Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
22
 

Varis (Ordubozan)

Toplardamarların kalıcı olarak genişlemesine, uzamasına ve bazen kıvrımlı bir hal almasına varis denir. Dilimize Fransızcadan geçmiştir; Türkçesi ordubozan, İngilizcesi varicosis'dir. Daha çok bacaklarda yüzeysel toplardamarlarda görülür. Gözle görülebileceği gibi, deri altında ya da derinde de olabilir. Düz çizgi şeklinde, kıvrımlı, örümcek ağı gibi olabilir.

Sık görülen bir rahatsızlıktır. Bugün için her iki kadından birinde, 40 yaşından sonra da her dört erkekten birinde varis görülmektedir. Eskiden bu oranlar çok düşüktü (yüzde 10).

Bacaklarda ağrı ve yorgunluk, ayak altlarında yanma, ayaklarda ve topuklarda şişlik, kaşıntı, gece krampları, yorgunluk hissi, ciltte renk değişikliği; daha ileriki dönemlerde yaralar ve kanama, egzama belli başlı belirtileridir. Bazen hiçbir belirti yoktur; estetik olarak rahatsızlık verir...

Neden olarak; doğuştan gelen ailevi (genetik) yatkınlık ve çevresel bazı hazırlayıcı etkenler söz konusudur. Uzun süre ayakta durmak ya da hareketsiz kalmak varise zemin hazırlar. Bu bakımdan öğretmenler, berberler, kuaförler, dişçiler, tezgahtarlar vb. risk altındadır. Hamilelik, doğum kontrol hapları kullanmak, aşırı kilolu olmak, kabızlık, karın içi urları, yaşlılık, menopoz ve yüksek topuklu ayakkabı giymek ya varis oluşmasına neden olur ya da oluşmasını kolaylaştırır. Bütün bunların etkisiyle toplardamarlarda basınç artar ve kanın kalp yönünde akmasını sağlayan kapakçıklardaki yetersizlikle birleşince varisler oluşur.

Fizik muayene ve Dopler ultrason ile tanı konur. Kalp damar, Plastik (estetik) ve Genel cerrahi uzmanları varislerin teşhis ve tedavisi ile uğraşırlar. Dahiliyecileri ve Nisaiyecileri de bu gruba katabiliriz. Kendisini geliştirmiş, ilgili ve bilgili bir aile hekimi de pek ala faydalı olabilir; en azından sizi doğru yönlendirir.

Karıştığı hastalıklar: Belde sinir sıkışması (bel fıtığı başlangıcı), kalça ve dizlerde kireçlenme, diz ekleminde düzensizlik (eklem faresi), bacaklardaki atardamar yetmezliği, şeker hastalığı veya alkole bağlı nöropati (ayak altlarında yanma hissi) varisle karışabilir. Ancak variste ayaklar yukarı kaldırılıp dinlendirildiğinde şikayetler geçer! Ayırıcı tanıda bu çok önemlidir.

Tedavisi: Varisin ve hastanın durumuna göre tedavi uygulanır. Bugün için şu tedaviler vardır:

1) İlaç tedavisi: Toplardamarların çeperlerini kuvvetlendirecek, sızdırmayı önleyecek tıbbi tedavilerdir.

2) Varis çorabı: Küçük varisi olanlar ya da hafif şikayetleri olanlar kullanabileceği gibi ameliyat olmak istemeyenler ya da olamayacaklar da kullanabilir...

3) Enjeksiyon tedavisi: Skleroterapi de denir. Varisli damar içine o damarı iptal edecek kimyasal bir madde verilmektedir. Mahir ellerde çok iyi sonuçlar alınır. Bunu bir geliştirilmiş biçimi köpüklü skleroterapi'dir.

4) Lazer tedavisi: Bu da son zamanlarda uygulamaya konmuştur. Lazer marifetiyle skleroterapideki gibi varisli damar iptal edilmektedir.

5) Cerrahi tedavi: Klasik olanı artık terkedilmiş gibidir. Modern yöntemde cilde kesiler yapılarak varisli damar çıkarılmaktadır.

Korunma yolları:

- Uzun süre ayakta durmayınız

- Bol bol hareket ediniz

- Spor yapınız: Yürümek, yüzmek, bisiklete binmek vb. iyi gelir.

- Gün içinde fırsat buldukça ayaklarınızı yükseğe bir yere dayayıp 10 dakika dinlendiriniz

- Öğretmenseniz dersi gezinerek anlatınız, doktorsanız hastanızı yerinizden kalkarak muayene ediniz, masa başında çalışansanız arada bir kalkıp dolaşınız

- Sıcak ortamlardan uzak durunuz: Sauna, hamam, sıcak kum gibi.

- Uzun süre hareketsizlik sakıncalıdır...

Şen ve esen kalınız!

Dr. Atanur Yıldız

21 Aralık 2010

Kocaeli 

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adını duydum ama bilgim yok...

Kerim Korkut 
 03.09.2019 14:18
Cevap :
Teşekkürler.  04.09.2019 10:10
 

Merhaba hocam, varisten bende mustaribim, ilk hamileliğimde gelmişti, varis çorabı vs maalesef kullanamadım. Şeker hastalığından mıdır nedir artma söz konusu. Bir kaç yıl öncesine kadar yüksek topuklu giyiyordum şimdilerde değil.. Aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 29.08.2019 13:46
Cevap :
Ben teşekkür ederim Gülsen Hanım, geçmiş olsun. Şen ve esen kalınız.   30.08.2019 10:17
 

Hocam, sağolunuz. Yazılarınızla bize çok faydalı oluyorsunuz. Saygılarımla.

Mehmet Emin Yolsal 
 29.08.2019 13:09
Cevap :
Siz de çok sağ olunuz Mehmet Bey. Teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.   30.08.2019 10:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 349
Toplam yorum
: 2853
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 331
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster