiş ise tüp bebek en son çare olarak kullanılmalıdır.

varikosel nedir Varikosel Nedir? Varikosele rağmen oluşan gebeliklerde bebekte anomali ve hastalık faktörleri oluşabilir. Hastalık faktörlerini % 30 civarında artırır ve annede de riskli durumlar ile karşı karşıya kalabilir.

Varikosel için en başarılı tedavi yöntemi mikro cerrahidir. Mikro cerrahi yönteminde komplikasyon oranı çok düşük ihtimallerdedir. Diğer cerrahi uygulamalarına oranla atar damarlarda hasar oluşması % 5 oranındadır.

Varikosel başarılı bir şekilde tedavi edildiği sürece tekrar nüks etmesi mümkün değildir. Fakat başarısız ve yetersiz yapılan operasyonlar sonrası mikro cerrahi ile düzeltme ameliyatı yapılabilir. Mikro cerrahi işlemler harici operasyonlarda işlem yapılan teknik den dolayı yetersizlik oranı % 40 oranlarına kadar çıkabilir. Varikosel ameliyatları kolay bir cerrahi işlem değildir. Bu konuda uzman doktorlardan yardım alınması gerekir. varikosel ameliyatları yanlış yapıldığı takdirde daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 231
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3867
Kayıt tarihi
: 09.11.12
 
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster