Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzm Dr Rengin TÜRKGÜLER

http://blog.milliyet.com.tr/varisklinik

21 Şubat '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
283
 

Varis hastalığı kader mi?

Varis hastalığı kader mi?
 

Evet varis hastalığı bir kader zira varis hastalığının temelinde genetik nedenler yatıyor. Yani ailenizde varis hastası olan bireyler var ise bu bireylerin genetik özelliklerinin sizde de bulunması nedeniyle hastalığın siz de de ortaya çıkması mümkündür.
 
Diğer çoğu genetik hastalığa nazaran varis hastalığı kader olmaktan çıkmış ve tedavisi mümkün bir hastalık haline gelmiştir. Bu kapsamda varis hastalığının tedavisi için benimsenmiş olan varis ameliyatı gibi yöntemlerin yerini lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisi gibi yöntemler almıştır.
 
Lazerle varis tedavisi varisleşmiş damarların içten yakılarak büzüştürülerek kapatılması esasına dayanmaktadır. Bu tedavinin uygulanmasından önce mutlaka venöz haritalama yapılmalıdır. Venöz haritalama bacak damarlarının renkli doppler ultrason eşliğinde yapılan incelemesi sonucunda hazırlanan bir rapordur. Bu rapor daha sonra yapılacak varis tedavisinin de temelini oluşturmaktadır. Böylece varis tedavisi hatasız olarak uygulanmaktadır.
 
Köpük tedavisi ise varisleşmiş damarları kapatmak için kullanılan bir başka yöntemdir. Bu yöntemde damarların içine verilen ilaç köpürtülerek verilir. Böylece damar içi cidarını yakan ilaç damarın içe doğru yapışarak kapanmasını sağlar
 
Her iki teknikte de görüleceği üzere varis tedavisinde amaç varisleşmiş olan damarın kapatılmasıdır. Varisleşmiş damarların kapatılması ya da koparılarak vücut dışına çıkarılmasındn başka tedavi metodu yoktur.
 
Lazerle varis tedavisi de köpük tedavisi de varis tedavisinin en konforlu yöntemidir.
 
Varis tedavisi nasıl yapılır sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.
 
Sağlıklı günler dileriz
 
Abdülkadir Güler, sündüs akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 87
Kayıt tarihi
: 28.07.15
 
 

Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster